Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 00:00

Kuriant patogesnę aplinką vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms

Mindaugo g. 20, Trakai
BETA nuotr. / Mindaugo g. 20, Trakai

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos dėmesio centre – daugiabučio atnaujinimas ir mažesni šilumos energijos kaštai. Ir nors gyventojai neretai pasinaudoja proga atnaujinti ne tik savo būstą, bet ir namo laiptinę, renovacija galėtų padėti iš esmės patobulinti ir daugiabučių kiemus bei šalia esančias viešąsias erdves.

Būtent toks aplinkos atnaujinimas – viena iš svarbiausių kvartalų energinio efektyvumo didinimo programų dalių. Apie idėjas, galinčias sukurti jaukesnius ir saugesnius kiemus, kvartalus ir net miestus – pokalbis su dviejų savivaldybių architektais, nuo kovo dalyvaujančiais mokymuose apie kvartalinę renovaciją.

Kuriant vertę už namo ribų

Kaip pasakoja Trakų rajono savivaldybės vyriausiasis architektas Povilas Montvila, kvartalinė renovacija itin aktuali Trakams, kadangi į šį miestą užsuka apie 80 proc. Vilnių aplankančių turistų. Tad miesto veidas šiai savivaldybei – ypatingai svarbus. Be to, Trakai nejaučia gyventojų mažėjimo, o nekilnojamo turto rinka šioje savivaldybėje – aktyvi.

Pašnekovas svarsto, kad visos šios priežastys leidžia tikėtis, kad Trakuose kvartalinė renovacija galėtų sulaukti gyventojų palaikymo, o būtent tai – kertinis veiksnys, padedantis įgyvendinti efektyvius kvartalinės renovacijos projektus.

„Lygiagrečiais su teorinėmis žiniomis turime ir praktinį darbą – pasirinktam kvartalui savo savivaldybėje rengiame galimą raidos scenarijų. Vėliau šis planas bus pristatytas gyventojams. Būtent jų parama ir kvartalinės renovacijos naudos suvokimas labai svarbus įgyvendinant projektus, apimančius ne vieną daugiabučių, o visą grupę namų“, – pasakoja P. Montvila.

Šiuo metu šis planas rengiamas Trakų miesto senamiesčio daliai, kurioje sovietmečiu iškilo nemažai penkiaaukščių ir keturaukščių namų. „Šis kvartalas gana brutaliai įsiterpia į mieto audinį, iškrenta iš jo konteksto. Dalis daugiabučių šioje teritorijoje jau renovuoti, kita dalis – dar rengiasi atnaujinimui“, –pasakoja pašnekovas.

Vadovausis darnaus judumo principais

Kaip pasakoja Trakų vyriausias architektas, tarp svarbiausių principų, kuriant patrauklius daugiabučių kvartalus – darnaus judumo ir universalaus dizaino.

„Darnus judimas – tai galimybė judėti kvartale įvairiais būdais, ne tik automobiliu, bet ir dviračiais, pėsčiomis. Kvartalai, pertvarkyti pagal šį principą, turi ne tik daugiau takelių. Kartu sprendžiami ir kiti gyventojams svarbūs klausimai – pavyzdžiui, automobilių parkavimas daugiabučio kieme, patogus judėjimas kieme pėsčiomis“, – dėsto pašnekovas, pridurdamas, kad ne mažesnį vaidmenį vaidina ir universalus dizaino principai, leidžiantys įvertinti, kiek kvartalų erdvė patogi ir saugi žmonėms, turintiems judėjimo negalią, mamoms su vežimėliais, mažiems vaikams.

„Šie principai leidžia sukurti tokią aplinką, kurioje visos gyventojų grupės gali patogiai pasiekti reikiamus objektus, todėl atsižvelgiama ir tokius elementus kaip turėklai, keltuvai, patogiausių aukščių vertinimas“, – dėsto pašnekovas, pastebėdamas, kad net neturinti galimybių pilnai įgyvendinti visų rekomendacijų bei gerosios patirties, vadovavimasis šiais principais gali bent iš dalies pakeisti ne tik patį kvartalą, bet ir gyventojų gyvenimo kokybę.

Galėtų įrengti ir šiltnamius šalia daugiabučių

Kitos savivaldybės – Molėtų – atstovai, dalyvaujantys kvartalinės renovacijos mokymuose, taip pat atkreipia dėmesį į pažintį su metodologija, padedančia dirbti su gyventojais formuojant kvartalą. Kaip pasakoja Molėtų vyriausiasis architektas Gediminas Putvinskas, ši savivaldybė galėtų būti itin palanki didesnėms pertvarkoms: būsto rinka yra aktyvi, jaučiamas susidomėjimas Molėtais tarp vyresnės kartos atstovų, kurie neretai nusprendžia įsigyti būstą būtent čia – gamtos apsuptyje, tarp ežerų.

„Idealiu atveju, kvartalinė renovacija turėtų apimti visus Molėtus, nes turime tik apie 7 tūkst. gyventojų, tačiau tokio plano parengimui reikia kur kas daugiau laiko, nei šiuo metu turime“, – neslepia G. Putvinskas, atkreipdamas dėmesį, kad Molėtai – itin aktyvūs dalyvaudami Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, be to, šiemet bus baigtas didelis viešųjų erdvių projektas, jau pakeitęs miestiečių gyvenimo būdą.

„Aplink ežerus įrengus tinkamą infrastruktūrą tapome liudininkais, kokios didelės įtakos tai turėjo. Pakrantėse atsirado daug daugiau gyvybės – miestiečiai čia mielai sportuoja, leidžia laiką su šeima, dažniau išeina pasivaikščioti“, – apie pirmuosius kvartalinės renovacijos žingsnius Molėtuose pasakoja pašnekovas.

Norėtų įrengti ir šiltnamius

Vis dėlto aplinka aplink daugiabučius vis dar nėra sutvarkyta taip, kaip norėtųsi – tam neretai trukdo ir pačių gyventojų vieningumo trūkumas. Būtent todėl Molėtų vyriausiais architektas atkreipia dėmesį į darbo su gyventojais metodiką, kuri buvo pristatyta kvartalinės renovacijos mokymų metu.

„Idėjų, kaip galėtume pagerinti molėtiškių, gyvenančių daugiabučiuose, gyvenimo kokybę – nemažai. Viena iš jų – nedidelių daržų, net šiltnamių, lysvių įrengimas šalia daugiabučio suformuotame žemės sklype. Tokie daržai leistų daugiabučių gyventojams auginti įvairias daržoves, o vyresnio amžiaus žmonės suteiktų galimybę prasmingai leisti laisvalaikį šalie namų“, – apie galimas inovacijas pasakoja G. Putvinskas. Tačiau, kaip pabrėžia pašnekovas, tikrai revoliucingų idėjų įgyvendinimui reikalingas įdirbis, atitinkami teisės aktai, todėl šios idėjos galėtų tapti ilgalaikiu kvartalinės renovacijos tikslu Molėtuose.

Šių metų pavasarį Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) atrinko 20 savivaldybių, kurių atstovus pakvietė dalyvauti 8 seminaruose apie kvartalinę renovaciją. Mokymai organizuojami drauge su BETA partneriais iš Vokietijos, kurie dalijasi sėkmingos kvartalinės renovacijos patirtimi Vokietijoje. Dalyvaudami mokymuose, savivaldybių atstovai taip pat turės parengti renovacijos koncepciją savo savivaldybei.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką