Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 15d. 11:42

Šešios karantino savaitės: kokių pokyčių jos atnešė NT rinkai?

Nekilnojamasis turtas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Nekilnojamasis turtas

Karantinui Lietuvoje švelnėjant, o gyventojams grįžtant į jiems įprastą gyvenimo ritmą, situacija keičiasi ir gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkoje. Šis karantinas pakeitė ne tik pirkėjų ir pardavėjų, bet ir NT brokerių veiksmus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Džiuginta Daujotaitė, nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Resolution“ vadovė teigia, kad, pastarosiomis savaitėmis bendraujant su potencialiais pirkėjais ir pardavėjais, buvo jaučiama tam tikra pauzė.

„Niekas nenorėjo imtis daryti sprendimų, sandorių skaičius krito kartais, sakyčiau, buvo netgi vengiama kontakto. Šiuo metu, su kiekviena praėjusia savaite, džiaugiamės gerėjančiais rezultatais: ženkliai daugėja užklausų, žmonės kreipiasi dėl apžiūrų. Tiesa, klientų apsisprendimo laikotarpis – pirkti būstą ar ne, tapo ilgesnis. Žmonės nėra tikri, kiek laiko truks karantinas, ar verslas išsaugos jų darbo vietas, ar bankai kredituos jų paskolas tokiomis sąlygomis, kuriomis buvo susitarta. “

Asmeninio archyvo nuotr./D.Daujotaitė
Asmeninio archyvo nuotr./D.Daujotaitė

Visgi, ekspertė teigia, kad NT rinkai pasikeitus, galime atrasti ir naujas, pozityvias nišas bei tendencijas: „Stebime išaugusią paklausą pajūryje ir sodybų segmente. Drįsčiau pasakyti, kad šis karantinas, dėl kurio mums teko užsidaryti namuose ir, tikėtina, planuoti savo atostogas Lietuvoje, tikrai paskatino, turinčius pinigų ir galvojančius apie antrą būstą, svarstyti sodybos ar būsto pajūryje variantus.“

Žmonės nėra tikri, kiek laiko truks karantinas, ar verslas išsaugos jų darbo vietas, ar bankai kredituos jų paskolas tokiomis sąlygomis, kuriomis buvo susitarta.

Pastebėta ir tai, kad lyginant pajūrio miestus su didžiaisiais miestais, būtent pajūryje išliko ta pati arba panaši būsto nuomos pasiūla kaip ir prieš karantiną. Pasak D.Daujotaitės, Vilniaus mieste stebimas didelis nuomai skirto būsto skaičiaus augimas, o pajūryje – priešingai. Manoma, kad būstai laikomi trumpalaikei nuomai, tikintis turistų srauto vasaros sezone.

Kalbant apie pokyčius, verta atkreipti dėmesį į karantino metu pasikeitusį brokerių darbą. Dauguma konsultantų, dirbančių su gyvenamuoju NT, pradėjo pristatinėti parduodamus objektus nuotoliniu būdu: video pristatymai, virtualios apžiūros. „Resolution“ vadovės nuomone, reikia laiko, kad žmonių būsto pirkimo įpročiai pasikeistų.

„Pirmajam įspūdžiui apie objektą sudaryti, video pristatymų, virtualių apžiūrų, konsultacijų telefonu – pakanka. Tačiau, ne mažiau svarbus yra paties proceso skaidrumas ir aiškumas.“

D.Daujotaitė apžvelgė ir skirtumą tarp aukciono bei varžytinių. „Kalbantis su klientais pasitaikė atvejų, kuomet aukcionai buvo gretinami su varžytinėmis. Taip, jokiu būdu, nėra ir reikia atskirti šias sąvokas. Varžytinėse dažniausiai parduodamas areštuotas, ar už skolas kito valdytojo perimtas turtas, o aukcionuose parduodamas niekaip neapribotas turtas. Gyvenamojo NT sektoriuje itin svarbus skaidrumas, aiškumas, tiek pačiam pardavėjui, tiek pirkėjui. Aukciono platforma leidžia tai įgyvendinti, matyti, kiek ir kokie yra pirkėjai, jų pasiūlymai. Pirkėjų didžiausia baimė yra nusipirkti per brangiai – aukcionuose yra puiki galimybė įsitikinti, kokia yra turto reali rinkos vertė. Taip pat aukciono taisyklės numato, kad jokia informacija apie parduodamą turtą negali būti nuslėpta. Pardavėjui taip pat yra labai aiškus procesas: kas bus daroma dėl jo būsto pardavimo ir kodėl jam yra reikalinga ši platforma.“ – aukcionų privalumus vardina D.Daujotaitė.

VIDEO: Gyvenamojo NT rinkos pokyčiai, 2020 05 15

Prognozuojant, kokio mąsto pokyčiai vis dar laukia NT rinkos, „Resolution“ vadovė išskyrė nedarbo lygio kitimą karantino metu ir po jo, NT kainos pokyčius: „Nekilnojamojo turto kainos koreguosis, bet krizė nebus tokia ilga, kaip 2008-2012 m. Tikiu, kad rasime sprendimą – tiek verslai, ieškodami naujų galimybių, tiek išsaugodami darbo vietas. Svarbų vaidmenį vaidins ir bankai, kurie, tikėkimės, ilgainiui nesunkins išduodamų būsto paskolų sąlygų klientams“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką