Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 birželio 27d. 19:04

Sostinės Justiniškių gyventojai sukilo prieš būsimus dvejus laidojimo namus – baiminasi krematoriumo

Laidojimo namai Talino g. 4a
„RA studija“ vizualizacija / Laidojimo namai Talino g. 4a

Sostinės Justiniškių rajono gyventojai sunerimo dėl būsimų laidojimo namų statybų Talino gatvėje, greta Vakarinio aplinkkelio. Vilniečiai nepatenkinti, kad tokie objektai kyla prie pat daugiabučių namų, jie nerimauja, kad ateityje ten gali atsirasti krematoriumas. Mat laidojimo namus statys bendrovė, kuri jau valdo krematoriumą Kėdainiuose. Tačiau savivaldybė ramina – laidojimo namai gyvenimo kokybei nekenks, o krematoriumas ten neiškils.

Į redakciją kreipėsi Justiniškių gyventojai, kurie įsitikinę, kad laidojimo namams greta tankiai apstatytų daugiabučių – ne vieta. Gyventojų netenkina planuojamų statybų vieta, be to, jie įtaria, kad šalia gali iškilti krematoriumas.

„Laidojimo rūmai nėra pats maloniausias variantas ant pravažiavimo aplinkkelyje. Dabar vos pravažiuojama ta gatvytė, tai kas bus, jei dar laidojimo rūmai atsiras, baisu net pagalvoti. Čia praktiškai kiemai gaunasi, aplink pilna vietų laisvų, kur galima statyti, bet pasirinkta ant pravažiavimo, šalia gyvenamųjų namų. Visiems atrodo ne pats geriausias pasirinkimas“, – aiškino vienas Justiniškių gyventojas jis ir pridūrė, kad tarp gyventojų pasklidęs gandas, kad čia galėtų iškilti krematoriumas.

Vilniuje ir anksčiau yra kilę gyventojų protestai prieš krematoriumus. Pavyzdžiui, apie ruošiamą krematoriumo projektą Olandų gatvėje vilniečiai sužinojo atsitiktinai. Tik po protestų planai įrengti krematoriumą buvo atšaukti.

Savivaldybė: būgštauti pagrindo nėra

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Raimonda Rudokienė 15min teigė, kad stabdyti laidojimo namų plėtros, jei objektas atitinka visus reikalavimus, savivaldybė neturi galimybės.

„Vadovaujantis normatyvais, nėra priežasčių, kodėl galima būtų neleisti (statybų – 15min), nes ten nėra nei kokių nors apsauginių zonų, nei tai tarši veikla. Jeigu jie atitinka visus normatyvus, mes neturime teisės neleisti. Dėl laidojimo namų gyventojai neturėtų būgštauti. Čia yra psichologiniai dalykai, nors šiai dienai tos laidotuvės pakankamai tylios būna“, – komentavo ji.

Pasak R.Rudokienės, laidojimo namai – toks pats statinys kaip ir paprastas namas, todėl išskirtinių sąlygų tokiam objektui netaikoma.

„Tai yra kaip paprasto pastato statybos, tik estetinius galima kelti reikalavimus, kad tai būtų gražus, išskirtinis pastatas“, – sakė ji.

„RA studija“ vizualizacija /Laidojimo namai Talino g. 10a
„RA studija“ vizualizacija /Laidojimo namai Talino g. 10a

Talino gatvėje kils dveji laidojimo namai

Vilniaus Talino gatvėje šiuo metu suplanuotos dvejų laidojimo namų statybos. Bendrovė „Tadora“, kuri valdo laidojimo namus „Amžinybė“, Talino g. 10A planuoja statyti 956 kv. m ploto, vieno aukšto pastatą, kuriame vienu metu tilptų 95 žmonės. Projektiniuose pasiūlymuose, kuriuos įmonės užsakymu parengė „Infostudija“, rašoma, kad prie pastato projektuojama 31 vieta automobiliams.

„Pastatas orientuotas taip, kad pagrindinis įėjimas būtų nuo kapinaičių pusės. Įvertinant pakylantį reljefą link aplinkkelio, pastato tūris „įleidžiamas“ į kylantį šlaitą, paliekant esamus želdinius nuo aplinkkelio pusės. Iš pietvakarinės pusės pastato forma sudaro sąlygas įrengti jaukų kiemelį lankytojams, o prie šiaurės rytų fasadų planuojamas automobilių parkavimas. Likusi šiaurinė sklypo dalis šiame etape paliekama kaip žalia zona“, – rašoma dokumente.

Iš viso šiuose laidojimo namuose ketinama įrengti 5 sales.

Taip pat Talino gatvėje bendrovė „K2 LT“, valdanti krematoriumą Kėdainiuose, suplanavo statyti laidojimo namus greta Justiniškių kapinių. Įmonės užsakymu „RA studija“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose rašoma, kad 3649 kv. m ploto sklype turėtų iškilti 766 kv. m ploto, vieno aukšto pastatas.

„RA studija“ vizualizacija /Laidojimo namai Talino g. 4a
„RA studija“ vizualizacija /Laidojimo namai Talino g. 4a

Dokumente nurodoma, kad sklype projektuojamame pastate turėtų būti įrengtos 4 šarvojimo salės, laidojimo namas reikalingomis administracinėmis, buitinėmis, pagalbinėmis patalpomis.

„Projektuojama, kad vienu metu pastate nebus daugiau kaip 95 žmonės, įskaitant lankytojus ir aptarnaujantį personalą. Pastatas yra vieno aukšto, su cokoline pastato dalimi kuri įrengiama reljefo perkrytyje. Sklype projektuojama 48 vietų automobilių stovėjimo aikštelė“, – rašoma dokumente.

Statybos darbus planuojama pradėti šių metų IV ketvirtį, o baigti 2019 III ketvirtį.

Dokumente nurodoma, kad statytojas yra privatus asmuo A.S. (Registrų centro duomenimis, sklypas priklauso Algiui Stabingiui), o įgaliotas asmuo – „K2 LT“.

„K2 LT“ vadovas Vytenis Labanauskas portalui vz.lt atskleidė, kad investicijos į laidojimo namus turėtų siekti 1,5 mln. eurų, skaičiuojant su sklypo įsigijimu. Taip pat jo teigimu, krematoriumą bendrovė planuoja statyti kitoje vietoje.

Kėdainių krematoriumo nuotr./Kėdainių krematoriumo kiemelis
Kėdainių krematoriumo nuotr./Kėdainių krematoriumo kiemelis

Numatytos teritorijos krematoriumams

Praėjusių metų balandžio pabaigoje sostinės Taryba patvirtino penkias galimas krematoriumo statybos zonas Vilniuje. Verslininkai, norėsiantys ateityje Vilniuje statyti krematoriumą, parenkant vietą turės pirmiausiai įvertinti kremavimo veiklos poveikį aplinkai, taip pat pateikti projektinius pasiūlymus ir iš anksto informuoti gyventojus.

Savivaldybė iš 11 galimų teritorijų atrinko 5, kurios yra nutolusios nuo gyvenamųjų kvartalų daugiau nei 300 metrų – jose ir aplink miesto bendrajame plane taip pat nenumatyta gyvenamųjų teritorijų plėtra.

Nuotr. iš vilnius.lt/Vietos, kur gali atsirasti krematoriumai Vilniuje
Nuotr. iš vilnius.lt/Vietos, kur gali atsirasti krematoriumai Vilniuje

Taryba patvirtino penkias galimas krematoriumo statybos zonas: tarp Savanorių pr. Lentvario, V. A. Graičiūno ir Kirtimų g.; prie Gariūnų g. ir Savanorių pr.; prie Liepkalnio g. ir Minsko pl.; Kirtimuose prie Eišiškių pl. ir prie Oslo ir Dubliškių g.

Pagal Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendinius šios teritorijos patenka į verslo, gamybos, pramonės teritorijas, kuriose nėra numatyta gyvenamųjų namų plėtra.

Pati savivaldybė jokių krematoriumų nestato ir nestatys, ji tik nustato teritorijas, kuriose tokie projektai galėtų būti vystomi, atsižvelgiant į miesto bendrąjį planą ir raidos perspektyvas.

Krematoriumą Lentvario gatvėje gatvėje jau numačiusi statyti bendrovė „Eurovistos servisas“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

03:50
22:36
08:58

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką