Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 06 02, 10:18

Kaip vyksta daugiabučio namo renovacijos rangos darbai?

Natūralu, kad prasidėjus daugiabučio namo renovacijos darbams, gyventojams kyla daugybė klausimų apie jų eigą. Nuo to, kiek trunka pastato atnaujinimas, iki to, kur kreiptis pastebėjus statybininkų paliktas klaidas. Į visus juos atsako Daugiabučių namų atnaujinimo programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) .
Kaip vyksta daugiabučio namo renovacijos rangos darbai?
Kaip vyksta daugiabučio namo renovacijos rangos darbai? / BETA nuotr.

Techninis darbo projektas

Tam, kad būtų galima pradėti daugiabučio renovacijos darbus, būtina parengti konkretų ir tikslų atnaujinimo darbų planą – techninį darbo projektą. Jį pagal butų savininkų patvirtintą investicinį planą ruošia konkurso būdu atrinkta įmonė, turinti teisę vykdyti projekto rengimo darbus.

Parengtą techninį projektą projektuotojas turi pristatyti daugiabučių gyventojams visuotiniame susirinkime ir paaiškinti, ką renovacijos metu numatoma atlikti ir kokios medžiagos bus naudojamos. Taip pat, kokie darbai ir kokia eilės tvarka bus įgyvendinti. Kaip ir ankstesniuose etapuose, taip ir čia, labai svarbus būstų savininkų įsitraukimas. Susirinkimo metu jie gali išsireikšti savo nuomonę apie sienų ar durų spalvą ir pan., o projektuotojai privalo į ją atsižvelgti arba argumentuotai pagrįsti, jei negali įgyvendinti vieno ar kito pasiūlymo.

Parengus techninį darbo projektą, vykdoma jo ekspertizė, kurios pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad projektas parengtas vadovaujantis teisės aktais. Tik gavus teigiamas išvadas, galima kreiptis dėl statybos leidimo, suteikiančio galimybę pradėti visus renovacijos darbus.

Būtinas geranoriškas šalių bendradarbiavimas

Daugiabučio namo renovacijos rangos darbai paprastai trunka iki metų, o jų metu labai svarbus geranoriškas visų šalių – gyventojų, projekto administratoriaus, statybos darbų vadovo ir techninio prižiūrėtojo – bendradarbiavimas bei pagalba vieni kitiems. Tik taip galima užtikrinti greitą, sklandų ir kokybišką darbų atlikimą.

Renovacijos metu gyventojų prašoma susitaikyti su laikinais nepatogumais ir įsileisti statybininkus į butus, kai būtina juose atlikti vidaus darbus: pakeisti langus, radiatorius, stiklinti balkonus. Svarbu pažymėti, kad kartais dėl nuo rangovų nepriklausančių veiksnių, pavyzdžiui, lietingo oro, darbų atlikimo terminas gali būti atidėtas. Taip įvykus, gyventojų prašoma supratimo ir kantrybės.

Už renovacijos priežiūrą ir kokybišką įgyvendinimą atsakingas techninis prižiūrėtojas, kurio darbą reglamentuoja teisės aktai. Jis, priklausomai nuo vykdomų darbų intensyvumo, privalo reguliariai lankytis statybvietėje. Pavyzdžiui, jeigu darbai vyksta lėtai, į objektą jis gali atvažiuoti kartą per savaitę. O jei darbai intensyvūs, jis turi apsilankyti net ir kiekvieną ar kas antrą dieną.

Renovacijos metu pastebėjus, kad darbai atliekami netinkamai, gyventojai savo pastabas visuomet gali išsakyti projekto administratoriui, techniniam darbų prižiūrėtojui ar statybos darbų vadovui, bet pirmiausia gyventojai turėtų kreiptis į administratorių.

Renovacijos darbų pabaiga

Atlikus investicijų plane nurodytus darbus ar jų dalį, parengiamas jų perdavimo ir priėmimo aktas. Prieš jį pasirašydamas, administratorius privalo paprašyti daugiabučio namo būsto savininkų išreikšti savo nuomonę apie visus įgyvendinus pokyčius.

Vienas iš būdų tą padaryti – parengti klausimyną, kuriame gyventojai pateiktų savo pastabas ir atsakytų į konkrečius klausimus apie atliktus darbus. Pavyzdžiui, ar gerai atsidaro ir užsidaro pakeisti langai. Įvertinęs apklausas, administratorius gali pavesti rangovams pataisyti defektus.

Kitas būdas – baigiamasis susirinkimas, kuriame gyventojai išsako, kokius trūkumus reikia ištaisyti, kad atnaujinimo darbai būtų visiškai baigti.

Svarbu paminėti, kad prieš prasidedant daugiabučio renovacijai, būstų gyventojai gali išsirinkti savo atstovą, kuris visos renovacijos metu bendraus su administratoriumi. Tokiu atveju prieš darbų pabaigą atstovas papildomai apklaus visus gyventojus, ar jie turi pastabų, ir perduos jas administratoriui.

Renovacijos darbų užbaigimas taip pat gali būti vykdomas etapais. Tai reiškia, kad įdiegęs naują įrangą namuose, pavyzdžiui, termostatinį ventilį ant radiatoriaus, rangovas turi supažindinti su ja gyventojus ir paaiškinti, kaip ją naudoti ir prižiūrėti. Taip užfiksuojamas kiekvienas tam tikrų darbų užbaigimo momentas, tad ir visos renovacijos procesas baigiamas greičiau.

Tik išsprendę gyventojų išsakytus trūkumus projekto administratorius, darbus atlikęs rangovas, statybos techninę priežiūrą vykdantis specialistas pasirašo atliktų darbų perdavimo ir priėmimo aktą, žymintį renovacijos darbų pabaigą.

Norėdami daugiau sužinoti apie tai, kaip užbaigiama renovacija, skaitykite sekantį turinio projekto „Renovacija: būsto savininko atmintinė“ straipsnį.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką