Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 06 26, 12:09 Atnaujinta 2019 06 26, 12:26

Laukti liko neilgai: pasižvalgykite po baigiamą rekonstruoti Vienybės aikštę Kaune

SBA grupės rekonstruojamoje Vienybės aikštėje Kaune įsibėgėja finalinio etapo darbai: pradėta kloti iš Portugalijos atplukdyto granito danga, iš specialaus balto betono liejami architektūros elementai, vežamas gruntas augalams žaliosiose zonose sodinti. Numatoma, kad tarptautinį pripažinimą už architektūrą pelniusi aikštė taps atvira miestiečiams jau rudens pabaigoje.
Pristatyta, kaip atrodys atsinaujinusi Vienybės aikštė
Pristatyta, kaip atrodys atsinaujinusi Vienybės aikštė / SBA nuotr.

„Įžengėme į finalinį kelis mėnesius truksiantį darbų etapą, po kurio dovanosime kauniečiams šviesią ir gyvą Vienybės aikštę. Darbai šiuo metu vyksta maksimaliu pajėgumu, o aikštės kontūrai ryškėja kasdien. Jau dabar matyti dalis žaliųjų zonų formų, aiškėja per aikštę tekėsiančio dirbtinio upelio vaga, baigiamos rengti vietos gėlynams ir medžiams. Tikimės, kad atgimusi aikštė taps centrinių miesto aikščių etalonu“, – trečiadienį rekonstrukcijos darbų sūkuryje teigė aikštę atnaujinančios SBA grupės nekilnojamojo turto bendrovės „Urban Inventors“ vadovas Lionginas Šepetys.

SBA nuotr./Pristatyta, kaip atrodys atsinaujinusi Vienybės aikštė
SBA nuotr./Pristatyta, kaip atrodys atsinaujinusi Vienybės aikštė

Betonavimo darbus aikštėje atlieka Latvijos bendrovė „City Playgrounds“, kuri specializuojasi išskirtinių betoninių elementų liejime, riedlenčių parkų, laisvalaikio zonų statyboje. Sudėtingos formos lenkti architektūriniai elementai iš specialaus balto betono Lietuvoje liejami pirmą kartą. Vienybės aikštėje latviai jau atliko daugiau nei trečdalį suplanuotų betonavimo darbų. Paklaustas, ar lietuviai nesugeba atlikti tokių darbų, L.Šepetys 15min atsakė, kad nusimanantys latviai specialistai buvo artimiausi, kokius pavyko rasti.

„Vienybės aikštės betoniniai elementai ne įprastos, aiškios geometrinės formos, o sudėtingi, netradicinių linijų, išlenkti asimetriški elementai, kuriuos formuojame rankomis. Tai sudėtinga užduotis. Didžiausias iššūkis, kokį esame turėję. Be to, užėjus karščiams specialus betonas greitai stingsta, tad mums tai dar vienas iššūkis, nes turime spėti liejinius suformuoti tarsi skulptūras. Dirba nuo 6 iki 18 darbininkų“, – žurnalistams antradienį teigė „City Playgrounds“ vadovas Janis Kundzins.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Janis Kundzins
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Janis Kundzins

Anot jo, čia triukus galės rodyti dviračių ir riedlenčių sporto mėgėjai, kuriems bus išlieti specialūs betoniniai elementai. Įmonė riedlentininkams skirtus parkus įrenginėja jau dešimtmetį, bet tokio asimetriško dar neteko statyti.

„Šiame projekte save laikome menininkais, o ne statybininkais. Tokia aikštė – geriausias dalykas, koks gali nutikti miestui. Ir gražu, ir funkcionalu. Ne kokia tuščia erdvė, kuri nepritraukia jaunimo“, – teigė latvis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vienybės aikštės statybos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vienybės aikštės statybos

Paklaustas, ar Latvija turi panašią modernią aikštę, J.Kundzins patikino, kad yra skveras prie operos teatro. Tačiau tai tik skveras, ne aikštė.

Aikštę puoš ir du fontanai: vienas tekės tarsi dirbtinis upelis, o kitas trykš iš žemės – 40 purkštukų bus įmontuoti tarp granito plokščių.

Sulaukus pirmųjų granito plokščių partijų iš Portugalijos, Vienybės aikštėje nuo Karo muziejaus pusės jau pakloti pirmieji aikštės dangos kvadratiniai metrai.

„Šie darbai unikalūs, pirmą kartą atliekami Lietuvoje. Viena granito plokštė sveria kone pusę tonos. Apmokymams, kaip paruošti aikštę ir kloti šios rūšies granitą, buvo atvykę specialistai iš Norvegijos ir Italijos. Technologija reikalauja kruopštumo. Jei jo nebus, gali atsiverti bėdos eksploatuojant. Danga laidi vandeniui, nebijo šalčio, druskų. Apžiūrėjome panašias dangas Kopenhagos oro uoste, Briuselio aikštėse.

Iš viso paklosime apie 11 000 kv. m tokių plokščių. Darbus turėtume baigti iki spalio pabaigos“, – pasakoja klojimo darbus vykdančios bendrovės „Gevalda“ projektų vadovas Jonas Dogelis.

Aikštėje bus regimas ne tik betonas, fontanas ar upelis. Joje sužaliuos ir apie 60 didesnių ar mažesnių medelių bei krūmų. Didelių medžių bus pasodinta 14. Išlaikytas ir vienas senas ąžuolas.

Neskaitant granito dangos, kurios didžiąją dalį pirko Kauno miesto savivaldybė, į Vienybės aikštės atnaujinimo projektą vien SBA grupės investicijos viršys 10 mln. eurų, iš kurių maždaug 5 mln. eurų grupės lėšų buvo skirti prikelti Vienybės aikštės antžeminę dalį naujam gyvenimui. Tai istoriškai didžiausia investicija į centrinės aikštės projektą Lietuvoje. Paklaustas, kodėl privatus sektorius panoro padovanoti miestui tokią dovaną, L.Šepetys paaiškino, kad įmonės akcininkas yra kaunietis, kurio filosofija – ne tik biznį daryti, bet ir kažką kurti bendruomenei.

Kauno Vienybės aikštės atnaujinimo architektūrinė koncepcija praėjusių metų pabaigoje pelnė aukščiausią įvertinimą tarptautiniuose Vokietijos Dizaino apdovanojimuose. Nugalėtoju kategorijoje „Miesto erdvė“ projektą pripažino iš garsių architektų ir dizainerių sudaryta tarptautinė žiuri. Laurus nuskynusią Kauno Vienybės aikštės architektūrinę koncepciją sukūrė tarptautinė architektūros ir dizaino kompanija „3Deluxe“. Įgyvendinimo projektą kartu su Vokietijos architektais rengė architektas Rimantas Giedraitis.

Tai istoriškai didžiausia investicija į centrinės aikštės projektą Lietuvoje.

„Neabejojame, kad atgimusi Vienybės aikštė bus centrinė miesto gyvenimo ašis – visų miestiečių aikštė: fontanai, aukšti medžiai, džiazo kiemelis, žalumos oazės, specialios vietos riedletininkams ir dviratininkams. O ramesnės vietos poilsiui šalia žaliųjų zonų trauks įvairaus amžiaus kauniečius ir svečius į Vienybės aikštę“, – vylėsi R.Giedraitis.

Greta Vienybės aikštės „Urban Inventors“ baigia statyti ir 16 800 kv. m verslo centrų kompleksą BLC 2. Fasadų darbai jau finišo tiesiojoje. Pasak architekto, itin įdomūs bus pagrindiniai du įėjimai į verslo centrų kompleksą – atsivers kabantys tiltai ir praėjimai.

„BLC 2 yra išskirtinėje vietoje. Iš visiems biurų nuomininkams skirtos žaliuojančios terasos atsiveria įstabi Kauno panorama. Be unikalios ir gyvos vietos miesto centre, naujasis verslo centrų kompleksas išsiskiria ir pritaikomumu įvairaus dydžio nuomininkams, kurių biurų ploto poreikiai gali būti ir keliasdešimt, ir keli tūkstančiai kvadratinių metrų. Dėl patogaus išplanavimo BLC 2 puikiai tinka augti planuojančioms įmonėms“, – teigia L.Šepetys.

Vienas iš korpusų, kuris pastatytas naujai, išskiria savo lenktais langais. Tai itin įdomus architektūrinis sprendimas.

„Kiekvienas lenktas elementas statybose kainuoja didelius pinigus. Tai didžiausia investicija į miesto erdvę regione“, – patikino L.Šepetys.

Pasak jo, verslo centrus taip pat planuojama pabaigti rudenį. Šiuo metu jais aktyviai domimasi, tačiau didžioji dalis verslo centrų plotų dar laukia nuomininkų. Rezervuota apie trečdalis ploto. Apatiniame aukšte įsikurs 4 restoranai. Žadėto panoraminio restorano 12-tame aukšte bent jau artimiausioje ateityje nebus – visi nori steigtis kuo arčiau aikštės. Tiesa, ant stogo įrenginėjama terasa, kurioje ilsėtis ir išgerti kavos puodelį galės verslo centro darbuotojai ir jų svečiai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vienybės aikštės statybos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vienybės aikštės statybos

Bendros SBA grupės investicijos į Vienybės aikštės projektą, BLC 2 verslo centrų kompleksą bei aplinkos sutvarkymą sudarys beveik 40 mln. eurų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką