Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 31d. 12:14

Fasadų revoliucija: lanksčios apdailos plytelės profesionalams ir mėgėjams

Klinkerinės plytelės
Partnerio nuotr. / Klinkerinės plytelės

Kas yra sudėtingiausia fasado plytelių klijavime šios srities neišmanantiems? Gal paviršiaus tinkavimas ir išlyginimas? Gal nežinia, kokius brangius įrankius naudoti? O gal meistras būtinas plytelėms pjaustyti? Turbūt, sunkiausia yra išsirinkti spalvą ar jų derinį, nes daugelis tvirtina, kad jie vienas už kitą gražesni.

Kaune sukurtos lanksčios klinkerinės apdailos plytelės iš tiesų kelia nemenką revoliuciją statybų sektoriuje. Jei tiksliau – fasadų apdailos srityje. Naujai sukurtas plyteles pamėgo profesionalai ir mėgėjai. Įmonės sėkmingai jomis dengia gyvenamųjų namų sienas. Tiesiog meistrauti mėgstantys žmonės lengvai pritaiko šią inovaciją savo namuose.

Pavyzdžiui, apklijuoja mūrinius namus, laiptines, šulinius, priestatus. Dirbti su šiomis medžiagomis yra paprasta kiekvienam, kuris gyvenime yra priklijavęs bent vieną keramikinę grindų plytelę. Atrodo prašmatniai, tačiau kišenė nukenčia mažiau nei perkant įprastas klinkerio plyteles. O kur dar meistrų samdymas! Juk ne visi tai sugeba.

Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės
Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės

Kiekviena plytelė unikali

Rankų darbo lanksčių klinkerinių plytelių „Klinkerit“ gamyboje naudojamos granito ir marmuro dulkės bei kvarcinis smėlis. Būtent dėl to jų struktūra vizualiai sukelia tikrai prabangaus produkto efektą. Jei klijuojamos storiausios (6 mm), o ne ploniausios (4 mm.) plytelės, tuomet šis „tikros plytos“ efektas dar ryškesnis.

Plytelės unikalios tuo, kad jos yra lanksčios. Jas paprasta tiesiog užlenkti ar įlenkti į kampą. Įspūdingai atrodo taip „apmūryti“ langų bei durų apvadai. Priklijuota prie sienos plytelė per keletą dienų sutvirtėja. Šio inovatyvaus produkto kaina konkurencinga įprastai klinkerio plytelei, o savybės daugeliu atvejų lenkia.

Lanksčias klinkerines plyteles sukūrė UAB „Norvegijos kontaktai“ komanda, bendradarbiaudama su Kauno technologijos universiteto, cheminės technologijos fakulteto mokslininkais.

Taip pat lygiagrečiai sukurti ir specialūs šių plytelių klijai bei gruntas – jų cheminė sudėtis yra labai panaši tarpusavyje, todėl ypatingai geras sukibimo efektas. Iki šiol buvo atlikti visi įmanomi bandymai ir tyrimai, kurie parodė, jog tai yra patikima, nedegi, visavertė, ilgaamžė ir visoms oro permainoms atspari produkcija. Šiuo metu rengiamas šio gaminio Nacionalinis techninis vertinimas.

Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės
Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės

463 spalvos ir jų deriniai!

Plytelių kūrėjas bei gamybos vadovas ir technologas Marius Baltakys teigia, kad jau pasiektas patirties lygis, kuomet daugybės bandymų keliu buvo sukurtas didžiulis spektras spalvų ir jų derinių.

„Jau turime 463 spalvas ir jų derinius. Kadaise turėjome tik šešias pigmentų rūšis. Bandėme, ieškojome. Stebėjome, kas pasiteisina, kas nelabai. Šiandien galima pasakyti, kaip spalviškumas linkęs pasiskirstyti pagal regionus. Vilniuje ypatingai mėgiami pilki atspalviai – nuo visai juodo iki beveik balto. Kuo arčiau jūros, tuo daugiau raudonos molio spalvos. Kaune konkrečią tendenciją sunku išskirti. Čia žmonės renkasi įvairiai“, – kalbėjo plytelių kūrėjas.

Įdomu tai, kad dar nėra taip nutikę, jog klientas pasakytų „negražu“. Gamintojai spėja jog dėl to, kad plytelės iš esmės gaminamos rankiniu būdu. Tiksliau – paskutinis štrichas, kuomet specialia liniuote nubraukiama į formas supilta plytelių masė. Tai reiškia, kad kiekviena plytelė yra savotiška, unikali. Po šios procedūros kelias dienas plytelės džiūva ir įgauna eksploatacinę būklę. Vėliau plytelė, nors ir nepriklijuota, nepraranda savybių.

„Norvegijos kontaktai“ nuotr./Klinkerinės plytelės
„Norvegijos kontaktai“ nuotr./Klinkerinės plytelės

„Eksperimentuoti su spalvomis iš pradžių buvo nedrąsu, tačiau nuolat girdėdavome, jog deriniai vienas už kitą gražesni. Didžiausias minusas – sunku išsirinkti. Supratome, kad tokio efekto esmė – deriniai. Yra klientų kurie domisi vienspalvėmis plytelėmis: tik juoda, tik raudonas molis, tik geltonas smėlis. Tačiau, kai derinamos skirtingų spalvų plytelės, sienos įgauna žaismingumo ir gyvybės“, – svarstė M.Baltakys.

Nenuostabu, kad paskui gausius statybinių įmonių užsakymus pasipylė ir smulkūs pirkėjai, užsimanę kelių kvadratinių metrų. Beveik kiekvienas sugebėtų priklijuoti tokią plytelę prie sienos. Patogu dar ir dėl to, jog tokie klijavimo darbai nekelia jokių dulkių, nes nieko nereikia pjaustyti. Nereikia ir ypatingų įrankių.

Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės
Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės

Praktiniai kūrėjo patarimai

Plytelių autoriui M.Baltakiui teko savo rankomis išbandyti lanksčių plytelių klijavimą. Viduje padengė laiptinę. Lauke – šulinį. Namuose jau veikė nauja rekuperacinė sistema, buvo atlikti remontai, todėl toks laiptinės klijavimo būdas buvo tikras išsigelbėjimas – jokių dulkių, glaistymo, taškymo, dažų ar šlifavimo.

Plytelės puikiai prikimba ant paprasčiausios tinkuotos sienos, plytų mūro, gipso ar medžio drožlių plokštės. Lygesnis paviršius – mažesnės klijų sąnaudos. Pirmas patarimas – pradėkite klijuoti nuo viršaus. Tuomet jau gatavos sienos neaptaškysite klijais, bus patogu drėgnu šepetėliu kai kur pavalyti ar padailinti siūles.

Taip pat patartina neskubėti užtepti visos sienos klijais. Jie gana greitai džiūna. Nerekomenduotina klijuoti karštos saulės atokaitoje. Verčiau palaukti, kol kiek apsiniauks ir oro temperatūra nukris žemiau 25 laipsnių šilumos.

M.Baltakys pataria pasižymėti horizontalią liniją penkioms plytelių linijoms. Sieną klijais padenkite iki poros kvadratinių metrų. Tvirtai pirštais prispauskite kiekvieną plytelę. Tuomet liniją žymėkite kitoms penkioms eilėms.

Nepamirškite priklijuotų plytelių tarpų išlyginti drėgnu šepetėliu. Tarp plytelių ištryškę klijai tuo pačiu yra ir tarpų užpildas. Jei klijuojamas paviršius yra lygus, tuomet geriausia naudoti smulkias statybines „šukas“ su 4 milimetrų dydžio dantukais.

Domėkitės naujovėmis. Gamintojai tiesiog mėgaujasi sukurdami vis ką nors gražesnio.Į plytelių masę įmaišoma stambesnės frakcijos smėlio, kuris aiškiai išsiskiria iš pigmentu dažymos masės. Tai suteikia papildomo žavesio. Ypač tuomet, kai kvarcinis smėlis spindi pašvietus saulei.

Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės
Partnerio nuotr./Klinkerinės plytelės

Kvartalai

Belieka priminti, kad Kaune ir Kauno priemiestyje galima pamatyti tikrą šio produkto panaudojimą praktikoje. „Antagynė“ ir „Šilojus“ – du išvaizdūs naujai formuojami namų kvartalai. Mažaaukštės statybos gyvenamieji kvartalai susilieja su žaluma ir žavi savo vieninga apdaila.

Būtent – abu kvartalai yra padengti minėtomis klinkerinėmis plytelėmis. Pastatus žaismingai dengia skirtingi spalviniai deriniai. Bendras kvartalų dizainas yra panašus, tačiau skirtingi atspalviai suteikia kiekvienam namui savotiškumo ir išskirtinumo.

Abiejų kvartalų išorinėms sienoms padengti prireikė per 20 tūkst. kvadratinių metrų lanksčių klinkerinių plytelių. NT pardavimų vadovė Izabela Murauskaitė akcentuoja, kad abi gyvenvietės turi ir kitokių privalumų, kurie ypač vilioja jaunas veiklias šeimas. Gal dėl to iš 134 butų didžioji dalis jau turi šeimininkus.

Naujieji namai gali pasigirti fantastiška geografine padėtimi. „Šilojus“ – pačiame Kauno mieste, tačiau gamtos glėbyje. „Antagynė“ atokiau nuo miesto, tačiau apsuptas žalumos ir kultūros vertybių. Visi kvartalų pastatai yra sudaryti iš keturių arba dviejų butų.

Remiamas turinys
Komentarai: 3
Temos: 2 Remontas Klinkeris

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką