Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 17d. 19:03

Sunku patikėti: vilnietis pasigedo nuotekų vamzdžio sostinės širdyje esančiame daugiabutyje

Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Daugiabutis Labdarių g. 3

„Jei pats su šia istorija nebūčiau susidūręs, tikrai nepatikėčiau, kad taip gali būti“, – 15min tvirtino vilnietis Tadas Stelonis. Prieš pusmetį įsirenginėjant butą senamiestyje vyras pasigedo nuotekų vamzdžio, dėl kurio dabar kreipėsi į teismą. Tuo metu renovaciją name užsakiusi įmonė žada išspręsti gyventojo problemas, o namo administratorius tikina laukiantis renovacijos pabaigos.

Vilnietis Tadas Stelonis prieš keletą metų įsigijo palėpę Labdarių gatvėje, sostinėje. Vėliau sekė dokumentų tvarkymas, leidimų prašymas ir remontas. Tačiau problemos prasidėjo prieš daugmaž pusmetį, kuomet su drauge ketino užsisakyti virtuvę, rinkosi baldus.

„Mūsų name ilgai vyko renovacija, per tą laiką pasidarėme stogą, stoglangius. Po kažkurio laiko pradėjome įsirenginėti patalpas ir kai santechnikai pajungė vandenį, norėjom išbandyti, bet žiūrim, pro vamzdį nebėga vanduo“, – 15min pasakojo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3

Anot T.Stelionio, pastebėjus, kad nenuteka vanduo, jis iškvietė namo avarinę tarnybą, kuri greitai pašalino problemą. Nors vyras manė, kad tai istorijos pabaiga, tačiau paaiškėjo, kad visas buvęs trečiame aukšte vanduo atsidūrė pirmajame aukšte įsikūrusioje kavinėje. Kaip vėliau išsiaiškino, kažkas pašalino nuotekų vamzdį.

„Statybininkai grubiai prieš metus naudojo jį. Pagal projektą, turi nuo pirmo iki trečio aukšto eiti vamzdis. Tiesiog tarp pirmo ir antro aukšto perdanga tas vamzdis yra nupjautas. Vieni sako, kad renovacija neteisingai atlikta, o renovacijos atstovai sako, kad tai antro aukšto savavališka statyba“, – sakė pašnekovas ir patikino, kad anksčiau problemų dėl vamzdžio tikrai nebuvo.

Nuo vieno – prie kito

T.Stelionis tikino bandęs kalbėtis su antro aukšto kaimynais, tačiau jie tikina irgi nieko apie situaciją nežinantys, nes patys ką tik įsigijo butą.

„Kalbėjau su to buto savininke, pasiūliau suorganizuoti remontą, atstatyti tą vamzdį ir tuomet dėl patirtos žalos bylinėsiuosi teismuose. Bet ji nesutiko. Suprantu ją, nes kai už butą sumoki 250 tūkst., nesinori, kad kažkas kažką darytų“, – kalbėjo jis.

Supratę, kad panaikintas vamzdis, T.Stelionis kreipėsi į namą administruojančią įmonę „Senamiesčio ūkis“, Vilniaus miesto savivaldybę ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI).

„Kaip ir kiekviename name už bendruosius nuotekų tinklus atsako namo administratorius, kuris turėtų atstatyti sugadintus nuotekų tinklus, nustatyti kaltininkus ir jiems išrašyti sąskaitą. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė (pastatų administravimo poskyris) sako, kad čia yra statybų inspekcijos kompetencija. Statybų inspekcija kratosi atsakomybės ir sako, kad negali rašyti įpareigojimo, nes čia ne jos kompetencija ir apskritai statybų inspekcija laikosi pozicijos nesikišti“, – pasakojo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3

Neapsikentęs T.Stelionis kreipėsi į teismą, per kurį bandys prisiteisti patirtą žalą. Vyro teigimu, dėl šios situacijos jis negali savo namuose tęsti remonto ir yra priverstas nuomotis kitą butą.

Savivaldybė: namo priežiūra – administratoriaus prievolė

Vilniaus miesto savivaldybės Būsto administravimo skyriaus vedėja Eglė Šlajūtė 15min teigė, kad daugiabutyje adresu Labdarių g. 3 nėra baigti vykdyti namo atnaujinimo darbai. Statybos užsakovas yra VŠĮ „Atnaujinkime miestą“, kuris atsakingas už namo statybos užbaigimo procedūrų inicijavimą.

„Pasak įstaigos atstovo, jie negali įteisinti namo atnaujinimo statybos užbaigimo, nes namo palėpių savininkai keičia jų paskirtį į gyvenamąsias, o palėpių įrengimas modernizavimo projekte nebuvo numatytas, dėl to reikia atlikti projekto korektūrą“, – aiškino ji.

Anot E.Šlajūtės, savivaldybės administracijai nėra priskirta funkcija tikrinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo teisėtumo. Vykdomų statybos, renovacijos darbų atitikimą nustatyta tvarka suderintam modernizavimo projektui kontroliuoja VTPSI.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3

„Savivaldybės administracija kreipėsi į VTPSI, kad patikrintų, ar namo atnaujinimo darbai atliekami pagal modernizavimo projektą, įvertinti statybos techninio prižiūrėtojo veiksmus, vykdant namo atnaujinimo darbų priežiūrą“, – sakė ji.

Be to, E.Šlajūtės teigimu, kadangi namas yra naudojamas, todėl administratorius privalo prižiūrėti bendrojo naudojimo objektus – užtikrinti jų priežiūrą pagal teisės aktų nustatytus privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus.

„Administratoriaus atstovas negalėjo nurodyti, kaip antrame aukšte organizuotas nuotekų nuvedimas, kurioje vietoje yra namo bendrojo naudojimo nuotekų stovas, kur nuotekos išteka. Patalpų prijungimo prie namo nuotekų tinklų sąlygas derino namo administratorius. Todėl administratorius įpareigotas atlikti specializuotą namo bendrojo naudojimo nuotekų tinklų apžiūrą ties antro aukšto butu ir patalpomis, nustatyti, kaip antrame aukšte ir kavinėje organizuotas nuotekų nuvedimas, kurioje vietoje yra namo bendrojo naudojimo nuotekų stovas, kokia nuotekų sistemos būklė“, – 15min komentavo ji.

E.Šlajūtė aiškino, kad kol vyksta namo modernizavimo darbai ir statybų užbaigimas neužregistruotas, administratorius už namo gyventojų lėšas negali atstatyti nuotekų vamzdyno, kurio atstatymas numatytas modernizavimo projekte.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3

Vamzdynai pakeisti ne pagal projektą

„Senamiesčio ūkio“ direktorius Modestas Kuzmickas 15min aiškino, kad nuo 2017 metų name adresu Labdarių g. 30 vyksta renovacija. Jos metu buvo keičiami inžineriniai tinklai, o po šių darbų galimai buvo demontuotas vamzdynas.

„Gavę gyventojo kreipimąsi dėl netinkamai veikiančio ar galimai neveikiančio nuotekų vamzdžio, „Senamiesčio ūkio“ darbuotojai nustatė, kad vamzdynai pakeisti ne pagal projektą. Siekiant išsiaiškinti susidariusią padėtį buvo kreiptasi į renovacijos administratorių VŠĮ „Atnaujinkime miestą“, kuris balandžio 10 dieną raštiškai informavo „Senamiesčio ūkį“ detaliai nustatęs problemą ir organizuojantis jos sprendimo įgyvendinimą“, – tikino jis.

M.Kuzmicko teigimu, kol name oficialiai yra vykdoma renovacija ir nėra jos užbaigimo akto, tol niekas kitas be renovacijos darbus organizuojančios įstaigos negali atlikti tinklų remonto.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daugiabutis Labdarių g. 3

Ieškos būdų, kaip prijungti prie kitų nuotekų tinklų

Tuo metu „Atnaujinkime miestą“ projektų vadovas Povilas Kručkauskas sakė, kad po pasitarimų su renovaciją vykdančiais rangovais nuspręsta ieškoti galimybių patiems pajungti 30 buto buitinę nuotakynę prie veikiančių nuotekų tinklų.

„Kitos savaitės pradžioje bus derinama su kelių patalpų savininkais dėl galimybės patekti į jų patalpas atlikti tam tikrus darbus. Tikimės, kad per šią savaitę pavyks padėti buto savininkui“, – kalbėjo jis.

Tiesa, anot P.Kručkausko, situacija nėra lengva, senamiestis pilnas netikėtumų. Jis aiškino, kad vamzdynas, kurio pasigedo T.Stelionis, anot senųjų patalpų savininkų, nupjautas prieš daugiau kaip 20 metų.

„Visi kiti vamzdynai eina sienose užmūryti ir funkcionuoja. 1 ir 2 aukštų buitinė nuotakynė funkcionuoja, palėpė šiai dienai ne“, – komentavo 15min jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką