Dabar populiaru
15min be reklamos

Fabijoniškėse vietoj „Impuls“ ir „Norfos“ planuojamas prekybos centras bei butai piktina gyventojus

Vilniaus Fabijoniškių gyventojai piktinasi, kad prisidengiant pastatų, kuriuose šiuo metu įsikūręs sporto klubas, kavinė ir prekybos centras „Norfa“, remontu, juose bus įrengta ir daugiau nei šimtas butų. Pastatą rekonstruosianti įmonė „HOMA Development“ 15min paaiškino, kad pabaigus darbus patalpos sporto klubui išliks, tačiau šiuo adresu išsidėstys 116 butų ir prekybos centras. Užsienyje esą labai dažnai matomi tokie projektai, kur visos funkcinės erdvės dera tarpusavyje.
Fabijoniškių g. 99 projektas
Fabijoniškių g. 99 projektas / Projekto vizualizacija

Gyventojai: prisidengiant remontu, keliamas naujas pastatas?

„Kažkoks kosmosas: naujo pastato tipas nustatomas kaip „prekybos, atliekant paprastąjį remontą“, tai naujų butų statymas pridengiamas remontu, nors keliamas naujas priestatas – praėjimas per teritoriją bus galimas tik nuo 9 iki 21 val., joks servitutas nenurodytas, tai visiškai nukirs vieną iš pėsčiųjų ašių per Fabijoniškes – lauko automobilių stovėjimo aikštelės takas nukreiptas į niekur“, – piktinosi Fabijoniškių gyventoja Lina (vardas pakeistas, tačiau redakcijai žinomas).

Ji, peržvelgusi Fabijoniškių g. 99 ir 97A pastatų planus, linkėjo sėkmės 92 naujiems būstams su 11 rūsių.

Pykčiu netvėrė ir kiti netoliese gyvenantys žmonės, diskutavę vienoje iš rajono gyventojų grupių. Jie kėlė klausimą, kas bus statoma: „Visada stato viešbutį, o ten butai. Mulkina kaip reikiant piliečius.“

15min kreipėsi į projektinius pasiūlymus parengusios įmonės „Trys A.M.“ architektą Kazimietą Reimerį su prašymu paaiškinti architektūrinius sprendimus, tačiau šis komentuoti atsisakė ir nurodė kreiptis į statytoją.

Naujas prekybos centras ir butai

Statytojo, „HOMA Development“ įmonės, direktorius Donatas Daunys 15min aiškino, kad tokius painius pastatų tipų pavadinimus sąlygoja ne kas kita, o statybos techninis reglamentas, kuris dažnu atveju nėra suprantamas ne statybos specialistams. Planavimo reglamentai, pasak jo, yra labai griežti, todėl jais remiasi ir įmonė.

„Svarbu žinoti, kad rekonstrukcijos projektams reikalingi tokie patys leidimai kaip ir naujų pastatų statybai, tiesiog pastatai ir erdvės pritaikomi naujai paskirčiai“, – aiškino D.Daunys.

„HOMA Development“ nuotr./Donatas Daunys
„HOMA Development“ nuotr./Donatas Daunys

„Šiame sklype esantys statiniai skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį, o seniausias baigtas statyti dar 1993 m. Natūralu, kad tiek teritorija, tiek ir statiniai nebeatitinka šiuolaikinio miesto ritmo ir urbanistinių vizijų“, – teigia įmonės direktorius.

Įmonė statinių atnaujinimą esą planavo jau seniai, o 2019 m. gegužės mėnesį, patvirtinus teritorijos detalųjį planą, pradėjo planavimo ir projektavimo darbus.

„Šiandien Vilniaus miestui norime pasiūlyti šiuolaikišką miesto viziją atitinkantį projektą, kuriame derės modernus prekybos centras, sveikatingumo ir sporto klubas, administracinės bei gyvenamosios patalpos“, – sako jis.

Pasak pašnekovo, užsienyje labai dažnai matomi tokie projektai, kur visos funkcinės erdvės dera tarpusavyje ir gyventojai gali turėti ranka pasiekiamas paslaugas negaišdami laiko kelyje.

Kas yra rekonstrukcija, o kas – statybos

Perklaustas, ar šioje vietoje kils naujas pastatas, jis teigė, kad toks neaiškumas, kai vyksta rekonstrukcijos projektai, kyla labai daug kam. Tačiau tai prasilenkia su tuo, kaip žmonės supranta rekonstrukciją ir ką ji reiškia įstatymuose.

„Įstatymiškai rekonstrukcija laikomi projektai, kurie yra vystomi teritorijoje su jau egzistuojančiais statiniais ir jie perplanuojami bei perstatomi prijungiant naujas statinio dalis, pakeičiant konstrukcijas ir panašiai. O naujo statinio statyba projektą galima vadinti tuomet, kai jis yra vykdomas arba visiškai tuščioje teritorijoje, arba tuščiame teritorijos plote yra statomas naujas statinys“, – aiškino įmonės vadovas.

Pasak pašnekovo, šis projektas vykdomas teritorijoje, kur jau yra statinių. Taip pat ten, kur jie yra perstatomi, kartu prijungiant ir naujas statinio dalis, tokias kaip gyvenamosios patalpos ar galerijos, sujungsiančios du pastatus. Todėl jis vadinamas rekonstrukcija.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Statybos
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Statybos

„Bet svarbu suprasti, kad įstatymiškai statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Tai reiškia, kad egzistuojantys statiniai gali visiškai pasikeisti ir būti perstatyti. Be to, tai atitinka visus įstatyme numatytus reikalavimus“, – aiškino jis.

Projekte numatyta 116 butų.

Taip pat nurodoma, kad Fabijoniškių g. 99 esamas administracinis pastatas bus rekonstruojamas į prekybinį pastatą, pritaikant pirmo aukšto patalpas ir pristatant priestatą, kurio pirmo aukšto patalpos skirtos „Pramogų“ galerijai su prekybinėmis patalpomis. Virš priestato pirmo aukšto projektuojamas 4 aukštų gyvenamosios paskirties korpusas su anstatu.

Projekto vizualizacija/Fabijoniškių g. 99 projektas
Projekto vizualizacija/Fabijoniškių g. 99 projektas

Sveikatingumo centro, esančio Fabijoniškių g. 97A, pirmasis aukštas remonto būdu bus adaptuotas „Pramogų“ galerijai ir pajungtas į bendrą cirkuliacinę sistemą. Antras aukštas ir kitos esamos sporto klubo patalpos nebus remontuojamos. O gyvenamosios dalies korpusų tūriai iškils virš pirmo aukšto stilobatų.

D.Daunys sako, kad siekiant užtikrinti patrauklią zoną lankytojams naujoje prekybos erdvėje formuojamas praėjimas-galerija, kuria bus galima naudotis prekybos centro darbo metu, kai pėsčiųjų srautas yra aktyviausias.

Toks sprendimas, pasak jo, priimtas parengus pėsčiųjų takų analizę. Minėtas praėjimas-galerija bus sujungtas su esamu pėsčiųjų taku ties sklypo riba iš kiemo pusės, kad patekti į projektą būtų patogu iš aplinkinių namų.

„Rekonstruojant pastatus bus atnaujintos ir teritorijos dangos, kurios pagerins pėsčiųjų judėjimą“, – tikino jis.

Žada atsižvelgti į gyventojų pastabas, statybos leidimas dar neišduotas

Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Paulius Vaitekėnas paaiškino, kad du prekybos paskirties pastatai yra rekonstruojami, o sporto paskirties pastate atliekamas tik paprastasis remontas, jame dalies patalpų paskirtį keičiant į prekybos.

Pagal projektuotojų pateikiamą informaciją, du rekonstruojami pastatai turėtų būti prekybos paskirties, o ne daugiabučiai. Tai reiškia, jog didžioji dalis patalpų pastatuose bus negyvenamosios paskirties.

„Pateiktuose projektinių pasiūlymų bendruosiuose statinių rodikliuose yra pažymimas pastatų aukštis. Pagal projektinius pasiūlymus, tam tikrose pastato dalyse aukštingumas keisis, tačiau pažymėtina, kad sklypui yra patvirtintas galiojantis detalusis planas, kuriame yra nustatyta: leistinas aukštis (metrais), aukštų sk., absoliutinė altitudė, tad projektinių pasiūlymų sprendiniai turės neprieštarauti detaliojo plano reglamentams“, – apie pastatus Fabijoniškių g. 99 ir 97 A. kalbėjo P.Vaitekėnas.

Tai bus vertinama po viešo svarstymo, gavus prašymą pritarti projektiniams pasiūlymams.

„Projektinius pasiūlymus, viešo svarstymo medžiagą ir visuomenės informavimo procedūras savivaldybė akylai įvertins po viešo projekto svarstymo, atsižvelgusi į pateiktą medžiagą bei visuomenės pastabas. Kartu dar bus vertinamas ir projekto atitikimas galiojantiems teisės aktams bei reikalavimams, kurie buvo iškelti projektinių pasiūlymų rengimo užduotyje“, – teigė P.Vaitekėnas.

„Kol visuomenės informavimo procedūra nėra atlikta ir projektiniams pasiūlymams savivaldybė nepritarė, techninis projektas nėra rengiamas ir statybos leidimas administracinės paskirties statinio statybos projektui neišduodamas“, – teigė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką