Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 lapkričio 24d. 17:02

Iš legendinio kojinių fabriko „Sparta“ teliks tik kaminas: architektai pristatė pokyčius  

Kojinių gamybą sostinės Naujamiestyje pakeis kompiuterio klaviatūros spragsėjimas. Vietoje Švitrigailos gatvėje veikusio „Spartos“ fabriko planuojamas technologijų miestelis. Architektų teigimu, teritorija pasikeis neatpažįstamai, o iš dabar esančių pastatų liks tik kaminas. Į teritorijos pertvarką planuojama investuoti apie 50 mln. eurų.

Nors architektūrinį konkursą rugsėjį laimėjo bendrovės „Eventus pro“ projektas „Co-factory“, galiausiai buvo pasirinktas antros vietos laimėtojų „Cloud architektai“ projektas „Sparta 360“, kurį rengė Antanas Dagelis, Agnė Zenkevičiūtė ir Simonas Čalnaras.

Išsaugos tik kaminą

A.Dagelis 15min pasakojo, kad kurdami technologijų miestelį jie bandė sujungti vertingąsias Naujamiesčio savybes, įamžinti „Spartos“ gamyklą bei kartu sukurti modernią erdvę. Be to, jis įsitikinęs – šis projektas Naujamiestį dar labiau priartins prie miesto centro.

„Tai pirmas tokio dydžio projektas Naujamiesčio dalyje. Visi kiti panašaus dydžio verslo centrai koncentruoti Konstitucijos prospekte. Tuo šis projektas išskirtinis ir įdomus“, – tikino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Dagelis, Agnė Zenkevičiūtė ir Simonas Čalnaras
Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Dagelis, Agnė Zenkevičiūtė ir Simonas Čalnaras

Visi sklype esantys pastatai bus nugriauti, nes, pasak A.Dagelio, jie nėra vertingi ir dauguma iškilo sovietmečiu.

„Dabar teritorijoje yra gamyklos pastatas, parduotuvė, kuri neveikia, administracijos, sandėliavimo patalpos. Tai labai stipriai užstatyta teritorija“, – pasakojo jis.

Tačiau vieną detalę architektai norėtų išsaugoti – kaminą. Pasak A.Dagelio, mūriniai kaminai mieste yra šių laikų reliktas, todėl norėjosi jį palikti.

„Norėjome sukurti modernią miestelio dvasią, iš kitos pusės turėti naujamiestišką „kvapą“. Tai mums asocijuojasi su gelsvai pilka plyta ir norėjome tokioje koloristikoje savo darbą daryti“, – pasakojo jis.

„Cloud architektai“/„Sparta 360“
„Cloud architektai“/„Sparta 360“

Biurai ir pramogos

Beveik 2 hektarų ploto teritorijoje projektuojami du biurų pastatai, savotiški „broliai“, kurių bendras plotas sieks apie 35 tūkst. kv. metrų. Taip pat šioje erdvėje atsiras kavinių, restoranų.

„Užsakovai reikalavo dviejų pagrindinių pastatų po 15 tūkst. kv. metrų ploto ir įkomponuotų papildomų tūrių, nedetalizuojant kiek, bet kad būtų urbanistiškai suvaldyta teritorija. Mūsų pasiūlyme yra du dominuojantys statiniai ir du tūriai, kurie akompanuoja visam ansambliui“, – sakė A.Dagelis.

Nuo pietrytinėje dalyje esančių garažų architektai nori palikti sieną, kuri padėtų sukurti ramias pietų saulę gaunančias poilsio erdves. Sklypas atsivers šiaurės-rytų kryptimi jungiant miesto planuojamą viešąją erdvę.

„Cloud architektai“/„Sparta 360“
„Cloud architektai“/„Sparta 360“

Teritorijoje projektuojamos dviejų tipų viešosios erdvės: viena – tylesnė ir žalesnė, kita – aktyvesnė su įvairiomis pramogomis.

„Taip pat amfiteatrinė erdvė, kurios užsakovas pageidavo konkurso sąlygose. Ji sujungia erdvę aplink kaminą, greta kurio planuojame rekreacinę erdvę – kavines. Viename pastatų, užsakovas kalba, kad norėtų įrengti alaus bravorą, matysime, ar tai bus“, – pasakojo A.Dagelis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Spartos“ pastatas Vilniaus Naujamiesčio rajone
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Spartos“ pastatas Vilniaus Naujamiesčio rajone

Anot pašnekovo, erdvės turės būti universalios, kad jas galima būtų pritaikyti įvairioms veiklos. Pavyzdžiui, žiemą įrengti ledo areną, vasarą – krepšinio aikštelę, filmų peržiūros vietą.

„Siekiama, kad nebūtų vienas jų panaudojimo būdas, tiesiog atsibosta nuolat tuo pačiu užsiimti. Yra idėja keisti užsiėmimus teritorijoje priklausomai nuo sezono, nuo kolektyvo pageidavimų“, – kalbėjo architektas.

Po žeme turėtų būti įrengta vieno lygio, apie 540 automobilių talpinanti automobilių stovėjimo aikštelė.

„Cloud architektai“/„Sparta 360“
„Cloud architektai“/„Sparta 360“

Įprasmins buvusį fabriką

„Spartos“ gamybos patalpos Švitrigailos gatvėje pastatytos 1963 metais. Iki 2019-ųjų čia vyko kojinių gamyba, kuri dabar iškelta prie oro uosto.

TAIP PAT SKAITYKITE: Bandys atgaivinti legendinį „Spartos“ fabriką: planuoja e.prekybą ir posūkį į Rytus

Tačiau architektai sumanė, kaip įprasminti čia buvusią kojinių gamybą – pasitelkus fasadų tekstūrą ir raštus.

„Naujamiesčio architektūrai būdinga reljefinė plyta, kas mums asocijuojasi su audinio tekstūra – pasirinkome du raštus – Flex-Brick fasado techniką bei reljefinį visų hipsterių pamėgtą „Argyll“ raštą aklinoms fasadų dalims. Taip sukuriamas semantinis ryšys su buvusia „Spartos“ gamykla“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Dagelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Dagelis

Konkursas sukėlė abejonių

15min primena, kad lapkričio 8 dieną Lietuvos architektų rūmai (LAR) išplatino pareiškimą, kuriuo suabejojo neseniai įvykusio „Spartos“ konversijos konkursu. Manoma, kad sąlygos buvo pritaikytos vienam laimėtojui, bei pareikšta, kad situacija – neetiška. „Eventus Pro“ direktorius, architektas Sigitas Sparnaitis 15min tuomet patvirtino, kad su įmone nebuvo deramasi.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Spartos“ pastatas Vilniaus Naujamiesčio rajone
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Spartos“ pastatas Vilniaus Naujamiesčio rajone

Tačiau su kaltinimais nesutiko nei projekto atstovai kibernetinio saugumo sprendimų bendrovė „Tesonet“, nei „Cloud architektai“, su kuriais buvo pasirašyta projektavimo sutartis.

„Po pirmojo etapo nė vienas iš pateiktų pasiūlymų negalėjo užtikrinti visų konkurse numatytų reikalavimų ir būtent todėl dalyvių buvo paprašyta patobulinti projektus“, – anksčiau 15min sakė projekto atstovė Agnė Ražinskienė.

PLAČIAU SKAITYKITE: Architektų rūmai suabejojo „Spartos“ konkursu: sąlygos pritaikytos vienam laimėtojui?

Vietoj kojinių – technologijų miestelis

Kviestiniame konkurse dalyvavo septynios architektų komandos iš Lietuvos.

Apie 1,84 ha ploto teritorijoje Švitrigailos gatvėje planuojama statyti 35 tūkst. kv. metrų ploto technologijų miestelį, kuriame 15 tūkst. kv. metrų ploto galėtų būti skirta biurams, 3,5 tūkst. kv. metrų – bendradarbystės erdvėms, taip pat svarstoma pastatyti konferencijų, renginių erdves, būstų, kavinių ir restoranų.

Į teritorijos pertvarką planuojama investuoti apie 50 mln. eurų.

„Cloud architektai“/„Sparta 360“
„Cloud architektai“/„Sparta 360“

Rugpjūčio pabaigoje teritorijoje plėtrą planuojanti bendrovė „VK Investicija“ susitarė su kibernetinio saugumo sprendimų bendrove „Tesonet“ dėl 15 tūkst. kv. metrų ploto biurų nuomos miestelyje. Įmonė iki 2022 metų čia planuoja perkelti apie 1,5 tūkst. darbuotojų.

„VK Investiciją“ valdo Šveicarijos kompanija „Marquess Global AG“ (45 proc.), antra pagal dydį – didmeninės prekybos įmonės „Eugesta“ savininkė, Kęstučio ir Jurgos Stabingių valdoma „KS investicija“, o likusios akcijos priklauso Tomo ir Gabrielės Milašauskų, taip pat Estijos „Starlynx investment“ valdomai įmonei „Humitas“, bei dar nedidelė dalis – tiesiogiai „Starlynx investment“.

Nekilnojamojo turto registro duomenimis, teritorija priklauso bendrovei „Sparta“, kurios 91,89 proc. priklauso „VK investicijai“, likusios akcijos – 516 akcininkų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

14:52
00:26
00:21

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką