Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Butas ar namas - ką pasirinkti?

Renkantis gyvenamąjį būstą dažnas užduoda sau klausimą – kas geriau, butas ar namas? Klausimas tampa ypač aktualus, kai paanalizavus kainas, galima pamatyti, kad yra namų, kainuojančių praktiškai tiek pat, kiek butas. Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmiškas, todėl klausiame nekilnojamojo turto pardavėjų, kokiu atveju rinktis namą, o kada geriau butas.
Nekilnojamasis turtas
Nekilnojamasis turtas / 123rf.com nuotr.

Prieš renkantis būstą, pirmiausia, kaip sako Olga Akelienė, nekilnojamojo

turto agentūros „Ober-haus“ Vilniaus Centro biuro vadovė, reikėtų išsiaiškinti savo poreikius. Natūralu, kad studentas, svajojantis pasinerti į šurmulingą miesto gyvenimą, ir šeima su mažais vaikais, trokštanti ramybės ir žalumos, rinksis skirtingą būstą.

Būsto plotas

Galvodami apie busimo būsto įsigijimą, įvertinkite, kiek vietos jums reikia. Kaip sako O.Akelienė, „visi mes pradedame nuo paprasto 2 kambarių buto ir baigiame paprastu 2 kambarių butu. Iš pradžių užtenka mažos erdvės, o senatvėje irgi nereikia didelių apartamentų“.

Tačiau jeigu jūsų šeimą sudaro 5 ir daugiau asmenų, vargu, ar paprastas 2 kambarių butas bus patogi vieta gyventi. Tad nenuostabu, kad dažniausiai, anot Žilvino Steiblio, nekilnojamojo turto agentūros „Apus turtas“ brokerio, namus perka 35-45 m. amžiaus žmonės, jau turintys vaikų. „Prieš perkant namą, reikia įvertinti, ar jis nėra jums per didelis, nes po to jį reikės prižiūrėti“, – teigia Ž.Steiblys.

Būsto priežiūra

Gyvenant name, esi pats sau šeimininkas ir gali organizuoti savo gyvenimą taip, kaip tau patinka, neatsižvelgdamas į kaimynus, gyvenančius už sienos. Tačiau tai turi ir kitą pusę – už visą namo techninę priežiūrą irgi esi atsakingas. Gyvenantiems daugiabutyje nereikia rūpintis daugeliu smulkmenų: karšto ir šalto vandens tiekimu ir kanalizacija, šildymu, namo priežiūra. Sumoki nustatytą komunalinį mokestį – ir viskas. Įvykus avarijai, užtenka paskambinti daugiabutį prižiūrinčiai įmonei ir viskas gana greitai bus sutvarkyta.

Gyvenant name, viskuo reikia rūpintis pačiam: įrengti šildymo sistemą ir ją prižiūrėti, jeigu sklype nėra miesto vandentiekio ir kanalizacijos – įrengti vietinę ir dar patikrinti vandens kokybę, taisyti prakiurusį stogą ir sugedusį katilą. „Prieš perkant namą, – sako Ž.Steiblys, – reikia įvertinti, ar turėsi pakankamai laiko jo priežiūrai. Tai, ką daugiabutyje daro namo administracija, name reikės daryti pačiam.“ Tad jeigu vien pagalvojus apie visus šiuos rūpesčius jums šiaušiasi plaukai – verčiau rinktis gyvenimą bute.

Nors apie lietuvius dažnai kalbama kaip apie žmones, itin vertinančius žemę, sklypas prie namo nėra toks jau vienareikšmiškas dalykas. Galvodami apie nuosavą sklypą, daugelis įsivaizduoja idilišką paveikslą: lygiai nupjauta minkšta žolė, kvapnios gėlės, tvarkingos daržovių lysvės ir vienas kitas vaismedis, džiuginantis ekologiškais vaisiais. Tačiau realybė skiriasi nuo įsivaizdavimo.

Žolę reikia nuolat pjauti, daržą ravėti, gėles puolą amaras, o ką daryti su jau dešimtu obuolių maišu, negalite nė pagalvoti. Todėl galvojant apie namą su nuosavu sklypu, vėl tenka prisiminti O. Akelienės žodžius: „Išsiaiškinkite savo poreikius“. Ir jeigu sklypo priežiūra į tai neįeina – nereikia savęs kankinti. Norite gyventi name, bet nenorite skirti laiko sklypo priežiūrai? Apsvarstykite kitus variantus, pvz., kotedžą.

Infrastruktūros klausimas

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rusijos ambasadai ketinama skirti sklypą Valakampiuose
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pagalvokite, ar rajone, kuriame ieškotės būsto, rasite sau reikalingas įstaigas: maisto prekių parduotuves, vaikų darželį arba mokyklą, mokymo įstaigą, sveikatos priežiūros centrą? O gal visa tai yra tik už 20 kilometrų? Ne paslaptis, kad mieste infrastruktūra išvystyta daug geriau, negu užmiestyje. Net miesto pakraščiuose gyvenantys neretai susiduria su tuo, kad didžioji dalis reikalingų įstaigų yra toliau nuo gyvenamosios vietos. Parduotuvės, darželiai, mokyklos, bankai, kavinės, vaikų būreliai, sporto klubai, pasilinksminimo vietos – viso to didžiajai daliai žmonių prireikia kone kasdien. O didžioji dalis nuosavų namų ir kotedžų yra statomi rajonuose, nutolusiuose nuo miesto centro. Tad renkantis tarp buto ir namo, įvertinkite, kiek laiko turėsite skirti važinėjimams.

„Gyvenant mieste, kur infrastruktūra gerai išvystyta, viskas yra ranka pasiekiama, - sako Ž.Steiblys. – Jei gyvenamųjų namų rajonas yra už miesto, reikia iškart nusiteikti tam, kad reikės daug važinėti.“ Būtent dėl šios priežasties, pasakoja jis, pastaruoju metu namų ieškantys žmonės vis daugiau dėmesio skiria tam, ar netoli namų važiuoja visuomeninis transportas: „Visuomenins transportas tampa svariu kriterijumi, renkantis namą. Galbūt išgirdę iš draugų, giminių, pažįstamų, gyvenančių užmiestyje, kiek laiko atima važinėjimas, žmonės nebenori „dirbti taksistu“ ir žiūri, kiek išvystytas visuomeninis transportas“.

Jam antrina ir O.Akelienė: „Pasirenkant, butą pirkti ar namą, reikia atsižvelgti į kiekvienos šeimos situaciją. Pavyzdžiui, jeigu šeimoje yra mažesnių vaikų, ar bus patogu gyventi name užmiestyje, ar bus galimybę nuolat vežioti juos į darželį, mokyklą, būrelius. O gal gyvenimas name kaip tik yra daug patogesnis, nes erdvės daug, o žmogus dirba iš namų ir jam nereikia niekur daug važinėti.“

Kalbant apie infrastruktūrą, svarbu įvertinti, ar lengvai pasieksite savo darbo vietą. Į darbą jums reikės važinėti praktiškai kasdien. Tad kad ir koks žavus būtų nusižiūrėtas būstas, pagalvokite, ar jis liks toks pat žavus, jeigu kasdien į darbą ir atgal reikės važinėti po kelias dešimtis kilometrų.

Saugumas

Tiek butas, tiek namas gali tapti ilgapirščių taikiniu. Tad prieš renkantis būstą, įvertinkite kriminogeninę situaciją rajone. Nežinote, kur ieškoti informacijos apie tai, koks rajonas yra saugus? Jums padės didžiausias nekilnojamojo turto skelbimų portalas Aruodas.lt – čia prie kiekvieno skelbimo rasite informaciją apie netoliese padarytų nusikaltimų skaičių ir pobūdį.

Jei planuojate pirkti butą, paspaudę šią nuorodą matysite, kokie butai šiuo metu parduodami.

Namų pasiūlymų rasite pagal šią nuorodą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius