Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 18d. 20:31

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Mokslo salos pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Mokslo salos pristatymas

Pirmadienį visuomenei pristatytas pakitęs daugiau nei 10 tūkst. kv. m plotą užimsiančios „Mokslo salos“ projektas, kuriuo Kauno valdžia bene labiausiai didžiuojasi. Nemuno saloje iškilsiantis mokslo muziejus vis dėlto bus statomas ne po žeme, kaip buvo planuota iki šiol. Projekto autoriai sutiko su valdininkų nuogąstavimais dėl galimos per didelės finansinės naštos. Statybos prasidės 2020-aisiais.

Tarptautinį architektūrinės vizijos konkursą laimėjusi australų ir ispanų architektų komanda, pasitelkusi partnerius Lietuvoje – „G.Natkevičius ir partneriai“ architektų biurą, per pusmetį savo pasiūlytą viziją pavertė projektiniais sprendiniais. Jų pagrindu bus parengtas techninis projektas – galutinis dokumentas, kurį turėdama Kauno miesto savivaldybė gaus statybos leidimą ir skelbs statybos darbų konkursą.

„Kol bus baiginėjamas techninis projektas, kita komanda lygiagrečiai rengs vidaus ekspozicijos koncepciją. Abu šie darbai turi būti užbaigti iki kitų metų vasaros“, – pabrėžė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis

Novatoriškas statinys

Nemuno saloje, 33 hektarų užimančiame žemės sklype, planuojamas A++ energinės klasės vieno aukšto apie 10 200 kv. m ploto statinys, kurio aukščiausia dalis – šviečiantis diskas, sieks 17,18 metro. Užstatytas plotas – 9 800 kv. m, tad pastatas, pakoregavus planus, kiek padidėjo.

Ekspozicijų salė užims 3 tūkst. kv. m (vienam eksponatui reikia 9-10 kv. m erdvės).

Patalpos bus suskirstytos į keturias dideles zonas. Trečdalį erdvės sudarys laikinos ir nuolatinės ekspozicijos plotas. Ekspozicijų salė užims 3 tūkst. kv. m (vienam eksponatui reikia 9-10 kv. m erdvės).

Iki šiol Nemuno saloje stovėjo trys pastatai. Detalusis planas patvirtintas šių metų gegužę. Šiuo metu dėl numatytų naujų projektų daromos korektūros. Nemuno sala tampa vis labiau urbanizuota.

„Mokslo muziejaus padėtis šiek tiek po konkurso pasikeitė. Atvykę konkurso laimėtojai vedė su savivaldybe diskusijas, išklausė nuogąstavimus. Pakoregavo pastato konfigūraciją. Pasuko pastatą šiek tiek. Jo kryptis dabar – tarsi nueinanti į Nemuno gatvę.

Projekto autoriai suprojektavo funkciškai patrauklų, patogų lankytojams pastatą. Anksčiau jis pagal projektą prasidėjo ir baigėsi žemėje – apie 13 metrų po žeme, dabar yra pakeltas. Atsirado kavinė ir pramogų zona vakarinėje pusėje. Atsižvelgta į galimai brangią statybą. Be to, buvo numatyta 10 proc. užsėmimo tikimybė. Dabar liko įgilinta tik planetariumo, kuriame numatyta 100 vietų, dalis. Žiūrimos vietos bus pusiau gulimos. Po pokyčių projekte išlieka 1 proc. pastato užsėmimo tikimybė.

Atsisakius „ėjimo į gylį“ ženkliai sumažėjo pastato statybų kaštai, tuo pačiu jis neprarado novatoriškumo, estetinės atrakcijos – o tai svarbiausia. Pradinis projektas galėjo ir neįtilpti į 25 mln. eurų sąmatą. Dabar dalykiškas, pragmatiškas, patogus išplanavimas. Tiršta architektūrinių nuotykių viduje. Kas nors nuolat vyks. Nebus muziejus kaip balta paveikslų galerija. Nusileidimai ir pakilimai. Funkciškai, pakoregavus projektą, pagerinta pastato struktūra“, – pirmadienį viešame pakoreguoto projekto pristatyme teigė su konkurso laimėtojais bendradarbiaujantis architektas Gintautas Natkevičius.

Architektų biuro G.Natkevičius ir partneriai nuotr./Pakoreguoto „Mokslo salos“ projekto vizualizacijos
Architektų biuro G.Natkevičius ir partneriai nuotr./Pakoreguoto „Mokslo salos“ projekto vizualizacijos

Viduje bus statomos ir ultra plonos kolonos – apie 20-22 cm diametro, 7 m aukščio. Tai bus metalo ir betono darinys.

Atsižvelgta į būsimus projektus

Pasak G.Natkevičiaus, „Mokslo salos“ projektuotojai atsižvelgė ir į miesto tolimesnius planus – Nemuno salą su Karaliaus Mindaugo prospektu bei M.K.Čiurlionio koncertų centru sujungsiančius pėsčiųjų tiltus. Vienas jų turėtų iškilti kartu su „Mokslo sala“.

„Apie 35 metrų pločio pastatui teko pasikeisti, jis tarsi sureagavo į tiltus. „Mokslo sala“ bus tiltų sankirtoje, todėl atsirado antžeminės dalys – renginių erdvės, kavinė, išėjimas į aikštę – tai reakcija į besikeičiančius miesto poreikius. Pagrindinis vizualinis akcentas žinoma bus vidinį veidrodinį paviršių turintis diskas, jis bus matomas iš daug kur ir taps savotiškų traukos centru plokščioje saloje“ , – aiškino G.Natkevičius.

Architektų biuro G.Natkevičius ir partneriai nuotr./Pakoreguoto „Mokslo salos“ projekto vizualizacijos
Architektų biuro G.Natkevičius ir partneriai nuotr./Pakoreguoto „Mokslo salos“ projekto vizualizacijos

Projekto autoriai taip pat siūlė apželdinti veja stogą. Tačiau Lietuvos sąlygomis, pasak G.Natkevičiaus, tai sunkiai būtų įgyvendinta. Be to, stogo konstrukcija taptų labai sunki. Tad apželdinimo minties atsisakyta. Bus dedamos fibrocementinės plokštės. Vienos jų storis – 2 cm. Kai kur bus klijuojama po dvi plokštes.

„Angose žels žolė. Augalai bus kaip samanos, žemi. Stogas bus eksploatuojamas. Vaikščioti bus galima ant jo“, – teigė G.Natkevičius.

Priešais pagrindinį įėjimą į muziejų – laukas, kuris tarnaus kaip amfiteatras renginiams.

Parkavimo vietų prie muziejaus nėra numatyta įrengti. Jų, architektų skaičiavimais, reiktų 169. Automobilius lankytojams teks palikti „Žalgirio“ arenos, „Akropolio“ automobilių statymo aikštelėse ar Karaliaus Mindaugo pr. Ateityje atsiras automobilių aikštelė Aleksote. Iš jos į salą bus patenkama naujuoju pėsčiųjų tiltu.

Sunkiasvorės mašinos su eksponatais prie muziejaus galės privažiuoti, – padaryta speciali rampa.

Įsikurs 4 laboratorijos

Mokslo populiarinimo muziejuje įsikurs 4 laboratorijos. Jose vyks moksliniai tyrimai, eksperimentai, kuriuos galės stebėti, o kai kuriuos – ir patys atlikti, ir lankytojai. Transformuojamos dvi konferencijų salės (talpins po 200 žmonių), erdvus vestibiulis, administracinės patalpos personalui, sandėliai, dirbtuvės – visa tai yra numatyta projekte.

„Manome, jog 100 vietų planetariumas bus bene populiariausia pramoga tarp lankytojų. Kas gi nemėgsta žiūrėti į žvaigždes?“, – kalbėjo architektas, Kauno miesto tarybos narys prof. Jonas Audėjaitis.

„Mokslo salą“ suprojektavo F.Jerezas ir B.Perezas De Juanas – architektai iš Ispanijos ir Australijos architektų studijos „Smar Architecture Studio“. Projektuotojai Lietuvoje – architektų biuro G.Natkevičius ir partneriai architektai G.Natkevičius ir D.Kalmatavičius, projekto vadovas – Tomas Jūras.

Įsilies į Nemuno salą

„Naujasis mokslo muziejus jautriai papildys salos funkcijas, tarsi įsilies į žalią salą, kuri iki šiol, tenka pripažinti, buvo savotiškas akligatvis. Su mokslo muziejaus atėjimu, naujais tiltais, baseinu šalia „Žalgirio“ arenos sala bus papildyta rimtu turiniu, kurį mielai lankys tiek mūsų, tiek ir užsienio šalių svečiai, lygiai taip, kaip mes darome nuvažiavę svetur“, – dėstė J.Audėjaitis.

Jis pabrėžė, jog tokio tipo centruose tiesiog neįmanoma neįsimylėti mokslo.

„Kada ateini ir pamatai, kaip galima išmatuoti savo jėgą, kaip tavo jėga skiriasi skirtingose planetose, kaip veikia hidraulikos principai, kuomet pamatai, kaip atsiranda uraganai – tai sužadina žingeidumą, norą domėtis pasauliu, ir tai, be abejo, pirmiausia ypač svarbu vaikams“ , – sakė J.Audėjaitis.

Nemuno saloje taip pat suplanuotos vandens sporto centro statybos šalia „Žalgirio“ arenos ir du nauji pėsčiųjų tiltai. Kitame Nemuno krante Kaunas rengia M.K.Čiurlionio koncertų centro projektą. Be to, planuojama atnaujinti ir pačią Nemuno salą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Verslininkas, filantropas S.Karosas išlydimas į paskutinę kelionę – atguls Menininkų kalnelyje

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų 10-uke – blokų karuselė, A.Gudaitis ir karaliaujantis A.White'as

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

24sek

D.Sirvydis nesitikėjo tokio sezono: „Kaip viskas klostosi, yra nerealu“

Aktualu

Drama Vilniuje: Nemenčinėje nestojęs „Ford“ buvo persekiojamas ir pašautas

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Tailando pietuose įsiplieskus smurtui nušauti du budistų vienuoliai

Aktualu

Armėnijoje suformuota nauja vyriausybė

Aktualu

Viešpaties Krikšto šventės renginiuose Rusijoje dalyvavo daugiau kaip 2,4 mln. žmonių

Naujienos

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Verslas

Rusijos bankų pelnas šiemet išaugo 1,5 karto

24sek

A.Juškevičiaus taškų neužteko – tragiškas kėlinys paskandino „Nanterre“

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Laisvalaikis

Kur ir kokių uogų rasti šiuo metų laiku?

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Aktualu

Panevėžio rajone nuo kelio nuvažiavo ir į medį rėžėsi „SsangYong“ visureigis

Kultūra

Lina Ever: Vandens istorija, arba Majos Lunde fenomenas

Verslas

Baltarusija užsieniui skolinga beveik 40 mlrd. dolerių

Gazas

Naudotas „BMW X3“: ko vertas šis prabangių kompaktiškų miesto visureigių pradininkas

Aktualu

Rusija, Turkija ir Iranas sieks, kad būtų parašyta nauja Sirijos konstitucija

24sek

Europos taurė: M.Kalnietis po pratęsimo padėjo palaužti „Zenit“

Aktualu

Gaisras Panevėžio Rožyno rajone: degė name įrengtas garažas

Aktualu

Estija nerimauja dėl galimo užsienio kišimosi į kitų metų rinkimus

Aktualu

Teisėjai patikėjo žudike tapusios žmonos versija: atėmiau peilį iš vyro ir nudūriau

Aktualu

Panevėžyje prieš eismą išvažiavęs „Ford“ vairuotojas sukėlė kaktomušą

24sek

Be šansų: „Lietkabelis“ namuose gavo antausį nuo „Hapoel“

15min recenzija Kultūra

Ant krištolinių ašmenų: spektaklio „Helverio naktis“ recenzija

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką