Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 16d. 15:21

Dėl sistemos sutrikimų dvi dienas neveikė „Infostatyba“

Elektroninių statybų leidimų sistema „Infostatyba“
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Elektroninių statybų leidimų sistema „Infostatyba“

Praėjusių metų pradžioje modernizuota elektroninių statybų leidimų sistema „Infostatyba“ ir toliau sulaukia kritikos strėlių. Statytojai nuolat skundžiasi, kad ja sunku naudotis, o šių metų sausį kurį laiką buvo prieinami asmeniniai Lietuvos gyventojų duomenys. Vasarai einant į pabaigą sistema ir vėl sustreikavo – 15min skaitytojų teigimu, sistemos veikimas buvo sutrikęs dvi dienas.

Į 15min redakciją kreipėsi skaitytojas Aleksandras, kurio teigimu, jau antra para neveikia „Infostatyba“, kurioje elektroniniu būdu pateikiami, derinami ir išduodami su statybomis susiję dokumentai.

„Jau antra para neveikia vadinamoji „modernizuota“ „Infostatyba“, todėl statytojai ir kiti statybos proceso dalyviai negali atlikti būtinų veiksmų. Bet būsiu objektyvus ir pasakysiu, kad paskutinius keturis mėnesius nebuvo nesklandumų ir normaliai susitvarkė“, – tikino jis.

15min trečiadienio ryte taip pat negalėjo užeiti į sistemos „Infostatyba“ interneto svetainę www.planuojustatyti.lt. Popiet prieiga atnaujinta.

Trečiadienį neveikė „Infostatyba“
Trečiadienį neveikė „Infostatyba“

Aleksandro teigimu, tokie sistemos trikdžiai vilkina dokumentų tvarkymo procesus.

„Dėl to nukenčia užsakovai. Pavyzdžiui, žmogus turi sutartį su banku ir turi įkeisti jį, kad gautų antrą kredito dalį. Tam jis turi gauti pažymą, kad projektas statomas be nukrypimų, tuomet jis įsivertina ir įkeičia bankui, bet jeigu sistema neveikia ir žmogus negali gauti pažymos, žmogus negali gauti iš banko pinigų. Viskas yra susiję. Arba kitas žmogus turi pirkėją, bet nėra sutvarkęs popierių ir jam reikia greitai tai padaryti, priduoti ir užregistruoti Registre, bet jis negali to padaryti“, – sakė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dėl statybų uždaryta Dainavos gatvė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dėl statybų uždaryta Dainavos gatvė

Veikla atstatyta

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovas spaudai Albinas Keturka 15min patvirtino, kad „Infostatyba“ kurį laiką neveikė dėl „atsarginių kopijų darymo įrenginio (juostų bibliotekos) sutrikimo“. Šią bėdą pavyko sutvarkyti per keturias valandas.

„Atsiprašome vartotojų dėl patirtų nepatogumų naudojantis IS „Infostatyba“ – nesklandumai jau sutvarkyti, sistema veikia įprastu režimu.

VTPSI specialistai informacinės sistemos „Infostatyba“ veiklos sutrikimus identifikavo trečiadienį, 08:17 val., ir apie tai nedelsiant pranešė ją aptarnaujančiai bendrovei. Sistemos veikla buvo atnaujinta per mažiau nei 4 valandas nuo sutrikimo fiksavimo pradžios“, – raštu atsakė VTPSI atstovas.

Elektroninėje sistemoje „Infostatyba“ galima prieiti prie asmeninių Lietuvos gyventojų duomenų
Elektroninėje sistemoje „Infostatyba“ galima prieiti prie asmeninių Lietuvos gyventojų duomenų

Sistemos gedimai – ne pirmą kartą

Už statybų leidimus išduodančios sistemos „Infostatyba“ atnaujinimą Statybų inspekcija praėjusių metų pradžioje informacinės sistemos kūrėjams bendrovei „Asseco Lietuva“ sumokėjo apie 741 tūkst. eurų. Tuomet tikinta, kad atlikus pakeitimus sektoriaus atstovams ja bus lengviau naudotis, tačiau daugelis liko nepatenkinti.

15min taip pat skelbė, kad šių metų sausį „Infostatyboje“ buvo prieinami asmeniniai Lietuvos gyventojų duomenys. Vos keliais spustelėjimais buvo galima sužinoti ne tik gyventojų vardus, pavardes, bet ir asmens kodus, gyvenamąją vietą, kontaktinę informaciją. Tokių žmonių – daugiau nei 100 tūkst., o tarp jų buvo galima rasti ir kai kuriuos parlamentarus. Tik po 15min skambučio duomenys iš sistemos dingo, tačiau neaišku, kiek laiko sistemoje buvo spraga.

Tuomet tikinta, kad dėl modernizuojamos sistemos atsirado klaida, kuri sudarė galimybę neprisijungusiam naudotojui patekti į naujų įgaliojimų kūrimo sritį ir pamatyti ne tik su juo susijusių asmenų duomenis. Tačiau jokių kitų veiksmų toks naudotojas sistemoje atlikti negalėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką