Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 10d. 09:04

Mirtini spąstai Vilniaus Žirmūnuose: vyrą pražudęs pastatas bus nugriautas

Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje

55-erių metų vyras užėjo į apleistą pastatą ir žuvo, įkritęs į neuždengtą rūsį su vandeniu. Ir tai – netoli Vilniaus centro, ties Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankirta. Statinys neaptvertas, patekti į jį gali ne tik po vakarėlio namo traukiantis vyras, bet ir vaikai. Pasirodo, teismas yra nusprendęs nebaigtą daugiabutį nugriauti, tačiau sprendimas dar neįsiteisėjęs. O statytojai – bankrutavę.

Kraupi nelaimė

Apie tai, kad apleistame statinyje, vandens apsemtame rūsyje, ties Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryža, rastas prieš kurį laiką dingusio be žinios 55-erių metų vilniečio Gintauto kūnas, sostinės policija pranešė balandžio 21-ąją. Kiek vėliau ėmė aiškėti kraupios nelaimės detalės: pasirodo, Gintautas J. dingimo dieną gavo Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro diplomą ir po vakarėlio su draugais traukė namo.

Jie ėjo pro apleistą pastatą, kurio tikslus adresas – Žirmūnų g. 111B. Pasakojama, kad vyrą prispyrė „reikalas“, o kadangi viešųjų tualetų aplinkui nėra, jis pasuko į statinį. Užėjo ir dingo.

Policija pripažįsta, kad gavus pranešimą apie dingusį žmogų nebaigtas statyti daugiabutis buvo apžiūrėtas, gal tik nelabai atidžiai, nes vyro kūnas surastas tik po 10-ies dienų – nepavykus surasti ilgiau nei per savaitę, tyrėjai nutarė dar kartą grįžti į apleistą „monstrą“ Žirmūnuose. Padedant ugniagesiams ir aptiktas kraupus radinys.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento įvykių registre šio jungtinio pareigūnų vizito rezultatas užfiksuotas taip: „Apleisto pastato rūsyje, užlietame vandeniu (apie 1 metro gylio), rastas plūduriuojantis vyriškos lyties kūnas. Kūnas ištrauktas per angą (apie 50 cm pločio), esančią perdangoje tarp pirmo aukšto ir rūsio.“

Minėtas plyšys perdangoje, kaip manoma, ir tapo mirtinais spąstais vyriškiui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje

Įmonė – likviduota

Šis pradėtas, bet nebaigtas statyti daugiabutis stovi apleistas jau daugiau nei dešimtmetį, o jo istorija pažymėta teismų procesais. Jo savininkė – šiuo metu jau bankrutavusi uždaroji akcinė bendrovė „Prostinvest“.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) pernai balandį nutarė, kad valstybė ir Vilniaus savivaldybė bendrovei „Prostinvest“ turi atlyginti beveik 530 tūkst. eurų nuostolių. Bendrovė siekė atgauti 7 mln. eurų nuostolių, 1,45 mln. eurų neturtinės žalos bei palūkanas. Lapkritį, kaip skelbė BNS, Finansų ministerija pasiūlė Vyriausybės kanceliarijai iš Valstybės pasiskolintų lėšų skirti 367,2 tūkst. eurų priteistoms bylinėjimosi išlaidoms padengti. Dar apie 163 tūkst. eurų šių išlaidų turėjo sumokėti Vilniaus savivaldybė.

BNS teigimu, į teismą dėl žalos atlyginimo dabar jau bankrutavusi bendrovė kreipėsi, kai 2007 metais teismai galutinai pripažino, jog 2004 metais iš valstybės įsigyto sklypo Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje detalusis planas buvo patvirtintas neteisėtai, o juo remiantis vėliau neteisėtai išduotas statybos leidimas daugiabučiui. Teismai taip pat taikė restituciją ir sklypą, kurį įmonė įsigijo už 1,29 mln. eurų ir jame pradėjo statybas, grąžino valstybei.

„Prostinvest“ skelbė planuojanti pastatyti 91 buto namą, o į projektą kartu su aplinkos sutvarkymu ketinanti investuoti iki 5,79 mln. eurų. 2001 metais sklypo detalusis planas buvo pripažintas neteisėtu, nes su jo sprendiniais tinkamai nebuvo supažindinta visuomenė.

Vilniaus apygardos teismas UAB „Prostinvest“ bankroto bylą iškėlė 2010 m. vasario 17 d.

Kas turi pasirūpinti?

Pastatas – pamirštas ir apleistas, jo niekas net nesiteikė aptverti, užsandarinti angas, kad į jas neįsmuktų smalsūs praeiviai, ypač vaikai. O kad tai įmanoma, jau galima buvo įsitikinti, kai čia žuvo vyras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Griūvantis pastatas Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankryžoje

Vilniaus savivaldybės Būsto administravimo skyriaus vedėja Stasė Kvederienė 15min sakė, kad nebaigtas statyti pastatas Žirmūnų g. 111B yra pripažintas pastatytu savavališkai, nuosavybės teise jis priklauso BUAB „Prostinvest“. „Statybos valstybinę priežiūrą atlieka ir statybos padarinių šalinimo tvarką užtikrina Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI). Todėl inspekcija turi teikti reikalavimus, kontroliuoti, kad nebaigtas statyti statinys nekeltų pavojaus, kad jis būtų aptvertas, užsandarintos angos“, – tvirtino S.Kvederienė.

Inspekcija turi kontroliuoti, kad nebaigtas statyti statinys nekeltų pavojaus, – sakė S.Kvederienė.

Jos teigimu, Vilniaus miesto savivaldybės Būsto administravimo skyrius ne kartą dėl minėto statinio kreipėsi į inspekciją.

VTPSI atstovai dėl šio objekto jau ne kartą buvo priversti keliauti į teismą. Inspekcijos iniciatyva Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo civilinę bylą dėl šio „pagal neteisėtai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statinio statybos leidimą pradėto statyti statinio nugriovimo“.

Statinį griaus

„Teismas 2017 m. balandžio 25 d. nusprendė nugriauti šį pagal neteisėtai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą pradėtą statyti statinį Žirmūnų g., Vilniuje, o griovimo darbus ir statybvietės sutvarkymą pavedė vykdyti VTPSI, už bankrutuojančios uždarosios akcinės bendrovės „Prostinvest“ lėšas“, – teigiama VTPSI pateiktame atsakyme.

Tačiau šis teismo sprendimas nėra įsiteisėjęs ir dar gali būti skundžiamas per 30 dienų.

Teismas nusprendė nugriauti šį pagal neteisėtai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą pradėtą statyti statinį.

VTPSI teigimu, kitoje inspekcijos inicijuotoje civilinėje byloje Vilniaus miesto apygardos teismas 2015 m. lapkričio 26 d. priėmė sprendimą bendrovę „Prostinvest“ „įpareigoti užtikrinti ir atlikti nelaimingų atsitikimų statybvietėje prevenciją, priešgaisrinę apsaugą ir aplinkos apsaugą nuo taršos iš statybvietės: įrengti statybvietės aptvėrimą, įėjimų į statinius laikiną uždarymą, iškasų užpylimą ir aptvėrimą, atvirų perdangų ir angų uždengimą, pastatyti įspėjamuosius ženklus, pašalinti šiukšles, statybininkų vagonėlį, įrengti paviršinio vandens nutekėjimą“.

„BUAB „Prostinvest“ sprendimo neįvykdžius, 2016 m. sausio 12 d. vykdomasis raštas buvo perduotas antstolei, prašant teismo sprendimą vykdyti priverstinai. Tačiau Vilniaus apylinkės teismas yra sustabdęs šio įpareigojimo vykdymą. Nors atliekami visi įmanomi veiksmai būtiniems sprendimams įvykdyti, bendrovė „Prostinvest“, sukurdama įvairias procesines kliūtis, vengia vykdyti teismo sprendimą ir užtikrinti tinkamą ir saugų statybvietės naudojimą“, – situaciją paaiškino VTPSI.

Rekvizitai.vz.lt duomenimis, UAB „Prostinvest“ yra likviduota.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką