Dabar populiaru
15min be reklamos

Naujų butų pardavimai Vilniuje sustojo, bet plėtotojai nepraranda optimizmo

Naujų būstų pardavimai Vilniuje šiuo metu visai sustoję, tačiau nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai viliasi, jog greitai galės grįžti į įprastą ritmą. Pirmojo ketvirčio pirminės būsto rinkos pardavimai buvo pakankamai aktyvūs, tačiau analitikai prognozuoja, jog antrojo ketvirčio rodikliai bus prastesni, rinka nebus aktyvi.
Naujakuriai
Naujakuriai / 123RF.com nuotr.

Įprastai ketvirčio pabaigoje skelbę preliminarių butų pardavimo sutarčių statistiką, dabar NT plėtotojai šią informaciją teikia vangiau. Vis dėlto jie pripažįsta, kad kovą pardavimai buvo gerokai mažesni nei pernai, o balandį ir visai sustojo.

NT plėtros bendrovė „Hanner“ pirmąjį ketvirtį susitarė dėl 260 būstų pardavimų – beveik dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (134). Tačiau bendrovės valdybos pirmininkas Arvydas Avulis sako, jog jau balandį situacija visiškai kitokia.

„Per balandį situacija yra visiškai kardinaliai pasikeitusi. Šiuo metu pardavimai yra praktiškai sustoję, balandžio mėnesis yra nulinis“, – BNS sakė jis.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arvydas Avulis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arvydas Avulis

„Galima buvo tikėtis, kad kažkas kažkada sustos arba sugrius, reikėjo ruoštis tam tikram sunkmečiui, tai mes jam pasiruošėme. Aišku, šis sunkmetis nėra toks, kokio tikėjomės, bet nėra ir kad kažkas mus užklupo visiškai netikėtai“, – pridūrė jis.

Anot A.Avulio, bendrovė tęsia pradėtus projektus, o naujus pradės vėliau nei planavo.

„Šiuo metu Vilniuje statome apie 800 butų, iš kurių virš 500 turime preliminarių sutarčių. Mes turime įvykdyti įsipareigojimus klientams, tai tas statybas tikrai užbaigsime. Dėl naujų projektų, tai tiesiog stebėsime rinką ir jų pradžią galbūt atidėsime vienam ar kitam mėnesiui“, – sakė jis.

NT plėtros bendrovės „Darnu group“ pardavimų direktorius Mantas Umbrasas BNS sakė, jog per ketvirtį butų pardavimai augo, tačiau konkrečių skaičių neįvardijo.

„Pirmąjį ketvirtį „Paupyje“ pardavėme dvigubai daugiau butų nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Per kovą – dvigubai mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais“, – BNS sakė jis.

„Darnu Group“ nuotr./„Darnu Group“ pardavimų vadovas Mantas Umbrasas
„Darnu Group“ nuotr./„Darnu Group“ pardavimų vadovas Mantas Umbrasas

Anksčiau skelbtais duomenimis, 2019 metų sausį-kovą bendrovė buvo sudariusi 63 sutartis dėl butų kvartale „Paupys“ pardavimo.

NT plėtros bendrovės „Citus“ Investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis teigia, kad įmonė šiuo metu aktyvius pardavimus yra sustabdžiusi. Pernai tokiu metu „Citus“ buvo pasirašiusi 107 sutartis.

„Šiuo metu rezultatai prioritetinę vietą visiškai užleidę kitiems dalykams – intensyviai dirbame, kad įgyvendintume įsipareigojimus klientams vystomuose projektuose, pergalvojame procesus, kad galėtume efektyviau aptarnauti mūsų būsto pirkėjus“, – BNS sakė jis.

Anot Š.Taručio, įmonė tikisi kuo greičiau grįžti į įprastą ritmą, taip pat pastaruoju metu pastebi aktyvesnį pirkėjų susidomėjimą.

„Jau matome atšilimą, kuris turėtų sumažinti neapibrėžtumą, dėl kurio kurį laiką didieji pirkiniai buvo atidėti į šalį. Žmonės įprato prie situacijos ir kai kurie pradėjo po truputį grįžti prie planų, dairytis būsto. Tam dabar geros sąlygos, nes galima skirti daugiau laiko. Mes kasdien situaciją sekame ir laukiame, kada galėsime grįžti į įprastą ritmą, esame visiškai pasirengę įjungti aukštesnę pavarą“, – teigė jis.

NT plėtros bendrovė „Omberg“ BNS nurodė per ketvirtį pasirašiusi preliminarias sutartis dėl 83 būstų Vilniuje pardavimo. Tuo pat laiku pernai įmonė buvo sudariusi 110 sutarčių.

„Turime lūkestį, kad padėčiai taisantis, laisvėjant karantino sąlygoms, galėsime organizuoti ir gyvus susitikimus su klientais. Ši galimybė svarbi klientams, kurių statybos juda link pabaigos, tad poreikis apžiūrėti būsimus namus gyvai ir planuoti jų įrengimą auga. Didžioji dalis „Omberg“ projektų vystomi mūsų lėšomis – tęsiame jų statybas. Situacija nuolat kinta – atidžiai ją stebime, ieškome geriausių sprendimų“, – BNS sakė „Omberg“ pardavimų vadovė Kristina Karbauskaitė.

Prognozuoja blogiausius pardavimus per dešimtmetį

Įstaigos „Real data“ duomenimis, Vilniuje pirmąjį ketvirtį parduoti 1472 butai, NT paslaugų bendrovės „Inreal“ – 1350, „Ober-Haus“ – 1403 butai.

„Skaičiai atrodo gana dvejopai, nes pirmas ketvirtis prasidėjo gerai, o sausis, vasaris buvo netgi geresni negu pernai. Tačiau matome kovą įvestas karantinas stipriai koregavo rezultatus ir bendras ketvirtis pasibaigė maždaug su 3 proc. sandorių sumažėjimu, lyginat su atitinkamu ketvirčiu prieš metus“, – BNS sakė „Real data“ vadovas Arnoldas Antanavičius.

„Inreal“ investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko teigimu, pirmąjį ketvirtį, palyginti su pernai tuo pat laiku, pirminės būsto rinkos pardavimai Vilniuje mažėjo apie 8 proc., o palyginti su paskutiniu 2019 metų ketvirčiu, augo 5,7 proc.

„Vilniuje sausis bei kovas buvo aktyvesnis už trijų mėnesių vidurkį, ir būtent dėl to buvo „išgelbėta“ pirmojo ketvirčio statistika. Lyginant kovą su vasariu matome, kad pardavimai stipriai mažėjo nuo 634 iki 190. Kovo pradžioje buvo tikimasi rekordinių rezultatų, tačiau vien notarų veiklos apribojimo užteko suspenduoti rinkos aktyvumui“, – BNS sakė jis.

„Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis BNS sakė, kad šiemet Vilniuje turėjo būti pasiūlyta rekordiška daug naujų butų – 5,2 tūkst. Pasak jo, tikėtina, jog balandį ir gegužę sostinės pirminės rinkos būstų pardavimai bus vieni iš prasčiausių per pastarąjį dešimtmetį.

„Ober-Haus“ nuotr./Raimondas Reginis
„Ober-Haus“ nuotr./Raimondas Reginis

„Tikėtina, kad Lietuvos būsto rinkos aktyvumas antrąjį ketvirtį smigs žemyn ir reikia tikėtis, kad tai jau bus dugnas, o antrąjį pusmetį jau matysime mažesnį ar didesnį augimą“, – sakė R.Reginis.

Pasak jo, daug lems bankų požiūris į būsto įsigijimo finansavimą.

„Darnu group“ pardavimų direktoriaus Manto Umbraso teigimu, dėl trumpalaikio paklausos svyravimo rinkoje gali atsirasti nuolaidų ekonominės ir vidutinės klasės būstams.

„Turime informaciją, kad bankai kiekvieną klientą individualiai, tačiau iš pavienių klientų girdime apie augančias maržas, kad bankai prašo didesnės dalies savų pinigų ir tai, kad paskolų derinimo procesai šiuo metu užtrunka ilgiau, nei anksčiau. Jau matome, kad nuolaidos pradedamos taikyti tiems butams, kuriuos sunkiau sekėsi parduoti ir iki karantino“, – sakė M.Umbrasas.

Anot A.Antanavičiaus, rinkoje po truputį daugėja nuolaidų, tačiau jo nuomone, pardavimų aktyvumas artimiausiu metu išliks žemas.

„Matome, jog praėjus šešioms karantino savaitėms naujos statybos butų rinka Vilniuje praktiškai stagnuoja ir nematau priežasčių, kodėl artimiausiu metu galėtų kažkas kardinaliai pasikeisti. Greičiausiai žemas aktyvumas išsilaikys, nebent vystytojai pradės koreguoti kainodarą, mažinti kainas“, – teigė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką