Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 07 21, 13:48 Atnaujinta 2020 07 21, 18:03

Teismas atmetė skundą dėl Maskvos namų: Vilniaus valdžios sprendimas – pagrįstas

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį atmetė kaip nepagrįstą Maskvos namų sostinėje statytojo skundą. Teisėjų kolegija konstatavo, jog Vilniaus valdžios sprendimas atsisakyti derinti pastato projektinius pasiūlymus remiantis Valstybės saugumo departamento (VDS) duomenimis, yra pagrįstas.
Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai
Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Maskvos namų“ statybas vykdanti viešoji įstaiga „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ teisme prašė panaikinti savivaldybės sprendimą atmesti statinio projektinius pasiūlymus ir įpareigoti svarstyti juos iš naujo.

Savivaldybė, atmesdama statytojų projektinius pasiūlymus, rėmėsi Valstybės saugumo departamento (VSD) pateikta išvada, kad statomas objektas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Dėl to teismas VSD buvo ginče įtraukęs kaip trečiąjį asmenį.

„Teisėjų kolegija, susipažinusi ir su VSD teismui pateikta nevieša bylos medžiaga, daro išvadą, jog priimtas sprendimas atsisakyti derinti projektinius pasiūlymus su pareiškėja dėl ginčo objekto yra pagrįstas ir teisėtas. Tai, kad galimai dėl neviešinamos bylos medžiagos Sprendime nebuvo plačiau aptartos būtent tokio Sprendimo priėmimo priežastys, nesudaro pagrindo teigti, jog Sprendimas savaime yra nepagrįstas ar neteisėtas“, – rašoma liepos 21 dieną paskelbtoje nutartyje.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai

Sprendimas – pagrįstas

Vilniuje, Juozapavičiaus ir Rinktinės gatvių sankirtoje, Kultūros ir verslo centras pradėtas statyti 2010-aisiais, tačiau, pasak iniciatorių, statybos įstrigo dėl užsitęsusių procedūrų Maskvoje, o vėliau – ir dėl Vilniaus savivaldybės administracijos veiksmų.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius, remdamasis VSD išvada, yra sakęs, kad šis objektas yra „Kremliaus propagandos įrankis ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui“.

Lietuvos žvalgyba Maskvos namus grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime mini nuo 2015-ųjų. Pasak žvalgybos, Maskvos miesto vyriausybės finansuojamas projektas yra viena iš svarbesnių Rusijos priemonių finansuojant ir koordinuojant užsienyje gyvenančius tėvynainius, o projektu Vilniuje aktyviai rūpinasi Rusijos ambasada.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai

VAAT teisėjų kolegijos teigimu, remiantis byloje surinktais duomenimis nėra pagrindo konstatuoti, kad Vilniaus savivaldybės priimtas sprendimas yra neteisėtas ir nepagrįstas.

„Darytina išvada, kad atsakovė (Vilniaus miesto savivaldybė, – 15min past.) ginčijamu sprendimu pagrįstai atsisakė derinti su pareiškėja ( VšĮ „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“, – 15min past.) projektinius pasiūlymus remdamasi VSD pateikta informacija“, – rašoma nutartyje.

Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Už pastato statybas atsakingos viešosios įstaigos „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ vadovu Aleksandru Makarovu antradienį popiet 15min susisiekti nepavyko, jo telefonas antradienį popiet buvo išjungtas.

„Teismas pripažino, kad Savivaldybė, įvertinusi VSD pateiktą informaciją, pagrįstai atsisakė derinti Maskvos namų projektinius pasiūlymus šio pastato statybai. Tai reiškia, kad jeigu toks teismo sprendimas įsiteisės ir liks nepakeistas, Maskvos namai negalės būti įteisinti ir ta dalis, kuri viršija aukštingumą, turės būti nugriauta kaip neteisėta statyba. Visgi, toks scenarijus dar gali keistis – šis teismo sprendimas dar nėra galutinis, jis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka ir, jei bus apskųstas, galutinį sprendimą priims Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas“, – komentare pateiktame 15min teigia Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Maskvos namai Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Maskvos namai Vilniuje

Statytojas laukia pinigų iš Maskvos

15min neseniai apsilankė Vilniaus centre stūksančiuose vadinamuosiuose Maskvos namuose, kurie tampa puikia vieta benamiams ir grafitininkams. Pastato savininkui turint dar dvejus metus įteisinti statybas, objektas menkai prižiūrimas, tad patekti vidun gali kone kiekvienas. Tuo naudojasi ir grafičių piešėjai, padabinę pastatą įvairiais užrašais.

Tuomet A.Makarovas 15min sakė, kad prižiūrėti pastatą neturi pinigų, o jų užtenka tik, pavyzdžiui, statybinių šiukšlių išvežimui.

„Laukiame finansavimo. Čia yra gan sudėtingas procesas, laukiami pinigai, kad patvarkytume, – teigė A.Makarovas. – Vieta tikrai graži, miesto centras. Maskva tą supranta, vertina ir stengiasi kuo greičiau skirti pinigų.“

Anot jo, daugiau atsakymų dėl projekto finansavimo Maskvos savivaldybė turėtų pateikti liepos pabaigoje: „Tikrai suinteresuoti visi, ir ambasada, ir Maskva, kad tie namai būtų.“

Statinys neatitinka detaliojo plano

15min primena, kad 2016 metais Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies tenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) ieškinį bei pripažino, jog 2008 metais išduotas pastato statybos leidimas yra neteisėtas. Statytoja įpareigota per trejus metus iš naujo parengti projektą, gauti statybos leidimą ir sumažinti statinį vienu aukštu.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sostinės centro „vaiduoklis“ – Maskvos namai

VTPSI teismui nurodė, kad pagal 2005 metais parengtą detalųjį planą teritorijoje A.Juozapavičiaus gatvėje buvo galima statyti iki 6 aukštų pastatą, tačiau Maskvos kultūros ir verslo centras Maskvos namai 2008 metais suprojektavo ir vėliau pastatė 7 aukštų pastatą. Jam leidimą 2008 metais išdavė savivaldybė, nepatikrinusi projekto sprendinių.

Idėja Vilniuje pastatyti Maskvos namus gimė 2004 metų liepą, kai karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse lankėsi tuometis Maskvos meras Jurijus Lužkovas. Tuomet nutarta panašų projektą vykdyti ir Maskvoje.

Skelbta, kad šie namai būtų kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kurio tikslas – sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką