Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 6d. 12:14

Sostinės centre žmonės šaukiasi pagalbos: „Gelbėkite, sienos smenga!“

Trispalvė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Statybos Dainavos gatvėje

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“ greta Gedimino prospekto ir V.Kudirkos gatvės sankryžos stato pirmąjį Lietuvoje „Hilton“ viešbutį, biurus ir kelis daugiabučius. Tačiau šios statybos tapo galvos skausmu greta, Dainavos gatvėje, senuose daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms. Ir nors institucijos bei statytojai aiškina, kad įtrūkimai namų sienose atsirado ne dėl greta vykdomų statybų, gyventojai su siaubu laukia pavasarinių liūčių.

Greta sostinės Gedimino prospekto ir V.Kudirkos gatvės sankryžos nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“ stato daugiafunkcį centrą, kurio bendras plotas turėtų siekti apie 18 tūkst. kv. metrų. Jo statybas planuojama baigti kitų metų pavasarį. Čia įsikurs pirmasis Lietuvoje 4 žvaigždučių „Hilton Garden Inn“ viešbutis, verslo centras su prekybinėmis patalpomis ir daugiabučiai. Iš viso 75 arų sklype iškils penki pastatai. Į projektą bendrovė „Eika“ suplanavo investuoti 49 mln. eurų ir tai yra didžiausias visų laikų bendrovės projektas.

Gyventojai bijo, kad namai sugrius

Tačiau statybomis patenkinti ne visi. Dainavos gatvėje gyvenantis Artūras Saladžius 15min teigė, kad „Eika“ statydama objektą nesilaiko 3 metrų atststumo iki gretimų pastatų taisyklės, nors gyventojai nedavė tam sutikimo. Dėl to namas, kuris yra statytas kiek mažiau nei prieš 100 metų, šiuo metu po truputį smenga.

„Į mus kreipėsi Nacionalinė žemės tarnyba, ar mūsų bendrija sutinka, kad „Eika“ statytų nesilaikant 3 metrų nuo greitimo ploto. Mes atsakėme, kad nematome jokio pagrindo, kodėl jie turi tai daryti, nes tai gali atsiliepti mūsų pačių pastatui, kurio pamatai statyti prieš 100 metų ir galbūt ne tokie tvirti, kokie turėtų būti. Žinome, kad jie statyti ant akmenų, kurie nesujungti jokiomis armatūromis ir bet koks pajudinimas iškarto atsiliepia“, – aiškino jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų

A.Saladžius sakė, kad dėl greta vykdomų statybų namai, kurie statyti bene prieš 100 metų, skilinėja, o vieno daugiabučio siena smenga į žemę.

„Anot jo, šiuo metu labiausiai dėl vykdomų statybų kenčia daugiabutis adresu Dainavos g. 5, tačiau kito, gretimo daugiabučio siena šiuo metu irgi smenga. Galite įsivaizduoti, pati aukščiausia siena smenga iki tokio lygio, kad jau pradeda neatsidarinėti durys. Tai čia žiemą, kai yra įšalas ir kai dar nesmunka smėlis. Specialistai sako, kad kai smėlis susmuks, tuomet pasirodys tikrasis vaizdas. Dabar šioje vietoje jie skuba užstatyti, jau neliečiu to klausimo dėl aukštingumo“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak A.Saladžiaus, Dainavos gatvėje gyvenantiems žmonėms niekas nepaaiškino, kokiu pagrindu „Eika“ galimai pasikasė po jų namu. Be to, jie įsitikinę, didžiulė kompanija daro įtaką institucijoms, todėl gyventojai planuoja kreiptis į prokurorus.

„Pradėsime nuo prokuratūros, nes, kaip matome, ta kompanija nesiskaito su niekuo, nekreipia dėmesio, todėl prašome valstybinės institucijos mus užtarti ir įrodyti, kad viešasis interesas yra pažeistas. Mes siekiame, kol vyks tyrimas, stabdyti statybas ir galutinai viską išsiaiškinti, kol neprasidėjo pavasariniai lietūs ir kol namas galutinai nesugriuvo“, – tikino jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų

Nurodė daugiabučio trūkumus pašalinti

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovės spaudai Ligitos Luščiauskaitės teigimu, tarnyba buvo gavusi skundą dėl Dainavos gatvėje vykdomų statybos darbų ir dėl gretimuose pastatuose pažeistų statinių konstrukcijų. Anot jos, „atlikus patikrinimus adresu Dainavos g. 3 ir Dainavos g. 5, pažeidimų susijusių su statybos darbais neužfiksuota“.

„Patikrinimo metu nustatyta, kad išorinėje namo sienoje, pirmame aukšte, pastebėti kiauryminiai vertikalūs įtrūkimai. Laiptinėje atsivėrę plyšiai, ties kampu statybų aikštelės pusėje. Viršutiniame kampiniame bute pastebėti pavieniai įtrūkimai, keliuose butuose langų sąramos ties kampais ir per vidurį įtrūkusios. Namo techniniam prižiūrėtojui Vilniaus miesto savivaldybės administracija nustatė reikalavimus trūkumams pašalinti. VMSA informavo, kad kontroliuoja statinio techninės priežiūros akte įrašytų reikalavimų įvykdymą“, – raštu atsakė ji.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainavos gatvės gyventojų namų sienos skylinėja nuo šalia vykstančių statybų

Panašiai komentavo ir Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Statinių naudojimo priežiūros poskyrio vedėjas Tauras Varenbergas. Anot jo, pastatai Dainavos gatvėje yra 1940 metų statybos, todėl matosi, kad kai kurie pastato sienų įtrūkimai yra seni ir atsiradę ne dėl šalia vykdomų statybų.

„Taip pat yra nežymių įtrūkimų, kurie galimai atsirado neseniai, jų atsiradimo priežastį turi nustatyti ekspertai. Apžiūros metu buvo užfiksuota, kad pastatų būklė pavojaus gyventojams nekelia“, – atsakė jis.

T.Varenbergas aiškino, kad savivaldybė įpareigojo šių pastatų techninį prižiūrėtoją bendrovę „Servico“, kuri yra atsakinga už tinkamą šių pastatų priežiūrą, pritvirtinti žyminius ant įtrūkimų, nuolat juos stebėti ir juos fiksuoti. Taip pat įmonė turi atlikti konstrukcijų ekspertizę, kad būtų nustatyta atsiradusių įtrūkimų priežastis, pateikti siūlymai statinių konstrukcijų būklei pagerinti ir vadovaujantis ekspertų išvadomis atlikti konstrukcijų stiprinimo darbai.

„Patikrinimo metu bendrovės „Eika“ atstovai informavo, kad prieš pradedant statybos darbus sklypuose Dainavos g. 3 ir 5 buvo atliktas gretimų pastatų būklės įvertinimas, o VTPSI patikrino vykdomus statybos darbus šiuose žemės sklypuose. Patikrinimo metu teisės aktų pažeidimų nenustatyta, statybos darbai vykdomi pagal suderintų projektų sprendinius“, – tikino jis.

„Eika“: statome pagal visus įstatymus

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Eika“ atstovė spaudai Jorūnė Juodžbalytė sakė, kad statybos vykdomos pagal 2011 metais Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintą detalųjį planą, kuris buvo viešai svarstytas su visuomene.

„Taip pat apie jo rengimą registruotais laiškais buvo informuoti kaimyninių žemės sklypų valdytojai ir naudotojai pagal tuo metu galiojusios Teritorijų planavimo dokumentų projektų svarstymo su visuomene nuostatų redakcijos reikalavimus bei atliktos visos kitos privalomos visuomenės dalyvavimo teritorijų planavimo procese užtikrinimo procedūros“, – kalbėjo ji.

Anot jos, kadangi dalis sklype esančių pastatų yra rekonstruojami, todėl pagal statybos techninį reglamentą rašytiniai besiribojančių žemės sklypų savininkų ar valdytojų sutikimai neprivalomi, jei nemažinamas esamas atstumas nuo rekonstruojamo statinio esamų konstrukcijų iki besiribojančių žemės sklypų ribų ir (ar) naujos konstrukcijos įrengiamos teisės aktų nustatytais atstumais iki besiribojančių žemės sklypų ribų.

„Be to, kaip buvo minėta prieš tai, rekonstruojamiems pastatams netaikoma 3 metrų atsitraukimo taisyklė, jei nėra aukštinama rekonstruojamo pastato besiribojanti dalis. Pažymėtina, kad statytojas prieš statybas su antstolių pagalba fiksuoja aplinkiniuose namuose būsto ir namo būklę. Šiuo atveju taip pat buvo užfiksuota, be to, aplinkinių namų būklė nuolat stebima, o gretimo namo pamatai nebuvo pajudinti“, – teigė J.Juodžbalytė.

Pasak jos, šiuo metu visi komplekse statomi pastatai yra požemio-pamatų lygyje.

Paklausus, kaip ji vertina, kad gyventojai planuoja kreiptis į prokurorus, „Eikos“ atstovė spaudai tikino, kad statybos vykdomos pagal išduotus statybos leidimus ir vadovaujantis visais statybų reglamentais.

„Mes mielai bendradarbiausime su visomis institucijomis“, – aiškino ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

A.Sysas: po metų skurdas gal išliks tokiame pačiame lygyje, bet atskirtis tik didės

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką