Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Roges ir daugiabutį ruošk vasarą – nuo kokių šildymo sezono problemų gali apsaugoti techninė namo apžiūra?

Liaudies išmintis byloja, jog ir niūriems (žiema), ir smagiems (vasara) laikotarpiams reikia ruoštis iš anksto. Prie pasiruošimo žiemai anksčiau galėjome priskirti roges ir malkas, o šiandien, gyvendami daugiausia centriniu šildymu šildomuose daugiabučiuose, įpratome apskritai nesukti galvos dėl artėjančio šaltojo periodo. Be reikalo. Techninės priežiūros specialistai teigia, jog daugiabutį būtina apžiūrėti bent jau du kartus per metus – pavasarį ir vasarai besibaigiant ar ankstyvą rudenį.
Daugiabutis K.Griniaus gatvėje
Daugiabutis K.Griniaus gatvėje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Bendrovės „Sabelija“, siūlančios techninės priežiūros paslaugą daugiabučių namų bendrijoms, Energetikos centro vadovas Robertas Žemgulys sako, jog įprastai daugiabutis, priklausomai nuo jo kategorijos, apžiūrimas kas du-tris mėnesius, pildomas jo apžiūros žurnalas ir numatomi remonto darbai. Tačiau du kartus per metus reikia atlikti sezonines apžiūras.

„Pavasarį, po žiemos, geriausiai matosi visi defektai. Todėl tai – geriausias momentas įvertinti visus trūkumus ir planuotis remonto darbus. Pastebėtus smulkius defektus, kurie nereikalauja didelių investicijų, galima pašalinti dar iki šildymo sezono pradžios. Kitus, ne tokius skubius darbus, galima susiplanuoti ateinančių 5-erių, o gal net 10-ies metų laikotarpiui“, – aiškina R.Žemgulys.

Rudeninės apžiūros metu patikrinamas namo ir jo inžinerinių sistemų paruošimas šildymo sezonui ir nustatomos priemonės pastebėtiems trūkumams pašalinti. Didesnis dėmesys skiriamas sieninių plokščių siūlių būklei, laiptinės ir rūsio durims bei langams, nes per šias vietas į daugiabutį gali veržtis šaltis.

Vanduo užšaldamas plečiasi, tuomet tas įtrūkimas didėja. Ilgainiui vanduo gali persismelkti per sieną, toliau ardydamas namo konstrukciją.

„Mes, kaip techniniai prižiūrėtojai, įvertiname per metus atliktus remonto darbus ir daugiabučio gyvenamojo namo pasiruošimą šildymo sezonui“,– kalbėjo Energetikos centro vadovas.

Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Nesandarus daugiabučio langas
Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Nesandarus daugiabučio langas

Nauji reikalavimai – ne tik apžiūroms, bet ir jas atliekantiems

Nors naujasis Statybos techninis reglamentas (STR 1.07.03) įsigaliojo nuo 2017-ųjų metų pradžios, R.Žemgulys pastebi, kad dauguma daugiabučių vis dar į rudeninę techninę apžiūrą žiūri pro pirštus ir sezoninę apžiūrą atlieka tik pavasarį.

Pagal šiuo metu galiojantį STR, specifiniai reikalavimai keliami ir asmeniui, kuris atlieka šią apžiūrą. Jei namas yra priskiriamas ypatingo statinio kategorijai, pavyzdžiui, jo plotas yra didesnis nei 2000 kvadratinių metrų, ar jis yra aukštesnis nei 5 aukštų, vadinasi, jį apžiūrėti gali tik žmogus, turintis statybų inžinieriaus kvalifikaciją, kartu su inžinerinių sistemų specialistais. Apžiūroje taip pat turi dalyvauti ir butų bei kitų patalpų savininkų išrinktas atstovas.

Mažas plyšelis – didelės problemos

Pašnekovas pateikia pavyzdį, kaip iš pažiūros menkas defektas gali per vieną žiemą sukelti didelių bėdų.

Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Įskilęs namo mūras
Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Įskilęs namo mūras

„Jei atrandame išorinį mikroįtrūkimą sienoje, per žiemą į jį gali patekti vandens. Vanduo užšaldamas plečiasi, tuomet tas įtrūkimas didėja. Ilgainiui vanduo gali persismelkti per sieną, toliau ardydamas namo konstrukciją ir blogindamas sienų termoizoliacines savybes. Mes suprantame, kad ne visi turi lėšų iš karto renovuoti pastatą, tačiau tokį įtrūkimą užtektų tiesiog hermetizuoti. Beje, šiandien jau galima pasirinkti hermetikų spalvą ir užteptos siūlės neišdarko namo išorinio vaizdo“, – sako pašnekovas.

Jis taip pastebi vieną klaidą, kurią dauguma gyventojų daro manydami sutaupantys šildymo kaštų: dalis daugiabučių yra atjungę laiptinės šildymą.

„Tai – labai blogas sprendimas, nes pertvarinė siena tarp buto ir laiptinės yra gerokai plonesnė už namo išorines sienas. Žemutinių aukštų gyventojai dėl to pajunta šaltį, drėgmę, nukritusią temperatūrą butuose. Tarsi sutaupai šilumos, bet kai kurie kaimynai kenčia. Be to, gali atsirasti drėgmė ir pelėsis“, – perspėja techninės priežiūros ekspertas.

Techninės apžiūros išvados turi ir dar vieną pliusą – jos labai padeda kaimynams įsitikinti, kad problemos iš tiesų egzistuoja.

Per apžiūrą užfiksuoti faktai nuramina skeptikus

R.Žemgulys pastebi, jog gyventojai per mažai dėmesio skiria savo gyvenamų daugiabučių priežiūrai: jie labai sunkiai susitaiko su mintimi, jog gyvenamam namui, jo remontui reikia skirti asmeninių lėšų. Juk iki šiol gyveno kelis dešimtmečius neremontuodami nei konstrukcijų, nei šilumos punkto, tad atrodo, taip gali tęstis dar keliasdešimt metų. Deja, namai, kaip ir žmonės, sensta.

Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Nuolat drėkstantis namo pamatas
Bendrovės „Sabelija“ nuotr. /Nuolat drėkstantis namo pamatas

„Žmonės vis dar tikisi, kad valstybė ateis ir sutvarkys jų namą. Tačiau dabartiniai įstatymai įpareigoja, kad tai Tavo turtas, Tu jį turi ir remontuoti: jau nustatyta, kad gyventojai privalomai turi kaupti lėšas“, – pabrėžė bendrovės „Sabelija“ Energetikos centro vadovas.

„Techninės apžiūros išvados turi dar vieną pliusą – jos labai padeda įsitikinti, kad problemos iš tiesų egzistuoja. Atlikę apžiūrą pateikiame pastato konstrukcijų ir inžinerinių sistemų trūkumų spalvotas nuotraukas. Tai palengvina susitarimus tarp kaimynų: tikrai yra blogai, reikia taupyti, rinkti pinigus, planuoti remontą, dėlioti darbų planą.

Nes įprastai gyventojai nežino kaip atrodo jų stogas, šilumos punktas, ar elektros skydinė ir tuomet atrodo, kad kažkas čia tik pinigus nori išvilioti, apgaudinėja. Akivaizdūs faktai ir išvados padeda susitarti. Laiku pastebėjus ir pašalinus defektus taupomos lėšos, išvengiama griūčių ir nelaimingų atsitikimų. Taikant profilaktines priemones ir vykdant smulkius remonto darbus užkertamas kelias ankstyvam pastato nusidėvėjimui“, – baigdamas pokalbį pabrėžia R.Žemgulys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius