Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 29d. 09:36

NT projektas „Aeronamai“ įrodo: pasyvūs namai – ne nuobodžios kvadratinės „dėžutės“

„Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo
„Aeronamų“ nuotr. / „Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo

Pirmasis Baltijos šalyse demonstracinis nekilnojamojo turto projektas „Aeronamai“ kėlė sau ne vieną tikslą – tapti pirmuoju Lietuvoje A++ klasės pastatu, neeikvoti papildomos energijos – turėti pasyvaus namo sertifikatą ir galiausiai – turėti aiškią architektūrinę viziją, o galiausiai net „temą“. Paskutinieji aspektai visuomenei dažnai atrodo nesuderinami – pasyvus namas laikomas kvadratine dėžute su mažais langais. „Aeronamų“ architektas Rytis Kaminskas tikina, kad toks požiūris – visiškas mitas.

Nekilnojamojo turto vystytojų „Citus“ Kaune vystomas projektas „Aeronamai“ atitinka aukščiausius galimus A++ energinio efektyvumo reikalavimus bei pretenduoja turėti net kelis pasyvaus namo sertifikatus – nacionalinį ir tarptautinį. Ambicija – būti pirmuoju tokiu gyvenamuoju pastatu Lietuvoje. Vis dėlto įgyvendinant pastato viziją nesiekta aklai tik energinio efektyvumo kriterijų, eksterjerui bei architektūriniam vientisumui skirta labai daug dėmesio. Tiesa, iškart, vos pamačius statinį, negali nekristi į akis tai, kad jis derintas ir prie šeimininkų pomėgių.

„Aeronamai“ pastatyti visai šalia vieno seniausių Europoje S. Dariaus ir S. Girėno aerodromų ir įvairiais funkciniais ar stilistiniais sprendimais vis primena apie aviaciją. Tokį požiūrį į namus, kai jie atspindi šeimininkų gyvenimo būdą ir stilių, diktuoja ir tarptautinės tendencijos. Taigi architektams tikrai teko gerokai pasukti galvą, kaip suderinti bei įgyvendinti visus sprendimus ir idėjas. „Aeronamų“ architektas Rytis Kaminskas pripažįsta, kad tokie projektai reikalauja nemažai laiko ir atsakomybės, nes derinamų detalių ir sprendimų – gyva galybė, tačiau vėliau, anot pašnekovo, galima tokiu darbu didžiuotis.

„Aeronamų“ nuotr./„Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo
„Aeronamų“ nuotr./„Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo

Paklaustas, koks buvo pagrindinis tikslas ar uždavinys, R.Kaminskas neabejoja – įgyvendinti visus planuotus energinio efektyvumo uždavinius, tačiau suderinti juos su architektūriniais sprendimais. „Mūsų, ir ne tik mūsų, visuomenėje įprasta galvoti, kad pasyvus namas – tai nedidelė dėžutė su mažais langais. Mat dideli langai nesandarūs, išleidžia daug šilumos, daug yra ir kitokių argumentų, tačiau tai mitas. Pasyvus namas iš tiesų gali būti vizualus ir išvaizdus, tik turime pasirengti į tai investuoti – ir laiko, ir pinigų“, – komentavo architektas.

Tikslas – atitikti aukščiausius reikalavimus

„Roda Architects“ architektas R. Kaminskas buvo vienas iš žmonių, realizavusių toli gražu ne patį lengviausią uždavinį. Viename projekte siekta sutalpinti inovacijas, aukščiausias technologijas, pažangiausius energinio efektyvumo sprendimus ir architektūrinę darną.

Architektai buvo užsibrėžę tikslą vientisą sublokuotų namų tūrį padalinti į keturių skirtingų tūrių kompoziciją ir aiškiai suformuoti keturis namus. „Jie visi yra skirtingo ploto ir skirtingi dydžio. Kiekvienas namas projektuotas atskirai, pasitelkti ir individualūs, ir bendri sprendimai. Kai kurie iš jų vienija architektūriškai, kai kurie suteikia išskirtinumo. Pavyzdžiui, du iš keturių namai turi plokščią stogą, kiti du – su šlaitiniais stogais.

Taip pat du iš namų turi po tris aukštus, kiti – mažiau. Tiesa, pasirinkti ir skirtingi apsaugos nuo saulės sprendimai – vieni namai su stoglangiais, kiti su didelėm vitrinom, taigi ir būdai skiriasi – vienur tinka roletai, kitur automatinės lauko žaliuzės, paslėptos po fasado apdaila, ar stacionarios aliuminio lamelės trikampės formos mansardos vitrinai. Būdų išspręsti vienus ar kitus klausimus yra daugybė, tiesiog reikia jais naudotis, galima ir derinti skirtingus tarpusavyje, būtent tai paneigia mitą, kad pasyvus namas tiesiog lyg koks termosas. Daug kas priklauso nuo požiūrio“, – įgyvendintas idėjas komentavo architektas.

Fasadų apdailai, anot pašnekovo, pasirinkta aliuminio skardos apdaila, ją „pasufleravo“ aviacijos tema. O skirtingiems pastato tūriams naudojama dviejų tipų, spalvų, formų ir faktūrų aliuminio apdaila. Taip pat ir metalizuota aliuminio apdaila – tai dar vienas elementas iš aviacijos: ne tik lėktuvo fiuzelažams, bet ir aerodromo teritorijoje esantiems pastatams būdinga panaši fasadų apdaila.

Pasyvūs namai – ne nuobodžios dėžės

Mano, kaip projekto vadovo, uždavinys, kalbėjo R.Kaminskas buvo užtikrinti, kad visi sprendimai atitiktų aukščiausius keliamus reikalavimus. „Kaip architektas pats sau kėliau tikslą, toks buvo užsakovų lūkestis, kad pastatas ne tik formaliai atitiktų energetinio efektyvumo kriterijus, bet būtų patrauklus ir architektūriškai. Man buvo svarbu, kad jis būtų įdomus ir šiuolaikiškas, o dar svarbiau man buvo paneigti mitą, kad pasyvūs pastatai visi vienodi“, – tikino architektas.

Paklaustas apie iššūkius, R.Kaminskas neslepia, kad jų buvo, tačiau žiūrint kitu kampu – tai įdomu ir pačiam, siekiant tobulėti kaip specialistui. „Aišku, tos sienos yra gana storos, didieji langai orientuoti į pietų pusę, kad pasiimtume daugiau saulės energijos, taigi turėjome rimtai galvoti, kaip tas namas „elgsis“ vasarą. Kaip jo neperkaitinti? Tam yra daugybę sprendimų, kurie, tiesą sakant, plika akimis nėra matomi. Labai norėjome, kad namas neatrodytų „sunkus“, norėjome įnešti jam gyvybės – taigi tie skirtingi stogai, metalizuota apdaila pastatui suteikia tam tikro lengvumo ir žaismo“, – komentavo pašnekovas.

Profesionalių priemonių ir receptų pagyvinti namą, įnešti jam architektūrinio įkvėpimo, pasak architekto, yra, tačiau tai nereiškia, kad viskas taip paprasta. Visa tai remiasi į galybę skaičiavimų, tikrinimų, testavimų, ar žengus tokį žingsnį, nepakenksi kam kitam, vėliau korekcijų, taip pat ir į komandinį darbą – konsultacijas su kitų sričių specialistais: „Tai nebuvo tas atvejis, kai architektas tiesiog padaro savo darbą, o tada jį atlieka kitų sričių specialistai. Šiuo atveju mes ieškodavome sprendinio, jį derindavome su kitais specialistais, o galiausiai atiduodavome įvertinti ir energinio efektyvumo specialistams – ar atitinka reikiamus kriterijus.“

Anot projekto vadovo, tai nebuvo tas atvejis, kai pakanka nubraižyti fasadus, sugalvoti tūrį ir patrauklią architektūrą, projektą reikėjo numatyti iki smulkiausių detalių.

Tiesa, būtina pabrėžti, kad sėkmingas idėjos realizavims priklausė nuo daugybės veiksnių – langų kokybės, sandarumo, rekuperacinių sistemų, šilumos sprendimų ar net išmanaus namo valdymo, pastaruosius uždavinius sprendė ir kiti projekto partneriai „Paroc“, „Roda Architects“, „Solet Technics“, „Danfoss“, „Gama langai“, „Bauroc“, „Velux Lietuva“, „Eeplius“ ir kt.

„Aeronamų“ nuotr./„Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo
„Aeronamų“ nuotr./„Aeronamai“ – nuo vizijos iki įgyvendinimo

Kitokia kokybė ir šeimininkų veidas

„Aeronamų“ tipo projektų, spėja R.Kaminskas, ateityje vis daugės, mat žmonės vis labiau kreipia dėmesį į kitokią gyvenimo kokybę, sieja namus su pačių įvaizdžiu ar pomėgiais. „Labai svarbu, ką mes mažai akcentuojame, kad tie namai, kuriuos mes dabar turime statyti – vis aukštesnės energinės klasės, iš tiesų nėra tik energinė klasė. Projektuodami aukštos energinės klasės namus mes sukuriame žmonėms, gyvensiantiems tuose namuose, visiškai kito lygio komfortą. Niekada to nepatyrusiam žmogui sunku patikėti, kaip pagerėtų jo gyvenimo sąlygos, o svarbiausia, kad tų dalykų dažnai pinigais pamatuoti negalima. Kokia kaina sveikesnio namo, kuriame vaikai serga mažiau, kuriame neperšali kojų ir pan.?“ – retoriškai klausė architektas.

R.Kaminskas tikino, kad žmonių, kurie pagyvena tokiuose namuose jau už jokius pinigus neįkiši į namus, kurie neturi rekuperacinės sistemos, kur šaltos grindys ir kur prieš einant miegoti reikia dar išsivėdinti kambarį: „Turime suvokti, kad tai nėra tik mažesnė sąskaita už šildymą. Tai yra investicija į kitokį, sveikesnį gyvenimą, o sąskaitą už šildymą – tik premija už tai, kad sugebėjai ir norėjai jį susikurti.“

Kai žmogus išeina iš ekonominės klasės, jam jau tampa aktualu namo veidas, architektūra. „Žmonės nori pabrėžti savo išskirtinumą, savo estetinį suvokimą, realizuoti save, o tam architektūra labai tinka. Namai turi išliekamą vertę, ypač tada, jei savo laiku į juos buvo įdėta, kas geriausia, apmąstytas stilius, idėja. Tada namai net po kurio laiko išsiskiria iš kitų, matai, kad jie turi veidą, o kartu savotiškai atspindi ir šeimininkus“, – tendencijas komentavo R.Kaminskas.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nerijaus Numavičiaus patikėtinė Diana Dominienė vėl apklausta STT

Kultūra

Kultūrininkai į ministro postą siūlomam M.Kvietkauskui linki kantrybės, tačiau nesutaria, ar reiktų tęsti reformas

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Aktualu

Konferencijoje Vilniuje Vokietiją ragino drąsiau imtis lyderystės: „Europai jūsų reikia“

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Gazas

Balys Bardauskas Dakare sieks įveikti tai, kam iki šiol nesiryžo nė vienas lietuvis

Verslas

Ar darbdavys teisingai perskaičiavo algą – pasitikrinkite skaičiuoklėje

Sportas

Čempionų lygos aštuntfinalio burtai: „Man Utd“ teko PSG, „Bayern“ kovos su „Liverpool“

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Vardai

Meghan Markle tėvas ragina dukrą susitaikyti: prašo karalienės pagalbos

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

24sek

Ballų šou – linksmybės su tanku Lietuvoje ir muštynės su LKL žaidėju

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Sportas

Buvęs Rusijos rinktinės žaidėjas po aferos Afrikoje atrodo lyg benamis

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Pati gražiausia eglutė. Kokia ji?

Gyvenimas

Po mokslininkų tyrimo – žiupsnelis patarimų: štai kas padės nepriaugti svorio per šventes

Gyvenimas

Ketvirtadienį miškininkai nemokamai dalys eglių šakas

Aktualu

Sergejus Lavrovas: Rusija nepritaria branduolinės ginkluotės sutarties išplėtimui

Naujienos

Mianmare senus laivus ardantys vyrai kasdien rizikuoja savo gyvybe

Aktualu

Gazos Ruožo kovotojai paleido sviedinių į pietų Izraelį

Vardai

„Mėnuo Juodaragis“ XXI: svečiai atlikėjus sužinos tik atvykę, festivalio tema – burtai

Verslas

Atranda priešnuodžius nuo tipinių verslo problemų

Vardai

Oksanos Pikul advokatė Vilija Gražulytė: „Ji buvo persekiojama ir išprovokuota tokiam elgesiui“

Pasaulis kišenėje

„Instagram“ tinkle populiariausios lankytinos vietos

Aktualu

Valdantieji koreguoja siūlymą dėl referendumo kartelės – galiotų tik pilietybei

Verslas

Gaisras Svencelėje investuotojų nepakirto: projektą tęsia, o įvykį įamžino eksterjere

Izraelis – trijų jūrų skalaujama turisto svajonė

Gyvenimas

„Džentelmeno gydytojas“: ką tai reiškia

Aktualu

Afganų pajėgos per klaidą nukovė devynis žmones, daugiausia civilius

Mokslas.IT

Atrastas pats šviesiausias objektas visoje Visatoje – šimtą tūkstančių kartų šviesesnis už Paukščių Taką

Gyvenimas

Interjero dizainerės S.Vilutės projektas: kaip biuras pavirto į du butus

Pasaulis kišenėje

Turkijos viešbučiuose siūloma ir daugiau nei „viskas įskaičiuota“

Aktualu

Grenlandija tirpstančius ledynus regi kaip galimybę tapti nepriklausomai

AŠ – FUTBOLO ŽINOVAS
Nepraleidžiate futbolo čempionatų ir apie šį žaidimą žinote viską? Dalyvaukite kasdienėje 15min ir OLYBET apklausoje ir pasitikrinkite savo žinias. Pasirinkite savo variantą ir keliaukite į OLYBET svetainę įsitikinti, kad jūsų atsakymas teisingas. Gero futbolo!
ŽIŪRĖKITE TEISINGĄ ATSAKYMĄ
Aktualu

Šiaulių rajone su „Opel Astra“ susidūrė ir žuvo motociklą vairavusi mergina

Verslas

Kremlius: šiemet Rusijos ekonomika augs 1,5–1,7 proc.

Aktualu

Teismus sprogmenimis gąsdinusį vaikiną Vilniaus policija uždarė į areštinę

Aktualu

Rusijoje raginama skirti griežčiausią bausmę I.Repino paveikslą nuniokojusiam vandalui

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką