Dabar populiaru
15min be reklamos

Architektai neigiamai įvertino Kauno laidojimo rūmų rekonstrukcijos pasiūlymus

Išnagrinėjusi „RA studija“ parengtus anksčiau Kaune veikusių saugomų laidotuvių rūmų „Liūdesys" rekonstrukcijos siūlymus, Kauno regioninė architektūros taryba (RAT) antradienį pranešė, kad jie kelia pavojų sumenkinti vertingąsias pastato savybes.
Kaune veikusių saugomų laidotuvių rūmų „Liūdesys" rekonstrukcijos siūlymai
Kaune veikusių saugomų laidotuvių rūmų „Liūdesys" rekonstrukcijos siūlymai / „RA studija“ vizualizacijos

„Dalinis vertybių saugojimas netenkina architektūros kokybės kriterijaus – nekilnojamo kultūros paveldo vertingųjų savybių išsaugojimo“, – rašoma Lietuvos architektų rūmų žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Ekspertai teigia, kad ir kiti Architektūros įstatyme įtvirtinti architektūros kokybės kriterijai – urbanistinis integralumas, funkcionali pastato struktūra, estetika – yra įgyvendinti tik dalinai. Labiausiai projektiniuose pasiūlymuose Kauno RAT teigia pasigedusi vientisos architektūrinės idėjos, o taip pat – koncepcinės dermės tarp saugomo senojo ir vystomo naujojo statinio.

RAT projekto vystytojams pateikė tris rekomendacijas:

  • išsaugoti vertingąsias pastato savybes, neprojektuoti elementų, kurie jas pažeidžia;
  • laikantis architektūros kokybės kriterijų, sutelkti dėmesį į naujo statinio planinės struktūros ir fasadų, stogų, interjero architektūrinių sprendimų tobulinimą;
  • derinti intelektinės nuosavybės klausimus su turtinių autorių teisių paveldėtoju ir asmeninių neturtinių autorių teisių saugotoju.

1978 metais architekto Alfredo Paulausko suprojektuoti laidotuvių rūmai „Liūdesys“ Kaune, Jonavos gatvėje veikė iki 2006 metų. Šis pastatas yra įtrauktas į Nekilnojamų kultūros vertybių apskaitą.

Kauno RAT „RA studijos“ projektinį siūlymą vertino sulaukusi architekto A.Paulausko našlės Dalios Paulauskienės kreipimosi. Ji, kaip teigiama pranešime, buvo susirūpinusi dėl vertingųjų pastato savybių išsaugojimo.

Keičiantis pastato savininkams, buvo ketinimų jį pritaikyti įvairioms paskirtims. RAT nagrinėtame projekte, kurį parengė UAB „RA studija“ (autoriai R.Stulpinas, R.Adomaitis, V.Jočys), numatyta atnaujinti ir išplėsti laidotuvių rūmų pastatų kompleksą, grąžinti jam pirminę paskirtį – teikti ritualines laidojimo paslaugas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką