Sportas gyvai

Neišpildytą vaikystės svajonę nagingi meistrai paverčia realybe – stato namus medžiuose

Namelis medyje – tokį statinį greičiausiai matėme amerikietiškuose filmuose, tačiau retam teko laimė tokį turėti pačiam. O šiandien nameliais medžiuose žavisi ne tik vaikai: populiariuose trumpalaikės nuomos portaluose siūloma miniatiūrinius namelius išsinuomoti už normalaus būsto kainą. Vadinasi, ir suaugusieji neatsispiria tarp medžio šakų pasislėpusio būsto magijai, pasakoja socialinio verslo akseleratoriaus „Socifaction“ organizatoriai.
R.Naudžiuvienes namelis
R.Naudžiuvienės namelis / U.Naudžiaus nuotr.

„Socifaction“ dalyvavo ir Simonas Naudžius. Jis teigia visada tikėjęs, jog tokia paslauga – reikalinga ir anksčiau ar vėliau bus paklausi. Šią vasarą užbaigti trys namai, du iš jų – netoli Vilniaus, taip pat įrengta platforma tarp medžių. Stengiamasi kaip įmanoma labiau apsaugoti medžius, todėl pagrindo platformos dalimis tiesiog apgaubia medžių kamienus ir yra suveržiamos varžtais.

Vaikų idėja, senelio medžiai

Kartu su S.Naudžiumi apžiūrinėdami užbaigtus projektus, naujų namelių medžiuose šeimininkų pasiteiravome, kaip jiems kilo tokia idėja. Avižieniuose gyvenantis Rimantas namelį medyje gimtadienio proga padovanojo dukrai ir sūnui.

U.Naudžiaus nuotr./Namelis Avižieniuose
U.Naudžiaus nuotr./Namelis Avižieniuose

„Dukra Agnė netikėtai pradėjo rinkti įvairias lentas, virves ir buvo tvirtai pasiryžusi pasistatyti namelį medyje pati, – apie 10-metės dukros svajonę pasakojo Rimantas. – Aš sakau – „gerai, statyk“, bet čia žmona sustabdė, pasiūlydama paieškoti, kas tuo užsiima. Atradome „Namas medyje“ puslapį internete ir nusprendėme vaikams padaryti dovaną jų gimtadienių proga.“

Kaip vaikams kilo tokia idėja? Rimanto žmona prisimena, jog dukra skaitė knygų seriją apie nuotykius namelyje medyje – matyt, todėl jį po kiek laiko prisiminė ir panoro turėti savo namelį.

U.Naudžiaus nuotr./Namelis Avižieniuose
U.Naudžiaus nuotr./Namelis Avižieniuose

„Čia dukros idėja, žmonos – iniciatyva, tėčio – lėšos, o senelio – medžiai! Taip visi prie to prisidėjome“, – džiaugiasi vyras.

Namelis pastatytas tarp trijų liepų kamienų, su nedidele terasa, pora langų. Šeimos nariai pasakoja, jog dieną jį gaubia medžių pavėsis, o vakare leisdamasi saulė jį apšviečia paskutiniais savo spinduliais.

Norinčių pernakvoti vaikų – eilė

Kita šeima, gyvenanti netoli Nemenčinės plento, namelį nusprendė „patupdyti“ tarp keturių pušų kamienų. Statinys buvo priderintas prie pagrindinio gyvenamojo namo eksterjero. Langai šiame namelyje ne tik įstiklinti, tačiau yra ir tinkleliai nuo vabzdžių, į namelį veda virvelinės kopėčios, taigi į šį statinį suaugusiems užkopti – nelengva užduotis. Namelį dukrai užsakęs Kęstutis pasakoja, jog mergaitė netikėtai užsidegė idėja pastatyti namelį ir paslėpti jį tujose.

„Iš pradžių apsidžiaugiau idėja, kad galėsiu pameistrauti su vaikais. Tačiau, pradėjęs braižyti, dėlioti, supratau, kad be nusimanančio žmogaus čia nieko gero neišeis. Taigi interneto paieškos langelyje įvedžiau raktažodį „namelis medyje“ ir radau – pasirodo, Lietuvoje yra žmonių, kurie tuo užsiima“, – apie idėjos virsmą realiu nameliu pasakojo Kęstutis.

U.Naudžiaus nuotr./Nemenčinės namelis
U.Naudžiaus nuotr./Nemenčinės namelis

Vyras sako, jog vaikai (dukra ir sūnus) namelyje nakvoja, žaidžia, skaito.

„O norinčių pernakvoti draugų jau visa eilė nusidriekė“, – juokiasi pašnekovas.

Pirmasis namelis – mamai

Vis dėlto didžiausio namelio savininkė vis dar yra Simono mama, Rūta Naudžiuvienė. Nuostabioje alėjoje, ant jos vaikystės kalno pastatytame suaugusiems skirtame namelyje gali nakvoti 3, o išnaudojus hamaką ir terasas – net 7 žmonės.

„Sumanymas buvo gerokai didesnis. Čia – tik žvalgybos bokštas. Aš dar laukiu savo to tikrojo, didelio namo“, – juokdamasi sako R.Naudžiuvienė.

Ji viliasi, jog iš senelių paveldėta žemė taps jos šeimos susibūrimo vieta, o nameliuose galės nakvoti sūnūs ir anūkai – kiekviena šeima galės turėti po atskirą.

U.Naudžiaus nuotr./R.Naudžiuvienes namelis
U.Naudžiaus nuotr./R.Naudžiuvienės namelis

„Mano tėtis, 85-erių metų, yra tame namelyje nakvojęs. Kažin ar kas nors viršys šį amžiaus rekordą“, – svarsto R.Naudžiuvienė.

Šiuo metu netgi svetimi žmonės domisi galimybe pernakvoti tokiame namelyje – pro jo langus atsiveria nuostabus vaizdas, tolumoje kas rytą klykauja gervės. Čia pernakvoti moteris leistų, bet verslo iš to daryti neketina.

„Dar sutikčiau, kad už nakvynę ką nors nušienautų ar dar ką sutvarkytų sklype“, – sako R.Naudžiuvienė.

„Vikingų kaimo“ šeimininkė: vaikams tai – kaip saldainis

Dar vienas įspūdingas namelis stovi Širvintų rajone įsikūrusiame „Vikingų kaime“. Ši vieta – tai patyrimų muziejus po atviru dangumi. Kadangi kaimas daugiausia skirtas vaikų edukacijai, viena iš „Vikingų kaimo“ šeimininkių Edita Gilė pasakoja, jog išlipę iš juos atvežusio autobuso vaikai tekini pasileidžia į namelį medyje – kartais vadovai vos spėja juos rikiuoti į eilę.

U.Naudžiaus nuotr./Vikingų kaimo namelis
U.Naudžiaus nuotr./Vikingų kaimo namelis

„Man namelis medyje yra vaikystės prisiminimas. Tiesa, mes su broliu vaikystėje pas močiutę turėjome savo namelį ant žemės. Tačiau, kai nusprendėme pastatyti tokį „Vikingų kaime“, abu su broliu Mindaugu Korsaku jautėme, kad statome ne tik dėl vaikų – ir dėl savęs, dėl suaugusiųjų.

„Vikingų kaimas“ – tai mažų svajonių dėlionė ir tas namelis yra viena iš jos dalių“, – pasakojo E.Gilė.

S.Naudžių ji sutiko vienoje interneto bendruomenėje. Tuo metu jis aktyviai ieškojo erdvės, kur būtų galima pastatyti namelį medyje – kaip pavyzdį būsimiems klientams.

„Susipažinus su Simonu ir su juo pabendravus atrodė, kad aš visada norėjau namelio medyje. Būtent jo čia ir trūko“, – kalbėjo E.Gilė.

Ji pasakoja, kad vaikams šis namelis – gal net geriau už saldainį.

„Manau, kad kiekvienas iš jų susikuria savo istoriją – kas jam yra tas namelis: ar piratų slėptuvė, ar karių tvirtovė. Namelis nėra toks „gatavas produktas“, kad ateini ir tereikia paspausti mygtuką – ir žaidi. Čia kiekvienas kuria savo asociacijas, savo istorijas. Manau, šis namelis yra raktas į kūrybiškumą“, – sakė E.Gilė.

Ateities planuose – kilnus tikslas

Tuo metu namelių užsakymus priimantis ir administruojantis S.Naudžius sako, jog užklausų jis su kolegomis gauna tikrai daug – deja, ne visi norai virsta realybe.

„Lietuviai vis dar namelį medyje įsivaizduoja kaip kažką nerimto, tarsi žaislinio. Tai – atsakingas procesas. Projektuojame pagal individualius poreikius, tada užsakome medieną, metalines tvirtinimo detales, apdailos medžiagas, visa tai gabename į statybos vietą. Kai kurie nameliai statomi su apdaila, terasomis, turėklais, organiniu stiklu. Tokį namelį galime užbaigti per 3–5 darbo dienas“, – sakė S.Naudžius.

U.Naudžiaus nuotr./Statybos darbai – Darius Grigas (kairėje), Simonas Naudzius
U.Naudžiaus nuotr./Statybos darbai – Darius Grigas (kairėje), Simonas Naudžius

Vos užgimusi „Namelių medžiuose“ idėja buvo projektuojama kaip socialinis verslas – S. Naudžius su kolegomis dalį lėšų planavo kaupti ir už jas įrengti namelių medžiuose parką, kurį galėtų lankyti ir jame pramogauti vaikų namų ar nepasiturinčių šeimų vaikai.

Šios idėjos vaikinas teigia dar neatsisakęs, tačiau kol kas jai įgyvendinti neužtenka verslo „svorio“. S.Naudžius viliasi, jog, gausėjant užsakymų, idėją pavyks įgyvendinti.

Socialinio verslo akseleratorių „Socifaction“, kuriame ir gimė ši verslo idėja, Lietuvoje organizuoja NVO „Avilys“, organizacija „Geri norai“. Programa finansuojama pagal Erasmus+ strateginių partnerysčių projektą jaunimo reikalų srityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius