Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 rugsėjo 13d. 14:13

Tiesa ar melas? S.Skvernelis – stadiono projektą vykdo savivaldybė, R.Šimašius – stadiono projektą vykdo Vyriausybė

Šalia Vilniaus Karoliniškių gimnazijos atidaryta nauja mažoji futbolo aikštė Patikrinta
Sauliaus Žiūros / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr. / Remigijus Šimašius (kairėje) ir Saulius Skvernelis
Vilniuje antradienį ant dirbtinės Lietuvos futbolo federacijos stadiono dangos vykęs didžiulį ažiotažą sukėlęs Lietuvos futbolo rinktinės ir Europos čempionės Portugalijos rinktinės mačas vėl pakurstė ginčus dėl Nacionalinio stadiono Vilniuje. Kurį laiką paliaubas paskelbusios Vyriausybė ir Vilniaus savivaldybė šią savaitę vėl atsirado konflikto smaigalyje, kai premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad jei Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje būtų įgyvendinusi ne savivaldybė, o Vyriausybė, stadionas esą jau stovėtų. Į tai netruko sureaguoti sostinės meras Remigijus Šimašius, pareiškęs, kad stadiono projektą vykdo Vyriausybė. 15min patikrino, kuris politikas sako tiesą.

„Pagal visus dokumentus, kuriuos esame pasirašę, Vyriausybė ir vykdo projektą, tik tas vykdymas toks, kad premjeras apie tai net nežino“, – BNS sakė R.Šimašius.

Taip Vilniaus meras ironiškai priminė, kad pats S.Skvernelis, ko gero, nežino, jog už projektą atsakinga Vyriausybė.

Jis taip pat pabrėžė, kad jei Vyriausybė nebūtų nusprendusi atimti europinio finansavimo, „sutartis jau būtų pasirašyta ir darbai tikrai vyktų“.

Tačiau S.Skvernelis teigia, kad už stadiono projektą atsakinga Vilniaus savivaldybė, o Vyriausybė tik daro spaudimą ir padeda.

„Jeigu Vyriausybė būtų šitą projektą įgyvendinusi, stadionas jau stovėtų. Tai daro savivaldybė, tai mes negalime už savivaldybę darbus dirbti. Taip, čia turi nuolatinį spaudimą jų atžvilgiu, nuolatinį domėjimąsi, pagalbos teikimą. Nuo 2015 metų nesugebame suvaldyti šito projekto. Tai labai gaila, apmaudu, jau nekalbant apie tai, kad europinės lėšos nebus tam skirtos“, – trečiadienį žurnalistams sakė premjeras.

Darbus daro savivaldybė

Šis projektas visuomet buvo įgyvendinamas Vyriausybės ir drauge su Vyriausybe, – sakė A.Zubriakovas.

Ar tikrai už Nacionalinio stadiono projektą atsakinga tik Vyriausybė?

15min primena, kad ne Vyriausybė, o Vilniaus savivaldybė organizavo stadiono operatoriaus konkursą, vedė derybas ir atrinko laimėtoją, dalyvavo teisminiuose ginčuose su pralaimėjusia puse.

Tiesa, čia pasitaikė daug trikdžių – konkurso dalyviai skundėsi negalėję elektroniniu būdų pateikti dokumentų, vėliau sekė skundai teismuose, ginčai su Vyriausybe dėl finansavimo. Konkurso dalyviai laužė ietis, kaltino konkurso rengėjus.

Vyriausybei dėl koncesijos sutarties vėlavimo nusprendė stadiono projektui numatytus 30 mln. ES lėšų skirti kitiems projektams. Savivaldybė liepą nusprendė projektą tęsti už savo ir Vyriausybės pinigus – iš sostinės biudžeto projektui reikėtų apie 50 mln. eurų. Kai rugpjūtį teismas leido pasirašyti sutartį su stadiono operatoriumi, Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo ieškoti alternatyvaus finansavimo ir derasi su neįvardijamu rizikos kapitalo fondu. Savivaldybė planuoja lapkritį pasirašyti sutartį su stadiono operatoriumi.

Savivaldybės administracijos vadovas P.Poderskis prognozuoja, kad stadiono kaina dėl minėtų nesklandumų gali išaugti nuo 93 mln. eurų iki 106 mln. eurų.

Nacionalinio stadiono vizualizacija
Nacionalinio stadiono vizualizacija

Vyriausybė: esame projekto partneris

15min kreipėsi į Vyriausybę su prašymu paaiškinti, kas iš tiesų yra stadiono projekto plėtotojas.

„Vyriausybė yra šio projekto partneris ir dalinis finansuotojas, o projekto vykdytojas – Vilniaus miesto savivaldybė“, – teigiama Vyriausybės atsakyme.

Taip pat primenama, kad, pagal Vyriausybės nutarimą, visą turtą numatoma perduoti Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn.

Taip pat Vyriausybė primena, kad savivaldybė vykdo šio projekto viešųjų pirkimų procedūras ir taps sukurto turto – vaikų darželio, neformalaus ugdymo patalpų ir panašių objektų savininke.

Statybų chronologija

Stadiono statybos pradėtos dar sovietmečiu – 1987 m., tačiau greitai įstrigo. 2006 m. statybas bandyta atgaivinti.

2006 m. liepos 26 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 755 Nacionalinis stadionas su sporto kompleksu Ukmergės gatvėje, Vilniuje, pripažintas nacionalinės svarbos sporto objektu.

Facebook nuotr./„10 metų iššūkyje“ – Nacionalinis stadionas
Facebook nuotr./„10 metų iššūkyje“ – Nacionalinis stadionas

2007 m. liepos 11 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 748 „Dėl Nacionalinio stadiono Šeškinėje statybos projekto parengimo programos bei kūno kultūros ir sporto objektų statybos ir rekonstravimo programos patvirtinimo“ patvirtinta stadiono projekto parengimo programa.

Koncesininko atrankos sąlygas tvirtino Vilniaus miesto taryba, tačiau jas įgyvendino Vyriausybė.

2008 m. pradėti statybos darbai, tačiau netrukus dėl finansavimo trūkumo jie buvo sustabdyti.

Nacionalinio stadiono projektas atgaivintas 2015 m.

Koncesijos konkurso komisijai vadovauja Vyriausybė

Taigi čia ryškėja, kad stadionas yra dviejų pusių – Vyriausybės ir savivaldybės – projektas. Tai įrodo ir tolesni įvykiai.

Pavyzdžiui, koncesijos konkursui yra sudaryta bendra Vilniaus miesto savivaldybės ir Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR Vyriausybės komisija. Joje – tiek savivaldybės, tiek Vyriausybės atstovai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybė

Komisijai vadovauja Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Teisės ir veiklos organizavimo skyriaus vedėja Sigita Vasiljevaitė.

Vyriausybė turi atsakymą, kodėl. „Vyriausybės atstovo pirmininkavimas pirkimo komisijai užtikrina teisingą Valstybės biudžeto lėšų panaudojimą ir Vyriausybės nutarimo laikymąsi, nes projektas finansuojamas ir Valstybės biudžeto lėšomis“, – teigiama 15min atsiųstame komentare.

Be to, Komisijoje Vyriausybei atstovauja Gediminas Šeputis, kuris yra Turto valdymo ir ūkio departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Ūkio skyriaus patarėjas. Taip pat Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento vyresnysis patarėjas Andrius Valickas.

Komisijoje savivaldybės atstovų – taip pat trys: Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas (komisijos pirmininko pavaduotojas) Giedrius Krasauskas, savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis ir Virginijus Pauža − Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius.

Tiesa, dar yra trys ekspertai: Viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertė Neringa Pažūsienė, viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ Projektų valdymo departamento direktorius Tadas Jagminas ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė.

Savivaldybės duomenimis, nuo 2016 m. birželio mėn. iki dabar įvyko 119 Komisijos posėdžių. Tačiau griaučiai Šeškinėje iš mirties taško nepajudėjo.

„Taigi šis projektas visuomet buvo įgyvendinamas Vyriausybės ir drauge su Vyriausybe. Koncesijos darbo grupei taip pat vadovauja Vyriausybės deleguota atstovė“, – 15min aiškino Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aleksandras Zubriakovas ir Remigijus Šimašius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aleksandras Zubriakovas ir Remigijus Šimašius

Panašu, kad savivaldybės ir Vyriausybės santykiai dėl stadiono vėl atvėso.

„Deja, pastaruoju metu, ir tai savo komentare žiniasklaidai pažymėjo meras, Vyriausybės aktyvumo ir geranoriško bendradarbiavimo įgyvendinant projektą, pasigendame“, – sakė A.Zubriakovas.

Vilniaus miesto administracijos vadovas P.Poderskis pridūrė, kad Vyriausybė anksčiau ir dabar turi šiame projekte lemiamą žodį, o tai parodo ir komisijos sudėtis.

15min vertinimu, atsakomybę už Nacionalinio stadiono projektą turėtų prisiimti ir Vyriausybė, ir Vilniaus savivaldybė. Tačiau ir S.Skvernelis, ir R.Šimašius bando sumenkinti savo atsakomybę. Vyriausybės atstovė vadovauja 119 kartų posėdžiavusiai bendrai koncesijos konkurso komisijai, kurioje dirba po tris savivaldybės ir Vyriausybės atstovus. Vyriausybė drauge su savivaldybe yra atsakingos už projekto finansavimą. Tuo metu Vilniaus savivaldybė organizuoja ir vykdo stadiono projekto darbus. Tad ir S.Skvernelio teiginyje, kad už projektą atsakinga tik savivaldybė, ir R.Šimašiaus teiginyje, kad projektą vykdo Vyriausybė, yra tik dalis tiesos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką