Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 9d. 10:03 , Atnaujinta: 2019 spalio 9d. 11:44

Istorinė akimirka: griaunamas matomiausias Vilniaus pastatas – Profsąjungų rūmai

Trečiadienį sostinėje pradėti griauti buvę Profsąjungų rūmai. Vietoje jų turėtų iškilti Nacionalinė koncertų salė. Ant Tauro kalno esantį statinį žadama nugriauti iki šių metų pabaigos, tam Vyriausybė skyrė 1,8 mln. eurų.

Darbus vykdo konkursą laimėjusios bendrovės „Vaidva“ ir „Statybų kodas“. Griovimo darbai trečiadienį prasidėjo nuo sudegusios pastato dalies.

Nauja era Vilniui

Pradėjus pastato griovimo darbus Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis žurnalistams sakė, kad tuo pradedama nauja era Vilniuje.

„Suprantame, kad šis pastatas kelia daug sentimentų ir prisiminimų vilniečiams. Bet įvykęs tarptautinis konkursas ir nauji ispanų architektai suprojektuos naują koncertų salę, daugiafunkcį centrą, kuriame vyks daug renginių ir kuris bus tikra pažiba Vilniaus mieste“, – trečiadienį kalbėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pradėti griauti Profsąjungų rūmai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pradėti griauti Profsąjungų rūmai

Anot P.Poderskio, pastato griovimo darbus planuojama baigti iki gruodžio pradžios.

Dėl darbų aplink pastatą ir kelyje nuo Tauro gatvės bus draudžiamas automobilių eismas ir stovėjimas.

„Privažiuoti nebus galima, arti eiti taip pat nerekomenduojama, nors ir bus pilamas vanduo, drėkinama, kad dulkių būtų kuo mažiau. Tikimės, kad ir lietus pagelbės. Bet apskritai į teritoriją patekti nebus galima. Griovimo darbai turėtų vykti nuo 7 ryto iki 7 vakaro, įskaitant ir savaitgalio dienas“, – komentavo savivaldybės administracijos direktorius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis

P.Poderskis sakė, kad nuomininkų čia būta įvairių: ir menininkų, ir įmonių. Paskutiniai nuomininkai iš šio pastato išsikėlė trečiadienį ryte.

„Buvo kovų, muštynių bandant palikti šį pastatą, bet perėmus pastatą iš Vyriausybės nuomininkai jau buvo informuoti, kad tai yra laikinas jų buvimas čia ir prasidėjus griovimo darbams teks išsikraustyti. Jie maždaug pusę metų gyveno išsikraustymo nuotaikomis. Kai kurie iškarto apleido patalpas, kai kurie truputį vėliau“, – kalbėjo jis.

Viduje buvę vertingi Algimanto Stoškaus vitražai bus išsaugoti ir perduoti Nacionaliniam dailės muziejui.

„Visa kita pastato dalis liks tik prisiminimuose“, – tikino P.Poderskis.

15min transliaciją iš Profsąjungų rūmų žiūrėkite žemiau.

Iškils koncertų salė

Rugsėjį paaiškėjo, kas pakeis buvusius Profsąjungų rūmus – geriausia naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja tapo komandos iš Ispanijos „Arquivio architects“ pasiūlyta idėja.

Planuojama dar šiemet pasirašyti sutartį su konkurso nugalėtoju techniniam salės projektui parengti.

„Sutartis šiuo metu derinama ir iki galo nėra pasirašyta, yra kažkokių teisinių niuansų. Tą planuojama dar šią savaitę išspręsti, o projektiniai pasiūlymai kitais metais“, – žurnalistams sakė P.Poderskis.

Čia numatyta įrengti iki 1,7 tūkst. vietų didžiąją ir 500 vietų mažąją sales, taip pat erdves barams, vestibiulį su vaizdu į miesto panoramą ir patalpas kitai įvairiai kultūrinei veiklai.

Koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pradėti griauti Profsąjungų rūmai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pradėti griauti Profsąjungų rūmai

Pasak P.Poderskio, kol kas projektas vykdomas sklandžiai, tačiau didžiausi iššūkiai laukia kitąmet, kada teks ieškoti pastato statytojų.

„Statybų rizikų suvaldymas ateis vėliau, kitais metais, kai bandysime nupirkti rangovą ir žiūrėsime, ar užteks pinigų. Labai daug faktorių, kurie labai svarbūs, juos reikės įvertinti, daug klausimų, į kuriuos reikės atsakyti. Bet, kol yra stipri valia pastatyti tai, kas yra suplanuota, tol problemų nebus“, – įsitikinęs jis.

Kartu planuojama tvarkyti ir būsimosios salės prieigas, greta esančią Liuteronų sodų teritoriją – Vilniaus evangelikų senųjų kapinių kompleksą. Šiems darbams su Europos Sąjungos parama planuojama skirti 14 mln. eurų.

P.Poderskio teigimu, planai bus derinami su visuomene ir tikimasi prieigas pradėti tvarkyti jau kitais metais.

Nugriaus iki Naujųjų metų

Profsąjungų rūmų griovimu užsiimančio „Statybų kodo“ direktorius Lauras Danys žurnalistams aiškino, kad griaunant „pastatas turi suvažiuoti į vidų“.

„Planuojame, kad iki Naujųjų metų šio pastato visiškai neliks ant žemės“, – kalbėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Lauras Danys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Lauras Danys

L.Danio teigimu, griaunant pastatą medžiagos bus vežamos į statybinę aikštelę ir joje perdirbamos. Tiesa, įmonės griaus tik matomą pastato dalį, bet ne jo pamatus.

„Yra gilūs rūsiai. Mes griausime iki pastato nulio, galima sakyti, tai, kas matosi ant žemės paviršiaus. Visas pastatas nugriaunamas ir mes jį visą išvežame. O rūsiai paliekami kitam rangovui, šiuo etapu pamatai nebus judinami“, – kalbėjo L.Danys.

Socialistinio istorizmo stiliaus Respublikiniai profsąjungų kultūros rūmai duris atvėrė 1963 metų gruodį. Rūmų griovimui Vilniaus savivaldybės taryba pritarė šių metų gegužę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

03:45
19:56
13:58

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką