Dabar populiaru
15min be reklamos

Daugiabučių atnaujinimas: kokias tendencijas atskleidė paskutinis kvietimas?

Baigusi vertinti paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams renovuoti gautas paraiškas iš Lietuvos gyventojų, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia, jog buvo sulaukta itin didelio kiekio paraiškų – 785 (788 daugiabučiams atnaujinti), iš kurių, po APVA vertinimo, tinkamomis įgyventi buvo pripažintos 781 (784 daugiabučiams atnaujinti). Bendra šių paraiškų įgyvendinimo suma siekia daugiau nei 435 mln. eurų.
Daugiabučių atnaujinimas: kokias tendencijas atskleidė paskutinis kvietimas?
Daugiabučių atnaujinimas: kokias tendencijas atskleidė paskutinis kvietimas? / APVA nuotr.

Nors pagal kvietimo sąlygas buvo numatyta, kad visoms gautoms paraiškoms bus taikomas konkursinis atrankų būdas, jeigu patvirtintų projektų bendra investicijų suma viršys 150 mln. eurų, tačiau buvo atsižvelgta į Vyriausybės prioritetus. Vis daugiau dėmesio skiriant pastatų energinio efektyvumo apimčių didinimui, buvo priimtas sprendimas finansuoti visus kvietime dalyvavusius projektus, kurie atitiko numatytas sąlygas.

Aktyviai dalyvavo didieji šalies miestai

Po atlikto vertinimo APVA pastebi, jog daugiau nei 30 proc. pagal šį kvietimą gautų projektų bus įgyvendinami didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje (139), Kaune (69) ir Klaipėdoje (66).

Paskutiniame Aplinkos ministerijos skelbtame kvietime aktyvumu taip pat pasižymėjo ir Jonavos rajono savivaldybė (patvirtintos 38 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (32), Prienų (20), Švenčionių (20), Trakų (18) rajonų savivaldybės.

„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kita svarbi tendencija – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Jonavos, Palangos, Švenčionių ir kt., planuojamų atnaujinti daugiabučių skaičius, rodantis, jog artimiausiais metais jau ne maža dalis šalies savivaldybių bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų,“ – tvirtina APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.

Sulaukta itin daug paraiškų

Pasak V. Vrubliausko, paskutinio kvietimo metu gautos paraiškos taip pat parodė, jog susidomėjimas gyvenamojo daugiabučio namo modernizavimu sparčiai auga – norinčių atnaujinti savo būstą buvo beveik dvigubai daugiau nei ankstesnio kvietimo metu, kurio metu buvo gautos 458 paraiškos.

Paskutinis aplinkos ministro kvietimas teikti paraiškas daugiabučių renovacijai buvo paskelbtas karantino metu, todėl įvertinus jo keliamus sunkumus, tokius kaip gyventojams reikia daugiau laiko susirinkimams, aptarimams, sprendimų priėmimui, buvo nuspręsta kvietimą pratęsti.

Papildomas reikalavimas

Paskutiniame kvietime buvo naujas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Šis reikalavimas buvo taikomas, jeigu daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės elektrinei įrengti.

Ženkliai pagerėjęs daugiabučio energinis efektyvumas suteikia ne tik finansinę naudą – jo dėka yra saugoma aplinka bei mažinamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Šiuo metu net 75 proc. Europos Sąjungos (ES) pastatų yra energetiškai neefektyvūs, per metus sunaudojantys 40 proc. visos ES energijos bei į atmosferą išleidžiantys 36 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Būtent todėl gyventojų būstams buvo sudaryta daugiau galimybių būti nepriklausomiems nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai bei karštam vandeniui gamintis naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Šiems projektams bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, šiuo metu šalyje vykdoma virš 670 daugiabučių atnaujinimo rangos darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų. 166 projektai yra gavę statybos leidimus ir šiuo metu vykdo rangos darbų pirkimus, o dar beveik 300 daugiabučių atnaujinimo projektų rangos darbų pirkimus pradės įgyvendinti artimiausiu metu. 2022 m. baigti atnaujinti 122 daugiabučiai namai.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką