Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 9d. 05:45

Konfliktas Vilniaus centre: smunkant stogui gyventojai kaltina namo administratorių

Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

Pačiame sostinės centre, Gedimino prospekte 32 numeriu pažymėtame name, gyvenantys žmonės pateko į kritinę situaciją – jų namo stogas pradėjo smukti tiesiog jų akyse. Už galvų susiėmę namo administratoriai puolė pastoliais remti stogą, tačiau tokiu būdu užėmė gyventojų turtą. Kol bendrovė teisinasi ir teigia, kad projektui pritarė gyventojų dauguma, Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti baudą. Be to, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atliks patikrinimą, mat leidimo darbams šiame name valdininkai nerado.

Į 15min kreipėsi Gedimino prospekte gyvenanti Genovaitė, anot kurios, jų namo stogas tiesiog akyse smunka. Pasak moters, su namą administruojančia bendrove „Naujamiesčio būstas“ susikalbėti neįmanoma, įmonė neteikia dokumentų, vilkina darbus. Be to, kaip pati sako, administratoriai namą prižiūrėjo taip, kad dabar tenka skubiai tvirtinti stogą.

Baisisi atliekamais darbais

Šiuo metu daugiabučio administratorius, o tiksliau – išrinktas rangovas, atlieka stogo ir perdangos stiprinimo remontą. Tačiau gyventojai nepatenkinti tuo, kaip atliekami darbai.

„Pradėjo darbus žiemą, per pačias Kalėdas. Rašėme ir skundus, kad stabdytų darbus. Per pačias Kalėdas atidarė stogą, mums čia vanduo bėgo, o niekas nedirbo, nes šventės. Mums liepė kibirus statyti. Tai jūs įsivaizduojate, kaip ateina žmonės už 120 tūkst. vykdyti darbus“, – piktinosi Genovaitė.

Gyventojos teigimu, ji ne kartą kreipėsi į „Naujamiesčio būstą“, kad šis tvarkytų stogą, tačiau esą į ją niekas nereagavo.

„Vykdydamas namo priežiūrą nevykdė priežiūros, privedė iki to, kad mūsų stogas yra kritinės būklės. Gretimame bute irgi iškritusios lubos. Dabar „Mano būstas“ laimėjo konkursą, paskaičiuota už darbus 120 tūkst., bet nežinome, kokie bus daromi darbai. Man sako, nesikišk, čia ne tavo, bet palaukit, juk čia mano butas“, – aiškino Genovaitė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

Vasarį moters kantrybė buvo perpildyta – jai teko apleisti vieną kambarį, kuriame įsikūrė statybininkai.

„Sustatė pastolius į sąramas ir stumia. Bet jeigu stumia stogą, taigi tas svoris eis į apačią“, – padėtį nupasakojo pašnekovė.

Savivaldybė konstatavo pastato nepriežiūrą

Gyventojai ne tik žodžiu, bet ir raštu ne kartą kreipėsi į „Naujamiesčio būstą“. Į prašymą nutraukti darbus, kol už lango spaudžia šaltukas, namo administratorius atsakė neigiamai.

„Šlaitinio stogo remonto darbų metu nėra vykdomi jokie šlapi procesai, todėl minėtus darbus galima vykdyti ištisus metus nepaisant sezoniškumo. Kadangi šiuo metu namo palėpės patalpa ir stogas nėra apšiltinti, vidinė ir išorinė oro temperatūros skiriasi labai nedaug, jūsų nuogąstavimui dėl sušalti galinčių šilumos trasos vamzdžių nėra jokio pagrindo“, – rašoma gyventojams pateiktame rašte, kurį turi 15min.

„Naujamiesčio būstas“ nurodo gyventojams, kad praėjusių metų rugsėjį įvykdžius konkursą, kuriuo siekta surasti rangovą stogo ir perdangos remonto darbams, buvo atrinkta „Telšių alpina“. Darbus įmonė ketino atlikti beveik už 60 tūkst. eurų. Tačiau esą pagal mažiausią kainą atrinktas rangovas netiko, mat jų „pasiūlymas neatitinka konkurso užduoties reikalavimų“.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

Netikus šiam rangovui rugsėjo pabaigoje buvo paskelbta, kad darbus atliks MB „Adaugusta“.

Spalio pabaigoje gyventojai buvo informuoti, kad rangos darbams buvo parinkta dukterinė „Naujamiesčio būsto“ bendrovė „Mano būstas“. Pastaroji darbus turėtų atlikti už 110 tūkst. eurų.

Neapsikentę gyventojai kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. Vasario mėnesį apsilankius savivaldybės specialistei buvo nustatyta, kad „namo techninė priežiūra vykdoma atmestinai, nesiimta visų įmanomų veiksmų, kad namo bendrosios konstrukcijos atitiktų statinio esminius reikalavimus“.

Tiesa, tokie patikrinimai vyko jau ne pirmą kartą. Dar 2017 metais du kartus sostinės valdžios specialistai tikrino namą. Savivaldybės rašte rašoma, kad „statinio priežiūros vykdymas įvertintas nepatenkinamai“.

Ketina skirti baudą vadovui

Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento vyresnioji patarėja Stasė Kvederienė 15min informavo, kad namo techninė priežiūra vykdoma nesilaikant statybos techninio reglamento nuostatų. Dėl to „Naujamiesčio būsto“ vadovui balandį bus surašytas protokolas ir skirta bauda.

„Vadovui balandį bus surašytas protokolas už tai, kad nustačius namo bendrojo naudojimo konstrukcijų galimai avarinę būklę nesiėmė visų įmanomų veiksmų namo techninei būklei pagerinti, kaip to reikalauja teisės aktai. Vadovui bus skirta bauda nuo 300 iki 1500 eurų“, – 15min atsakė ji.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

S.Kvederienės teigimu, Savivaldybės Būsto administravimo skyriaus specialistai vasario–kovo mėnesiais tikrino, kaip vykdoma namo techninė priežiūra. Jie nustatė, kad namo administratorius nesiėmė visų įmanomų veiksmų, jog namo bendrosios konstrukcijos atitiktų statinio esminius reikalavimus.

Namą tikrins ir statybos inspektoriai

Be to, pagal Savivaldybės turimą informaciją, stogo remonto ir perdenginio laikančiųjų konstrukcijų stiprinimo darbams įmonė neturi leidimo. Dėl to buvo kreiptasi į VTPSI.

„Pastarųjų paprašėme patikrinti ir įvertinti, ar statybos darbų metu yra užtikrinamas daugiabučiame name gyvenančių žmonių ir jų turto saugumas, nepažeistos namo gyventojų gyvenimo ir veiklos sąlygos, o statybos darbai vykdomi pagal projektą: ar vykdomi statybos darbai priskirtini savavališkai vykdomiems statybos darbams“, – kalbėjo S.Kvederienė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

VTPSI Konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Kazickienė 15min patvirtino, kad savivaldybė kreipėsi į inspektorius. Anot jos, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamentas VTPSI informavo, kad vykdant daugiabučio techninės priežiūros patikrinimą buvo nustatyta daugybė pažeidimų.

„Nesiimta visų įmanomų veiksmų, kad namo bendrosios konstrukcijos atitiktų statinio esminiams reikalavimams. Vykdant remonto darbus, buvo padaryta žala vienam iš namo butų – supleišėjo sienos ir lubos, viename kambaryje atšoko lubų lipdiniai“, – komentavo ji.

Be to, departamentas informavo VTPSI, kad daugiabutyje vykdomi darbai be leidimo.

„Inspekcija patikrino informacinėje sistemoje „Infostatyba“ esančius dokumentus ir duomenis, prašymų išduoti statybą leidžiančius dokumentus ir išduotų statybą leidžiančių dokumentų statyti žemės sklype Vilnius, Gedimino pr. 32, neregistruota“, – 15min informavo A.Kazickienė.

Šiuo pagrindu VTPSI šiuo metu atlieka patikrinimą, o tyrimo termino pabaiga numatyta balandžio mėnesio antroje pusėje. Beje, į VTPSI kreipėsi ir patys gyventojai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

„Naujamiesčio būstas“: namo būklė – patenkinama

Tačiau „Naujamiesčio būsto“ atstovas Paulius Ugianskis ginasi, kad šiam objektui yra gautas tvarkybos projektas, kuris buvo suderintas su paveldosauga.

„Tokiu atveju statybos leidimas nėra reikalingas“, – 15min atsakė jis.

Name šiuo metu vykdomas paprastasis stogo ir perdangos stiprinimo remontas. Kodėl jo prireikė? Pasak P.Ugianskio, stogo ir perdangos būklė neatitiko gyvenamųjų namų naudojimo ir priežiūros reikalavimų, buvo gadinamas patalpų savininkų turtas.

„Vykdant stogo remonto darbus pagal parengtą projektą su technine priežiūra buvo patikrintos ir sustiprintos palėpės perdangos sijos“, – aiškino jis.

Darbus įmonė pradėjo praėjusių metų lapkritį, o užbaigti juos planuoja dar šį mėnesį.

„Stiprinant perdangą virš vienos iš viršutinių aukštų butų patalpos su savininku buvo sutarta, kad kambaryje reikia įrengti pastolius, kurie užtikrintų, jog sijų stiprinimo darbų metu nekiltų grėsmė rangovo darbuotojams ir patalpų savininko turtui. Pastoliai 8 bute perdangos stiprinimo darbų metu stovėjo nuo 02.27 iki 03.19“, – sakė P.Ugianskis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

Kodėl pastatas nebuvo prižiūrimas? „Naujamiesčio būstas“ verčia kaltę gyventojams.

„Dėl stogo remonto darbų „Naujamiesčio būstas“ ne vieną kartą vykdė gyventojų susirinkimus ir balsavimą, tačiau pritarimas iš patalpų savininkų nebuvo gautas. Namo būklę bendrai būtų galima vertinti kaip patenkinamą“, – kalbėjo įmonės atstovas.

P.Ugianskio teigimu, pastato stogo ir perdangos tvarkybos projektas yra parengtas, o su juo „patalpų savininkai gali susipažinti „Naujamiesčio būstas“ buveinėje ir administratoriaus internetinėje svetainėje.

Kodėl vykdant darbus buvo atmestas „Telšių alpinos“ pasiūlymas? Anot P.Ugianskio, daugiabučio priežiūros specialistai, atlikę patikrą, pastebėjo, jog rangovas neįsivertino visų projekte numatytų darbų ir kiekių.

„Dėl to vėliau gyventojams būtų išaugusi darbų kaina. Šio rangovo pasiūlymas buvo atmestas kaip neatitinkantis konkurso sąlygų.

Kadangi UAB „Telšių alpina“ pasiūlymas pripažintas kaip netinkamas, buvo paskelbta, kad pagal mažiausios kainos kriterijų darbus vykdys MB „Adaugusta“. Tačiau vykdant balsavimą raštu gyventojai pritarė, kad darbus vykdytų UAB „Mano būstas“. Gyventojams rangovas pasiūlė mažesnę darbų kainą bei ilgesnį išsimokėjimo terminą už atliktus darbus“, – tikino P.Ugianskis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Daugiabutis esantis Gedimino pr. 32

„Naujamiesčio būsto“ atstovo teigimu, įmonė namo priežiūrą vykdo nuolat, o planuojamos skirti baudos nekomentavo.

„Stogas ir perdanga šiandien baigiami sutvarkyti. Anksčiau vykdant balsavimus ir susirinkimus gyventojai stogo remonto darbams nepritardavo. Bauda dar nėra paskirta, tad neturime pagrindo ką nors skųsti“, – komentavo P.Ugianskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

02:12
39:35
01:36

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką