Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 30d. 12:46

Muzikos ritmu pradėta griauti „Skaiteks“ gamykla, po 10 metų čia stovės naujas kvartalas

„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / „Skaiteks“ gamykla pradėta griauti

Šokių ritmu senus sovietinius pastatus griaunantys ekskavatoriai ir valsą šokančios poros. Taip atrodė buvusios „Skaiteks“ gamyklos teritorija, kai joje ketvirtadienį prasidėjo griovimo darbai. Surengtas šou tapo darbų pradžia – Vilniaus senamiesčio pašonėje esanti teritorija, tarp Aukštaičių gatvės ir Vilnios upės vingio, bus išvalyta, joje ketinama pastatyti apie 700 butų, komercinių patalpų. Tiesa, projekto skubiai įgyvendinti niekas nežada. Gyventojams greičiausiai naujasis rajonas bus atviras tik po dešimtmečio.

„Apleista pramoninė zona tampa gyvenamuoju rajonu su sutvarkyta inžinerine ir susisiekimo infrastruktūra, darbo vietomis, kultūriniu gyvenimu, aktyvia bendruomene. Taip, kaip ir numatyta miesto strateginiame plane. Vilnios upės Vingyje atsiras naujos viešosios erdvės, poilsio zonos, dviračių takai, modernūs gyvenamieji pastatai, bus sutvarkyta upės pakrantė. Tai pirmasis „Architektūros parko“ – didžiausio konversijos projekto Vilniuje, etapas. Įgyvendinus šį projektą nuo Užupio iki Belmonto miško besidriekiantys Vilnios krantai taps išskirtiniu sostinės kvartalu“, – dar nepradėjus griovimo darbų „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje kalbėjo Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Šokis su ekskavatoriais

Anot mero, šalia esantis Užupis tikrai atsiųs Paupiui linkėjimų – juk turės dar vieną gerą kaimyną. Juolab kad Užupyje gyvenantis A.Zuokas gavo progą „perkirpti“ juostelę – betoninę koloną perkirpo ekskavatoriumi. Šis veiksmas buvo vienas iš darbų pradžios šou, kurio metu kartu su ekskavatoriais būsimoje statybų aikštelėje sukosi ir šokėjų poros, elementų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti

Tačiau iki gražios kaimynystės šio kvartalo laukia ilgas kelias. Pirmiausia ketinama nugriauti beveik visus teritorijoje esančius pastatus, statybines atliekas vietoje išrūšiuoti. Paskui bus valomas gruntas. Atlikus išsamius tyrimus paaiškėjo, kad „Skaiteks“ gamyklos vietoje gruntas užterštas, jį teks kasti ir valyti. Šiems darbams numatyta maždaug dveji metai.

Kaip 15min.lt sakė bendrovės „Panevėžio keliai“, kurios dukterinė įmonė „Naujasis Užupis“ ir yra pagrindinė projekto vystytoja, generalinis direktorius Virmantas Puidokas, projekto skubinti neketinama, todėl tikslios datos, kada čia galima bus kirpti kvartalo atidarymo juostelę, nežino niekas.

VIDEO: Pradėta griauti „Skaiteks“ gamykla Vilniuje

Kada prasidės statybos, nežinia

Direktorius dar nelinkęs kalbėti net ir apie datą, kada čia prasidės naujų pastatų statybos. „Reikia pirmiausia griauti, valyti gruntą, utilizuoti, reikia infrastruktūros darbus atlikti – komunikacijos, keliai ir t.t. Kai jau ta dalis bus padaryta, tada galima bus galvoti ir apie statybas. Dar anksti“, – sakė V.Puidokas.

Tai didelis projektas, jis turi būti daromas nuosekliai. Čia nepaskubėsi, – tikino V.Puidokas.

Paklaustas, ar kalbama apie dešimtmetį, direktorius pritarė. Esą teritorija buvo įsigyta prieš 10 metų, tiek truko parengiamieji darbai, tad ir iki įgyvendinimo pabaigos greičiausia prireiks tiek laiko. „Tai didelis projektas, jis turi būti daromas nuosekliai. Čia nepaskubėsi“, – tikino V.Puidokas.

Oficialiai teigiama, kad bendrovė „Naujasis Užupis“ į šį projektą iki 2021 metų suplanavusi investuoti apie 340 mln. Lt. Čia suplanuota pastatyti apie 700 butų, dalis jų bus su erdvėmis kūrybinėms dirbtuvėms, atsiras vaikų darželis, Vilniaus miesto savivaldybė gaus patalpas Paupio bendruomenės reikmėms. Vilniaus miestas taip pat užtikrins transporto ir inžinerinę infrastruktūrą, sutvarkys upės pakrantę, įrengs dviračių takus. 

Nugriaus 7 statinius

„Buvusios pramoninės teritorijos konversija į gyvenamąją ir komercinės paskirties teritoriją tokiame dideliame plote ir sudėtingoje urbanistine prasme vietovėje – nelengvas uždavinys, reikalaujantis visų partnerių suderintų veiksmų. Malonu, kad planavimo etapas jau baigtas ir prasidėjo darbai pertvarkomoje teritorijoje“, – sakė kompanijos „Naujasis Užupis“ direktorius Eugenijus Rečiūnas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti

Bendrai dalyvauti minėtame projekte Vilniaus miesto savivaldybė su UAB „Naujasis Užupis“ nusprendė dar 2011 metų rugsėjį, pasirašydamos jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį. Susitarta dėl bendradarbiavimo formos, vykdant projektą „Paupys“ kaip sudėtinę „Architektūros parko“ projekto dalį. 

Buvusios gamyklos „Skaiteks“ teritorijoje bus nugriauti 7 statiniai, ardomų konstrukcijų kiekis sieks apie 45 tūkst. kub.m. Teliks vienas pastatas, bet jis taps kvartalo dalimi ir yra pastatytas šioje vietoje dar iki gamyklos atsiradimo. Darbus planuojama baigti 2015 metų liepos mėnesį. 

Lėšos – iš savivaldybės bei ES

Buvusios pramoninės teritorijos konversija į gyvenamąją ir komercinės paskirties teritoriją tokiame dideliame plote ir sudėtingoje urbanistine prasme vietovėje – nelengvas uždavinys, – sakė direktorius E.Rečiūnas.

Kvartalo teritorijos valymas kainuos beveik 13,5 mln. Lt. Iš jų – 5,2 mln. Lt sudaro ES parama, 4,15 mln. Lt – savivaldybės lėšos, dar 4,15 mln. Lt – UAB „Naujasis Užupis“ lėšos.

Šis gyvenamųjų namų kvartalas bus Architektūros parko, kuris tęsis tolyn palei Vilnios upę, dalis. Tai sostinės savivaldybės inicijuotas projektas, kurį įgyvendinus nuo Užupio iki Belmonto besidriekiantys Vilnios krantai taps išskirtiniu sostinės kvartalu. Tikslas – iš Vilniaus senamiesčio zonos iškelti pramonės įmones ir paversti šią miesto dalį gyvenamuoju rajonu, su sutvarkyta inžinerine ir susisiekimo infrastruktūra, darbo vietomis, kultūriniu gyvenimu, aktyvia bendruomene.

„Naujojo Užupio“ valdomoje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje vykdomas projektas „Paupys“, apimantis 4,5 hektaro teritoriją, patenka į pirmąjį „Architektūros parko“ plėtros etapą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką