Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Gyventojų turinčio viešbučio Karoliniškėse griauti nereikės – virs daugiabučiu

Sostinės rajone Karoliniškėse iškilęs namas, kuris formaliai dabar yra viešbutis, gali tapti daugiabučiu. Vilniaus savivaldybėje įregistruotas projektas, kuriuo planuojama Sausio 13-osios gatvėje esantį komercinės paskirties sklypą pakeisti į „daugiabučių gyvenamųjų namų ir bendrabučių teritorijos naudojimo būdą“. Vilniaus valdžios įsitikinimu, tai išeis į naudą namo gyventojams.
Karolinos parkas
Karolinos parkas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Praėjusių metų rugsėjį 15min skelbė, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) kreipėsi į teismą dėl sostinėje, Karoliniškėse, iškilusio daugiabučio. Nors jame jau gyvena žmonės, formaliai tai nėra daugiabutis, o tik greta esančio viešbučio patalpos.

Atsakovu byloje patraukta ne tik pastato statytoja „Karolinos turas“, bet ir leidimus išdavęs Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamentas. Statybos inspekcijos teigimu, pastatas yra dviem aukštais didesnis, nei tai leidžia galiojantys teisės aktai. Minimi ir kiti nukrypimai nuo projekto.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viešbutis „Karolina“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viešbutis „Karolina“

Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovė spaudai Airinė Šerelytė-Skistymienė 15min informavo, kad šiuo metu bylą, dėl trečiojo asmens pretenzijos, nagrinėti turi Vilniaus miesto apygardos teismas.

Viešbutis virs daugiabučiu

O kol bylos užstrigusios teismuose, projekto „Karolinos parkas“ statytojas „Karolinos turas“ keičia detalųjį planą – iš komercinės paskirties sklypas virs daugiabučių gyvenamųjų namų ir bendrabučių paskirties sklypu. Detalusis planas keičiamas bendrovės „Karolinos turas“, stačiusios namą, iniciatyva.

„Detaliojo plano korektūros pradėtos rengti remiantis LR teritorijų įstatymais, gavus žemės sklypų savininkų prašymus. Tai galėtų būti kompromisinis sprendimas, ginant viešąjį interesą, rūpinantis vilniečiais, kurie susidūrė su neigiamomis pasekmėmis, įsigiję patalpas negyvenamosios paskirties pastate, nes negyvenamųjų ir gyvenamosios paskirties pastatų statybai nustatyti reikalavimai gerokai skiriasi“, – 15min atsiųstame komentare sakė Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas

Jos teigimu, statydami komercinės paskirties pastatą vystytojai gali pastatyti iki dviejų kartų daugiau parduodamo ploto nei gyvenamąjį, galimas didesnis užstatymo tankumas. Be to, tokiu atveju taikomi mažesni automobilių stovėjimo vietų sklype reikalavimai, nebūtinas patalpų apšvietimas tiesiogine saulės šviesa, neįrengiamos vaikų žaidimo aikštelės ir t.t. Dėl to dabar nukenčia name apsigyvenusių vilniečių gyvenimo kokybė, taip pat ir gyvenančių aplinkinėse teritorijose.

Išspręs gyventojų problemas

Pasak R.Matonienės, šis pakeitimas pačiam miestui įtakos neturės, tačiau jei šis projektas būtų parengtas ir suderintas, būtų išspręstos name apsigyvenusių vilniečių problemos.

„Šiuo metu žemės sklypas Sausio 13-osios g. 2 yra komercinės paskirties. Pagal rengiamą žemės sklypo Sausio 13-osios g. 2 detaliojo plano sprendinių korektūrą, žemės sklypo daliai galėtų būti numatytas daugiabučių gyvenamųjų pastatų naudojimo būdas. Jei šis projektas būtų parengtas ir suderintas su atitinkamomis derinančiomis institucijomis, išsispręstų automobilių, vaikų žaidimo aikštelių ir kiti trūkstamos infrastruktūros klausimai tiems vilniečiams, kurie šiuo metu gyvena ir patiria daug problemų“, – kalbėjo ji.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis taip pat teigė, kad, pakeitus detalųjį planą iš komercinės paskirties sklypo į gyvenamąją, bus užtikrinta name gyvenančių žmonių gyvenimo kokybė. Be to, taip bus ištaisyti „netvarkingi dokumentai“.

„Tai yra ir formalumas, nes komercinės paskirties sklype yra daugiabutis. Tiesiog netvarkingi dokumentai ir taip neturėtų būti. Taip pat, jeigu gyventojai turi komercines patalpas, jie galės pasikeisti paskirtį į daugiabutį ir tada, jei kada bus apmokestintas jų būstas, jiems, kaip ir kitiems daugiabučių gyventojams, nereikės mokėti mokesčių, arba jie bus tokie patys. Dabar, jei tai komercinis turtas, jis gali būti apmokestintas“, – 15min teigė jis.

Jau seniai žadėjo keisti detalųjį planą

Dar prieš metus „Karolinos turas“ vadovas Vilmantas Mičiūnas 15min teigė, kad, perdavus patalpas, namo paskirtis bus pakeista.

„Čia reikia klausti įstatymų leidėjų, kodėl norėdamas pastatyti gyvenamąjį namą turiu vinguriuoti ir daryti keistus sprendimus tam, kad galėčiau vėliau jį įforminti, bet visa tai numatyta projekte, o pastato bendras plotas nesiekia 49 proc. bendro komplekso ploto. Niekas netrukdo paskirtį pakeisti“, – kalbėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolinos parkas

Į teismą kreipusis Statybos inspekcija teigia, kad detaliųjų planų koregavimai yra gana dažni ir Sausio 13-osios gatvėje esančio sklypo detaliojo plano pakeitimo vertinti nesiryžo.

„Visų sprendinių ir procedūrų atitiktį aukštesnio lygmens dokumentams (įskaitant Vilniaus miesto teritorijos bendrąjį planą) bei teritorijų planavimą reglamentuojantiems teisės aktams įvertins VTPSI, kai žemės sklypo Sausio 13-osios g. 2 detaliojo plano korektūros projektas, kompleksiškai suderintas Teritorijų planavimo komisijoje, bus pateiktas valstybinei priežiūrai atlikti“, – komentavo VTPSI atstovas spaudai Albinas Keturka.

Viešbučiai virsta daugiabučiais

15min portalas yra aprašęs ne vieną istoriją, kaip Vilniuje statomos administracinės patalpos tapdavo butais. Būtent taip apstatytas Ozo parkas sostinėje. Panašiai buvo pardavinėjami butai administraciniame pastate Pašilaičiuose.

Įstatymai numato, kad administracinio pastato paskirtis nesikeičia, jeigu jame 49 proc. patalpų yra gyvenamosios. Tai leidžia beveik pusę bet kurio viešbučio, banko ar biurų pastato tiesiog paversti butais.

Būtent taip buvo vystomas ir „Karolinos parko“ projektas. Buvo gauti leidimai viešbučio rekonstrukcijai. Formaliai pastatytos patalpos šiuo metu yra svečių namai ir priklauso viešbučiui, nors beveik visi butai naujame name jau išparduoti.

Praėjusių metų lapkričio pradžioje Vilniaus meras Remigijus Šimašius paprašė Generalinės prokuratūros įvertinti, ar vietoj komercinių pastatų statomi daugiabučiai nepažeidžia viešojo intereso. Tarp savivaldybės prokurorams pateiktų projektų buvo ir „Karolinos turto“ pastatai Vilniaus Sausio 13-osios gatvėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais