Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 5d. 05:46

Tiesa ar melas? Aplinkos viceministrė R.Brandišauskienė apie „Misionierių sodus“: jie praleido vieną derinimo etapą

R.Brandišauskienė ir "Misionierių sodų" projektas Patikrinta 15min
15min nuotr. / R.Brandišauskienė ir "Misionierių sodų" projektas

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė balandžio mėnesį viešai ne kartą pasakė, kad „Misionierių sodų“ projekto statytojai praleido vieną projekto derinimo etapą, neturėjo parengto detaliojo plano. Nuo tada užvirė aršios diskusijos apie projektą, vėliau buvo kreipiamasi į teismą, tačiau praleistas etapas tarp argumentų jau neminimas. Kodėl?

Statybų sritį kuruojanti aplinkos viceministrė R.Brandišauskienė balandžio mėnesį 15min teigė, kad, pagal tarpinius patikrinimų rezultatus, bendrovė praleido vieną iš projekto derinimo etapų, kuris būtinas statybos leidimui gauti, ir neturėjo patvirtinto detaliojo plano.

Patikrinta 15min

„Jie turėjo Specialųjį paveldosauginį planą, tada turėjo rengti arba sklypo detalųjį planą, kad galėtų planuoti ir statyti, arba turėjo teikti projektinius pasiūlymus, o tai yra alternatyva detaliajam planui. Juos parengti, paviešinti, leisti visuomenei susipažinti, teikti pastabas ir tada jau patvirtinti savivaldybei. Čia yra vienintelė alternatyva detaliajam planui. Jie neturėjo nei detaliojo plano, nei projektinių pasiūlymų“, – 15min anksčiau sakė R.Brandišauskienė.

Pasak jos, viena stadija buvo praleista: „Jie praleido stadiją, kuri yra esminė, derinant konkrečius sprendinius su visuomene, o vieta užprogramuoja, kad ten yra visuomenės interesas, nes labai jautri vieta, labai svarbi, ant kalno ir pačioje vertingiausioje Lietuvos UNESCO vietovėje, pačioje matomiausioje vietoje.“

VTPSI: yra parengtas ir galiojantis detalusis planas

Vis dėlto, nors dabar dėl „Misionierių sodų“ įsiplieskė net keli teisminiai ginčai, šio praleisto etapo, kuris būtų nemažas pažeidimas, niekas jau nemini. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) teigia, kad čia statytojai reikalavimų nepažeidė.

15min nuotr./Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija
15min nuotr./Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

„Yra du atvejai, kada privaloma viešinti: kai nėra parengtas detalusis planas ir kai statinys papuola į visuomenei svarbių statinių sąrašą. Kadangi detalusis planas vis dėlto toje teritorijoje yra galiojantis, toks regeneravimo planas, kuris prilyginamas detaliajam, tai kaip ir jų atveju nereikėjo tų viešinimo procedūrų atlikti. Yra parengtas ir galiojantis teritorijos detalusis planas“, – 15min komentavo VTPSI Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento laikinai vadovės pareigas einanti Lina Staškevičienė.

R.Brandišauskienė: šis argumentas yra teisminiuose ieškiniuose

R.Brandišauskienė 15min teigė, kad argumentas apie praleistą etapą turėtų būti ieškiniuose teismui.

„Visi argumentai, dėl kurių laikoma, kad neteisėtas Specialusis paveldosauginis planas, ir argumentai, dėl ko turėtų būti naikinamas statybą leidžiantis dokumentas, šitie argumentai, mano žiniomis, yra atgulę į ieškinius. Tai yra Generalinės prokuratūros ir Statybos inspekcijos.

Aš tų dokumentų savo akyse nemačiau, bet tikrai nustebčiau, jei tarp tų argumentų nebūtų to (argumento apie praleistą etapą, – aut. pas.). Aš faktiškai tikra, kad jis turėtų būti“, – kalbėjo R.Brandišauskienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rėda Brandišauskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rėda Brandišauskienė

15min turi tiek Generalinės prokuratūros, tiek VTPSI ieškinius teismui. Nė viename iš jų nėra rašoma apie viceministrės minėtą etapą, kai nebuvo parengtas detalusis planas arba projektiniai pasiūlymai. Priešingai, VTPSI rašte teismui nurodoma, jog teritorijoje yra galiojantis detalusis planas ir būtent dėl jo ginčijamas statybos leidimo teisėtumas.

Teismų karuselė

Nepaisant to, kad paaiškėjo, jog nebuvo praleistas derinimo etapas, kilo daug teisminių ginčų dėl kitų projekto aplinkybių.

Generalinė prokuratūra kreipėsi į teismą ir prašo jo pripažinti negaliojančiu teritorijos specialųjį planą. Šį dokumentą suderino kelios institucijos, o patvirtintas jis buvo buvusio kultūros ministro Šarūno Biručio parašu. Jei teismas panaikins specialųjį planą, tuomet prokurorai prašo pripažinti negaliojančiu ir statybos leidimą bei įpareigoti statytoją nugriauti pradėtus statyti statinius.

VTPSI atskirtu prašymu kreipėsi į teismą ir prašo jo pripažinti neteisėtu statybos leidimą ir tuomet įpareigoti statytoją nugriauti statinius ir sutvarkyti statybvietę.

Įdomu tai, kad pagrindinis VTPSI rašte teismui minimas argumentas, kodėl statybos leidimas yra neteisėtas, yra tas, jog Vilniaus miesto savivaldybės administracija, išduodama ginčijamą statybos leidimą, neatsižvelgė į ginčo teritorijoje galiojantį detalųjį planą. Ieškinyje teigiama, kad projektas neatitinka 1996 metais patvirtinto detaliojo plano ir būtent dėl šio detaliojo plano yra ginčijamas statybos leidimas.

Ištrauką iš VTPSI rašto teismui, kuriame minimas galiojantis detalusis planas, galite pamatyti čia:

Ištrauka iš VTPSI ieškinio teismui
Ištrauka iš VTPSI ieškinio teismui

Dar vienas teisminis procesas, susijęs su „Misionierių sodų“ projektu, yra dėl to, kad patys statytojai kreipėsi į teismą, nes nesutinka su VTPSI sprendimais.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką