Dabar populiaru
15min be reklamos

Dėl kertamų medžių Žirmūnuose gyventojai planuoja prie jų prisirakinti

Sostinės Žirmūnų rajone antradienį pradėjus „Žirmūnų trikampiu“ vadinamo didžiulio kvartalo tvarkybos darbus, gyventojai už galvos susiėmė pamatę, kad kertami medžiai. Žmonės savivaldybę užvertė skundais, norėtų rengti ir prisirakinimo prie medžių akciją. Tačiau miesto valdžia tikina, kad projektas derintas su visuomene du kartus, o kertami medžiai ir krūmai – silpni.
Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Tvarkybos darbai turi apimti visą „Žirmūnų trikampį“ – Žirmūnų, Minties ir Tuskulėnų gatvių teritoriją. Kol kas darbai pradėti tik Minties gatvėje ir dalyje Žirmūnų gatvės. Tačiau toks medžių kirtimas neįtinka gyventojams. Jie aiškina, kad kertamos sveikos liepos, o apie darbų pradžią tikina nebuvę informuoti.

Į 15min kreipėsi skaitytoja Julija, sunerimusi atliekamais darbais. Tiesa, ji pripažino, kad rajoną atnaujinti reikia.

„Rajonui reikia pagalbos, reikia atsinaujinti. Bendruomenė labai džiaugiasi, labai smagu, kad atsinaujins. Bet visi labai nerimavome dėl medžių. Yra tikrai gražių alėjų. Stoviu prie stendo ir matau, kad sveiki medžiai pjaunami. Projekte rašoma, kad bus kertami sergantys, pažeisti medžiai arba kurių laja nėra išsivysčiusi. Nežinome, kas ir kaip nustatė. Sapiegų parko istorija parodė kad prie projektų ne visada kvalifikuoti žmonės dirba“, – kalbėjo ji.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Moteris kreipėsi į Žirmūnų seniūniją, tačiau ši atsakė komentuoti argumentavusi, kad šis projektas – savivaldybės. O antradienį popiet gyventojai Želdynių skyriui neprisiskambino.

„Mano tėvų namas nebuvo informuotas apie darbus. Atsibudau nuo triukšmo, supranti, kad kažkas vyksta, bet nesupranti kas, tik girdi, kad pjauna“, – kalbėjo ji.

Netrukus į 15min kreipėsi ir kita skaitytoja Neringa. Anot jos, savivaldybė pažadėjo tikrinti, kaip atliekami darbai ir ar dokumentai yra tvarkingi. Tačiau ji įsitikinusi – to nepakanka.

„Gali būti, kad visi šiandien kritę ir rytoj krisiantys medžiai yra įtraukti į projektą, gal ir išduoti leidimai juos pjauti. Tačiau kas sudarė planus ir išdavinėjo leidimus pjauti visiškai sveikus brandžius medžius? Teigiama ir kartojama, kad sergančius medžius būtina genėti, pjauti. Bet tai kas vyksta yra ne genėjimas, o skerdynės!“ – tikino ji.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Kartu gyventojai raštu kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių Povilą Poderskį, Želdynų skyriaus vedėją Giedrę Čeponytę, miesto vyriausiąjį architektą Mindaugą Pakalnį.

„Prašau stabdyti leidimą ir įstatymo numatyta tvarka reikalauju, kad šalintinų medžių ekspertizę atliktų Visuomeninė želdinių ir želdynų apsaugos ir priežiūros komisija. Gyventojai nebuvo supažindinti su Žirmūnų trikampio projekto sprendiniais, nebuvo įrengtas stendas su šalinamų medžių skaičiais. <...> Šios brandžių medžių alėjos yra rajono gerovės dalis, svarbi vietovės tapatybės dalis, ir pėsčiųjų jungtis tarp Antakalnio ir Žirmūnų“, – rašoma laiškuose, prie kurie kartu buvo adresuoti ir 15min.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Savivaldybė: projektas buvo derintas su visuomene

Vilniaus miesto savivaldybė tikina, kad projektas projektiniai pasiūlymai viešai svarstyti su visuomene buvo du kartus. Pirmą kartą 2016 m. lapkričio 24 dieną, o antrą kartą 2017 m. vasario 23 dieną.

Teigiama, kad po susirinkimų buvo atsižvelgta į gautas pastabas ir projektas buvo koreguotas. Pavyzdžiui, atsisakyta projektuojamo dviračio tako vidinėje rajono dalyje, pasiūlytas dviračių takas ties Žirmūnų gatve, pakeistas dalies tvarkomų ar naujai įrengiamų pėsčiųjų takų išdėstymas ties Minties gatve. Taip pat atsisakyta papildomo automobilių stovėjimo vietų įrengimo ties Minties ir Žirmūnų gatvėmis ir pakeistas dalies siūlomų tvarkyti viešųjų erdvių išdėstymas ties Žirmūnų ir Tuskulėnų gatvėmis.

„Šie pakoreguoti projektiniai pasiūlymai antrą kartą buvo pristatyti viešo svarstymo metu. Gavus savivaldybės pritarimą projektiniams pasiūlymams buvo pradėtas rengti techninis projektas. Pernai rugsėjo 14 dieną buvo išduotas statybos leidimas“, – rašoma savivaldybės atsakyme 15min.

Augalai – seni ir chaotiškai išdėstyti

Nurodoma, kad pasiruošiant darbams, teritorijoje pirmiausia atliekami pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai.

„Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet gana seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metu nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja“, – rašoma savivaldybės komentare.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Aiškinama, kad nekontroliuojamas augmenijos augimas kėlė rimtų problemų, neleido augti vertingoms rūšims, kurių vietas užima invazinės rūšys. Trikampyje pastebėta ir keletas itin senų, pavojingai pakrypusių medžių, kai sukelti medžių svorio centrai didele jėga verčia augalus iš silpnų, pažeistų kamieno pagrindų.

„Žirmūnų trikampio teritorijoje iš viso bus šalinami 165 pavojų keliantys ligoti, seni medeliai bei krūmai, kurių dauguma yra mažiau nei 16 cm skersmens. Kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai“, – teigiama savivaldybės atsakyme.

Miesto valdžia tvirtina, kad „tiesiant pėsčiųjų ir dviračių takus daug dėmesio bus skirta miesto žaliosioms erdvėms: įvertinti esami želdiniai ir dedamos visos pastangos juos išsaugoti“.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Planuojama pašalinti uosialapius klevus, nes šioje vietoje bus tiesiami dviračių ir pėsčiųjų takai bei kita infrastruktūra. Tačiau šalia pėsčiųjų ir dviračių takų yra ketinama pasodinti beveik dvigubai daugiau – 567 naujų medžių ir 4220 krūmų.

„Kadangi esami želdiniai rajone nebuvo gausūs rūšine sudėtimi, projektuojant naujas rūšis, buvo į tai atsižvelgta. „Žirmūnų trikampyje“ atsiras dekoratyvios tiek lapais, tiek žiedais medžių ir krūmų rūšys, pvz., lanksva, forzitija, jazminas ir kt., gudobelė, slyvos, raudonlapiai klevai ir kt. Želdynai bus papildyti spygliuočiais – serbinėmis, dygiosiomis eglėmis, kalninėmis bei juodosiomis pušimis“, – teigiama atsakyme.

Be to, Vilniaus valdžia atmeta kaltinimus, kad gyventojai nebuvo informuoti. Nurodoma, kad apie darbų pradžią buvo skelbta savivaldybės internetiniame puslapyje, taip pat prie Minties ir Žirmūnų sankryžos, prie Minties ir Tuskulėnų sankryžos ir prie žiedinės sankryžos buvo pastatyti stendai bei buvo išplatinta informacija žiniasklaidai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką