Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 20d. 11:48

Pristatytas Kauno Rotušės atnaujinimo projektas: miesto „baltojoje gulbėje“ veiks ir kavinė

Kauno rotušės vizualizacijos
Architektų studija „Processoffice“ / Kauno rotušėje po atnaujinimo ims veikti kavinė

Svarbiausio Kauno pastato – rotušės – laukia ryškūs pokyčiai. Viena iškiliausių Kauno erdvių netrukus atsinaujins ir bus pritaikyta muziejinei veiklai. Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje pristatytos artėjančios permainos. Keliama ambicija įrengti moderniausią Lietuvoje miestui skirtą ekspoziciją. Tikimasi, kad po atnaujinimo lankytojų skaičius rotušėje išaugs dvigubai.

„Apsilankai rotušėje, pažįsti visą Kauną“, – tokiu sakiniu Kauno rotušės, dažnai vadinamos „baltąja gulbe“, atnaujinimo projekto pristatymą pradėjo architektas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai

Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje projekto sprendinius bei Kauno rotušės atnaujinimo planus pristatė 2015 m. Nacionalinio Latvijos meno muziejaus rekonstrukciją ir išplėtimą įgyvendinusios architektų studijos „Processoffice“ (rengia bei įgyvendina tarpdisciplininius architektūros ir ekspozicijų projektus, tarp kurių būtų galima išskirti 2016 m. duris atvėrusį Valstybės pažinimo centrą Vilniuje) vadovas architektas Vytautas Biekša, Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis bei Kauno miesto mero patarėjas Simonas Kairys.

„Norime, kad rotušė taptų ne tik lankytojų „must see“ objektu, bet ir miesto pažinimo erdve. Norime, kad joje matytųsi ir miesto ateities vaizdinys. Iki šiol rotušės erdvės nelabai buvo išnaudojamos, buvo apytuštės“, – teigė S.Kairys.

Jis pripažino, kad tvarkybos darbai galbūt kiek apsunkins santuokų ceremonijos procesą. Pasak S.Kairio, pačios santuokų ceremonijos jau yra tapusios turistų traukos objektu.

„Pasibaigus Laisvės alėjos rekonstrukcijai, toliau žygiuojant Vilniaus gatve, tvarkybos darbai galbūt pasieks ir Rotušės aikštę“, – paklausus, ar pakis ir rotušės eksterjeras, atsakė S.Kairys.

Svarbiausia – pažinimas

Praėjusių metų liepą buvo paskelbtas Kauno rotušės pastato pritaikymo muziejinei funkcijai projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo konkursas, kurį organizavo Kauno miesto savivaldybės administracija. Buvo keliamas iššūkis, permąsčius šiuolaikinio miesto rotušės bei muziejaus koncepcijas, pasiūlyti projektą, kuriame nauji architektūriniai sprendimai ir interjero elementai kartu su būsima ekspozicija sudarytų vientisą, darnią bei šiuolaikinę, tačiau autentiškas pastato savybes išryškinančią ir apjungiančią visumą.

2018 metų spalio pabaigoje komisija, sudaryta iš penkių narių, tarp kurių buvo architektų, kultūros paveldo ir muziejų srities specialistų, įvertino konkursui pateikto darbo kokybę ir laimėtoju pripažino architektų studiją „Processoffice“. Projektą rengė gausi architektų grupė: Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Aistė Galaunytė, Eglė Matulaitytė, Martyna Kildaitė, Justinas Malinauskas kartu su architekte ir paveldo specialiste Loreta Janušaitiene.

Projektas paremtas pažinimo, suvokiamo kaip kertinio paties muziejaus tikslo, koncepcija.

Projektas paremtas pažinimo, suvokiamo kaip kertinio paties muziejaus tikslo, koncepcija. Projekte miesto istorija bei muziejaus tapatybė yra ne tik saugoma ir tyrinėjama, bet ir naujai interpretuojama bei pristatoma. Siekiama, kad pažinimas neapsiribotų tik muziejaus ekspozicijos erdve. Jame aiškiai atskiriami naujai projektuojami ir saugomi ankstesnių laikotarpių architektūriniai elementai, kuriuos sąmoningai siekiama atverti. Žvelgiant į pastato architektūros sluoksnius bus galima patirti ir pažinti istoriją iš arti.

Architektų studija „Processoffice“/Kauno rotušės vizualizacijos
Architektų studija „Processoffice“/Kauno rotušės vizualizacijos

Pirmąjį aukštą norima atverti visuomenei kiek tik galima labiau. Sumažinus administracines patalpas, bus įrengta konferencijų salė, mokymų klasė vaikams, rūbinės, naujas sanitarinis mazgas. Bus atsisakoma kai kurių baldų, kilimų bei kitų detalių.

„Intervencijos yra minimalios. Istorinis turinys bus paliekamas patyrimui. Nenorime kritikuoti sovietinio relikto. Nenorime kažko labai keisti, norime atverti. Norime pakeisti tik rotušės erdvių funkcijas“, – teigė architektas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai

Išnaudos neišnaudotas erdves

Rotušės pastate darniai sujungiamos muziejaus, miesto reprezentacijos, santuokų registravimo ir turizmo informacijos funkcijos. Architektai lankytojams pritaikė iki šiol menkai išnaudotas rotušės erdves: administracijai skirtas patalpas bei palėpės erdvę. Palėpėje bus atliekamos drąsiausios intervencijos.

Architektų studija „Processoffice“/Kauno rotušės vizualizacijos
Architektų studija „Processoffice“/Kauno rotušės vizualizacijos

„Tai istorinė erdvė. Norėjosi išlaikyti šaltą palėpę, kurioje žiemą – lyg lauke. Per vidurį suprojektuosime stiklinį paviljoną. 190 kv. m ekspozicinę erdvę, kurioje bus šilta. Įrengiamos šildomos grindys. Lyg įdėsime daiktus į erdvę, neperdarysim jos. Į šią erdvę ves liftas ir laiptai. Tai bus universali erdvė, kurioje bus galima rengti kino vakarus ir pan. Nereikės perdaryti stogo, nes nesistengsime išnaudoti visos palėpės erdvės“, – pristatė architektas.

Suprojektuotos papildomos komercinės patalpos, numatant jose kavinę.

Pasak architektų, antrasis aukštas turtingiausias interjero, ypač reprezentuojančio sovietmetį, prasme.

Pastatas pritaikytas ir specialiųjų poreikių turintiems lankytojams bei šeimoms su vaikų vežimėliais – bus įrengtas jų poreikius tenkinantis liftas. Tiesa, jis kils tik iki palėpės, bokštas vis dar liks nepasiekiamas negalią turintiems asmenims.

Taip pat suprojektuotos papildomos komercinės patalpos, numatant jose kavinę. Ji įsikurs vietoje dabar veikiančių sanitarinių mazgų, turės išėjimą į Rotušės aikštę.

Minimali architektūrinė intervencija projektuojama tik neautentiškose pastato dalyse, išsaugant ir atskleidžiant vertingąsias pastato ir jį formavusių laikmečių savybes. Projekto sprendiniai suderinti su Kultūros paveldo departamento Kauno skyriumi. Tikimasi, kad įgyvendinus projektą, jis taps puikiu paveldosaugos ir kokybiškos šiuolaikinės architektūros dermės pavyzdžiu.

Projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų vertė siekia 100 tūkst. eurų.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kauno miesto rotušės – laukia ryškūs pokyčiai

Muziejaus erdvės išsiplės

Vienas iš svarbiausių rotušės atnaujinimo tikslų – Kauno miesto muziejaus ekspozicijai ir kitoms reikmėms naudojamo ploto išplėtimas. Muziejaus ekspozicijoms numatoma skirti ne mažiau 890 kv. m ploto. Po atnaujinimo ekspozicijoms skirta erdvė išaugs 300 kv. m.

„Tai pirmas atvejis istorijoje, kai rotušės visos beveik erdvės bus prieinamos visuomenei. Bus skirtos visuomenės paskirčiai“, – džiaugėsi G.Sužiedėlis.

Dar šiais metais Kauno miesto savivaldybės administracija ketina skelbti konkursą Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriaus ekspozicijos sukūrimo ir įrengimo paslaugų įgyvendinimui – planuojama iki Kaunui 2022-aisiais metais tampant Europos kultūros sostine rotušėje atidaryti šiuolaikinę ir modernų požiūrį į Kauno istoriją, raidą bei susiformavusį kaunietišką savitumą skatinančią nuolatinę ekspoziciją, kuri aktualizuotų šiandieninius Kauno vystymosi procesus.

„Sunku numatyti tikslią datą, kada atnaujinimas bus baigtas. Po ekspozicijos sukūrimo ir įrengimo paslaugų įgyvendinimui konkurso seks tvarkybos konkursas“, – teigė G.Sužiedėlis.

Būsimo konkurso dalyviams keliama ambicija sukurti ir įrengti moderniausią Lietuvoje bei moderniausią regione miestui skirtą ekspoziciją.

Po atnaujinimo rotušėje ir toliau veiks VšĮ „Kaunas IN“ biuras – muziejus kartu su juo dalinsis bendru lankytojų informacijos centru. Taip pat ir toliau Baltojoje salėje bei kitose patalpose bus registruojamos civilinės santuokos.

Restauruota prieš pusšimtį metų

Pastarąjį kartą reikšmingi rekonstrukcijos darbai rotušėje buvo atliekami 1965–1973 m. architektui Žybartui Simonaičiui įgyvendinus jos restauracijos projektą, kuomet ji įgijo dabartinį savo veidą.

2001–2016 m. rotušėje buvo vykdomi fragmentiški vidaus tvarkybos darbai, 2005 m. atlikti jos fasadų tvarkybos darbai. 2018 m. pabaigoje po rekonstrukcijos buvo atvertas rotušės bokštas.

Viešas projekto pristatymas visuomenei vyks rugsėjo 10 d. 18 val. Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15). Tuomet paaiškės ir tikslesnė projekto vertė. Kadangi nesistengiama perdaryti, o tik įveiklinti erdves, jas atverti, tai leis sutaupyti biudžeto lėšų. Bent jau taip teigia architektas V.Biekša. Tiesa, architektai norėjo imtis drąsesnių sprendimų, tačiau paveldosaugininkai tam paprieštaravo.

Sieks padvigubinti lankytojų skaičių

Nuo XVI a. su pertraukomis rotušėje veikė pagrindinės miesto savivaldos institucijos. Sovietų okupacijos metais šios funkcijos apribotos, o rotušėje buvo įsikūręs Civilinės metrikacijos skyrius ir Keramikos muziejus. 2015 m. Kauno miesto savivaldybė, siekdama šį pastatą vėl padaryti prieinamą kauniečiams ir miesto svečiams, jame atidarė Kauno miesto muziejaus skyrių.

Rotušės skyriaus misija – įkvėpti mąstyti apie Kauną, jo praeitį, dabartį bei ateitį, skatinti norą patirti, tyrinėti ir kurti šį miestą.

Tikimasi, kad Rotušę atnaujinus lankytojų skaičius išaugs dvigubai.

2018 m. Rotušės skyrių aplankė 26 389 lankytojai, iki šių metų rugpjūčio 1 d. – 19 207 lankytojai. Tikimasi, kad Rotušę atnaujinus lankytojų skaičius išaugs dvigubai.

Rotušės skyriuje vyksta ne tik iškilmingi reprezentaciniai miesto renginiai, bet ir kviečiama diskutuoti aktualiais miestui klausimais, keičiamasi gerąja patirtimi su kultūros ir istorijos mylėtojais, vyksta edukaciniai užsiėmimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:09
04:46
07:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką