Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 4d. 17:14

Dakaro lenktynininkas A.Juknevičius stojo į kovą dėl istorinės tvoros Vilniaus senamiestyje

Antanas Juknevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Antanas Juknevičius

Lenktynininkas Antanas Juknevičius kartu su kaimynais stoja į kovą dėl barokinės sienos sostinės senamiestyje. Jis įsitikinęs – Vilniuje kartojasi Kauno Žaliakalnio istorija. Patys statytojai teigia, kad sienoje angos buvo užmūrytos posovietiniu laikotarpiu ir neturi jokių vertingųjų savybių. Tačiau Kultūros paveldo departamentas (KPD) įpareigojo sustabdyti darbus.

Žinomas Dakaro ralio dalyvis Antanas Juknevičius ir jo kaimynai nustebo, kai praėjusį ketvirtadienį gavo pranešimą, jog gretimame name statybas vykdantys plėtotojai planuoja iškirsti istorinę sieną.

„Ketvirtadienį visi gyventojai gavo pranešimą, kad griaus sienas ir darys tris evakuacinius išėjimus, nors ten yra barokinė siena. Aš turiu butą gretimame name. Jie planuoja į mūsų senos posesijos kiemelį įsikirsti tris išėjimus per senovinę sieną“, – 15min sakė jis.

Vietoj viešbučio – prekybinės patalpos ir butai

Gretimą namą sostinės Pilies gatvėje šių metų pradžioje įsigijo nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Build Me“. Anksčiau jame veikė restoranas „Kaukazo gėrybės“ ir viešbutis „Atrium“.

Metų pradžioje įmonė skelbė, jog planavo rasti ilgalaikius komercinių erdvių nuomininkus ir atskirai parduoti antrajame bei trečiajame pastato aukštuose esančius 9 butus. Į visus projekto etapus investicijos turėtų siekti apie 4,5 mln. eurų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g.

Rugpjūtį bendrovė Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje paskelbė apie viešbučių ir maitinimo paskirties pastato sujungimo, paskirties keitimo į prekybos, paprastojo remonto projektą. Jam buvo pritarta.

Projekte nurodoma, jog rūsyje ketinama įrengti maitinimo įstaigą, pirmame aukšte – tris komercines patalpas, kurių viena – tinklinė sumažinto formato maisto prekių parduotuvė.

„Pastato Nr. 1 antrame aukšte ir mansardoje numatoma įrengti butus su bendro naudojimo patalpomis. Pastato Nr. 2 antrame aukšte – parduotuvės darbuotojų kabinetus ir buitines patalpas“, – rašoma dokumente.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g.

Evakuacija – per istorinę sieną

Tačiau ne darbai statinio viduje sukėlė A.Juknevičiaus ir jo kaimynų nerimą, o tvora, kurioje plėtotojai ketina iškirsti tris angas, skirtas evakuacijai. Lenktynininkas pasibaisėjo tokiais ketinimais, nes tvora yra įtraukta į Kultūros paveldo registrą.

Šis Pilies g. esantis statinių kompleksas į registrą įtrauktas dar 1992 metais ir jam priskirtas regioninis reikšmingumo lygmuo. Šį kompleksą sudaro ir tvora, kuri į registrą priskirta 2011 metais.

„Kartojasi Žaliakalnio Kaune istorija. Ketvirtadienį iš vakaro pranešė, kad griaus savaitgalį, o kai ateis visi į darbus, kviesk ką nori, bet siena jau išgriauta, viskas padaryta“, – įsitikinęs jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Juknevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Juknevičius

A.Juknevičius iškvietė KPD bei pats nusamdė ekspertus, kurie patvirtino jo tvirtinimus: „Ši tvora yra posesijinė siena – ugniasienė tarp istorinių sklypų“ Išvadų kopija A.Juknevičius pasidalijo ir su 15min.

Išvadose nurodoma, kad vietos, kur planuojama atidengti mūrą, nėra nuodugniai tyrinėtos.

„Vien pažiūrėjus į tinką akivaizdu, kad jis labai senas, mažiausiai 200–300 metų. Mūras visur senas, o kontraforsą įvardijo kaip sovietinį ir nevertingą, kurį griaus. Posesijos senamiestyje yra uždaros ir turi vieną arba du išvažiavimus. Bet posesija su kita nesisieja, jeigu ne vienam savininkui priklauso. Čia buvo viena senamiestinė posesija“, – 15min tikino lenktynininkas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10

Tiesa, yra viena vieta tvoroje, kuri, anot A.Juknevičiaus, nėra senovinė.

„Čia yra vienintelė vieta, kur buvo išgriauta siena, kai statė gretimą namą kieme, nes per bromą negalėjo privežti statybinių medžiagų“, – pasakojo jis rodydamas kadaise išgriautą vietą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Juknevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Juknevičius

A.Juknevičius piktinosi, jog tokie darbai UNESCO saugomame senamiestyje atliekami tvarkybos būdu.

„Nesiskaitymas. Darbus vykdo gigantas, spjauna į gyventojus, spjauna į viską“, – įsitikinęs pašnekovas.

KPD darbus sustabdė

O KPD Vilniaus skyriaus vedėja Gerda Ožiūnaitė 15min patvirtino, jog namo Pilies g. valdytojai turi suderintą statinių komplekso namo ir tvoros tvarkybos darbų (architektūrinių elementų restauravimo, remonto) projektą. Šiam projektui yra išduotas leidimas, jame numatyti ir darbai, susiję su saugoma tvora.

Anot jos, tvarkybos darbų projekte šalia kitų tvarkybos darbų numatyti darbai įrengti evakuacinius išėjimus, išardant vėlyvus XX a. II p., XX a. pab. etapų permūrijimus ir užmūrijimus.

„Kartu su projektu yra pateikti daliniai architektūriniai tyrimai, kuriuose pateikti užfiksuoti architektūrinės raidos etapai, vertinga pastato plano struktūra ir architektūriniai elementai bei rekomendacijos restauruoti. Šių tyrimų pagrindu ir buvo numatyti tvoroje esančių vėlyvų mūrų išardymai“, – 15min komentavo KPD Vilniaus skyriaus vadovė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10

G.Ožiūnaitės teigimu, KPD objektu susidomėjo gavus nepasitenkinimą iš šalia Pilies g. gyvenančių gyventojų. Nuvykus patikrinti objektą, jai kilo įtarimų dėl projekte pateiktų dalinių architektūrinių tyrimų.

„Todėl surašėme reikalavimą tyrėjui pateikti pilnus architektūrinius tyrimus, kuriuos įvertinę galėtume priimti sprendimą, ar tokie numatyti darbai nepažeidžia Statinių komplekso namo ir tvoros Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos 2011-06-06 aktu Nr. KPD-AV-149 nustatytų vertingųjų savybių“, – sakė ji.

Pastato valdytojams surašytas reikalavimas nevykdyti tvarkomųjų statybos darbų, kurie susiję su vertinimo tarybos akte nustatytomis vertingosiomis savybėmis. Taip pat nevykdyti darbų, kurie susiję su saugomos tvoros angų atidengimu, kol nebus gauti ir įvertinti papildomi duomenys iš tyrėjo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Statybos Pilies g. 10

Statytojas: angos užmūrytos posovietiniu laikotarpiu

Tačiau Pauliaus Dubicko, „Build Me“ bendraįkūrėjo, teigimu, planuodami „Pilies 10“ konversijos projektą jie siekia saugoti ir puoselėti pastato istoriją. Taip pat jis tvirtino, jog sienos tvarkybos darbai yra suderinti su KPD ir turi tam išduotą tvarkybos leidimą.

„Šis dokumentas suteikia galimybę atidengti pastato sienoje buvusias angas. Kaip patvirtina atlikti tyrimai, šios angos buvo užmūrytos posovietiniu laikotarpiu, angų mūras neturi jokių vertingųjų savybių. Pabrėžiame, kad senovinė siena bus visiškai išlaikyta – ją suplanuota restauruoti atidengiant minėtas angas nuo posovietinių nevertingų permūrijimų. Šios angos numatytos kaip gaisriniai išėjimai nelaimės atveju“, – 15min atsiųstame komentare aiškino jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Paulius Dubickas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Paulius Dubickas

Pasak P.Dubicko, prieš pradėdami darbus jie susisiekė su vietos bendruomene ir informavo apie numatomus darbus. Įmonė iš anksto atsiprašė dėl galimo triukšmo ir su tuo susijusių laikinų nepatogumų.

„Vis dėlto, pastebėję, kad gyventojams kilo daug klausimų dėl atsirasiančių papildomų durų, matome prasmę patikslinti situaciją – suplanuotus darbus pristabdėme, jie dar nepradėti. Šiuo metu kalbamės su bendruomene, svarstome įvairius variantus ir tikrinamės galimybes atrasti visoms susijusioms šalims priimtinus sprendimus“, – aiškino jis.

Tačiau P.Dubickas pabrėžė, kad įgyvendinant „Pilies 10“ projektą jiems ypač svarbu išlaikyti pastato autentiką, todėl planuodami darbus atsižvelgia į istorinius aspektus.

„Tikime, kad juos išryškinę ir sujungę su šiuolaikiniais sprendimais sukursime pridėtinę vertę tiek savo klientams, tiek ir miestui“, – teigiama komentare 15min.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką