Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 14d. 06:04

Valdžia ruošia staigmeną nuomojantiems būstą su verslo liudijimu: du butai – du liudijimai

Vėjuotas vakaras Palangoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Nuoma

Finansų ministerija pateikė žinių ne tik auklėms, automobilius remontuojantiems ar statybose dirbantiems žmonėms. Pokyčius valdžia planuoja ir tiems, kurie nuomoja butus. Finansų ministerija pateikė Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma, kad su verslo liudijimu būtų nuomojamas tik vienas butas. Jei tokia tvarka bus priimta, nuomotojai sako kelsiantys kainas arba keis mokesčių mokėjimo būdą.

Finansų ministerija siūlo leisti naudoti vieną verslo liudijimą vieno gyvenamosios paskirties nekilnojamo turto nuomai.

„Atskiras fiksuoto dydžio pajamų mokestis įsigyjant verslo liudijimą gyvenamosios paskirties patalpų nuomai mokamas už kiekvieną gyvenamosios paskirties objektą, įregistruotą Nekilnojamojo turto registre, t.y., pavyzdžiui, nuomojant du nekilnojamojo turto objektus, reikės įsigyti du verslo liudijimus“, – rašoma Vyriausybei pateiktame nutarimo projekte.

Teigiama, kad šiuo pakeitimu siekiama adekvatesnio pajamų apmokestinimo lygio.

Jei gyventojas turi kelis turto vienetus, kuriuos nuomoja, dėl kiekvieno reikės įsigyti po atskirą verslo liudijimą.

„Scanpix“ nuotr./Būsto nuoma
„Scanpix“ nuotr./Būsto nuoma

Keltų kainą už nuomą

Du butus nuomojanti Vaiva 15min teigė neigiamai vertinanti tokius pasiūlymus bei mano, kad greičiausiai padidėjusias sąnaudas perkeltų ant nuomininkų pečių.

„Viename bute gyvena pažįstami asmenys, todėl jiems greičiausiai nekelčiau nuomos. Tačiau dabar kasmet turiu sumokėti apie 600 eurų už verslo liudijimą, todėl jei tektų dvigubinti šią sumą, tai atsilieptų antrojo buto nuomininkams. Tikrai didinčiau jiems nuomą“, – aiškino ji.

Tiesa, ji pažymėjo, kad yra daugiavaikė motina, todėl jai priklauso 50 proc. lengvata verslo liudijimui.

„Jei ir šios lengvatos neliktų, tuomet tikrai pasijustų“, – kalbėjo ji.

Kitas 15min kalbintas vyras, nuomojantis 2 butus, nustebo išgirdęs apie tokius planus.

„Na, tektų tuomet ne verslo liudijimą pirkti, o mokėti GPM. Tačiau man tai didelė naujiena, nieko negirdėjau apie tokius planus“, – sakė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus panorama
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus panorama

Pajustų smulkesni nuomotojai

Trumpalaikės nuomos agentūros „Houseys“ bendraturtė Agota Lukšaitė mano, kad smulkesni nuomos taškų valdytojai tokią tvarką tikrai pajus.

„Mano nuomone, padidės šešėlis, bus daugiau tokių, kurie neims verslo liudijimų apskritai. Gali būti, kad dalis turtą nuomojančių žmonių pasirinks mokėti 15 proc. GPM. Bet, kad tai apsimokėtų, pajamos turi neviršyti apie 320 eurų per mėnesį, todėl tikėtina, kad atsiras tokių, kurie už garažus ar pan. neims verslo liudijimų, o susimokės privalomą GPM“, – mano ji.

123rf.com nuotr./Būstas nuomai
123rf.com nuotr./Būstas nuomai

Tačiau didesni, prabangesnių apartamentų savininkai, A.Lukšaitės nuomone, į pakeitimus nekreips dėmesio.

„Verslo liudijimo kaina, verčiantis nuoma, nėra didelė, be to, nereikia mokėti privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo“, – sakė ji.

Esminių problemų pokyčiai nesukeltų

Nekilnojamojo turto „Inreal“ grupės nekilnojamojo turto analitiko Tomo Sovijaus Kvainicko nuomone, verslo liudijimų prasmė NT nuomos atveju, kaip ir daugelio kitų, yra abejotina. Anot jo, verslo liudijimus renkasi tie, kuriems pigiau būna susimokėti vieną kartą nei mokėti GPM.

„Priklausomai nuo liudijimo kainos daugiau žmonių gali pasirinkti veiklos vykdymą per GPM. Iš tiesų, verslo liudijimo „skėčio“ panaikinimas yra geras dalykas, nes esama sistema yra de facto neprogresyvi ir naudinga tik daugiau ir brangesnio turto turintiems gyventojams“, – įsitikinęs jis.

Be to, jis atkreipė dėmesį, kad verslo liudijimas nesuteikiamas nuomojantiems negyvenamosios paskirties patalpas – viešbučio apartamentus, loftus ir pan. – nepriklausomai nuo to, kad jos gali būti naudojamos kaip būstas.

„Inreal“ nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas
„Inreal“ nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas

Šiemet įmoka už verslo liudijimą nuomojant gyvenamosios paskirties patalpas Vilniaus mieste sudarė 684 eurus. Pajamos, tokiu atveju, turėtų neviršyti 45 tūkst. eurų, kas apmokestinant 15 proc. GPM tarifu sudarytų 6750 eurų, skaičiuoja „Inreal“ analitikas. Tačiau nuomojant nedidelį butą už 300 eurų per mėnesį GPM susidarytų 540 eurų.

„Darytina išvada, kad verslo liudijimas yra finansiškai naudingesnis būtent daugiau turto turintiems žmonėms, ir šio liudijimo efektyvi apatinė mokesčio riba sudaro apie 1,5 proc., kas yra gerokai mažiau už GPM, kuris aktualus mažesnės vertės turto valdytojams“, – tikina T.S.Kvainickas.

Kaip tokie pokyčiai paveiktų rinką? T.S.Kvainicko nuomone, esminių problemų jis nesukels.

„Pati veikla pagal verslo liudijimą yra mokesčių mokėtojų sąžinės ir valstybės įstaigų priežiūros lygio klausimas. Jei žmogus sąžiningai mokėjo mokesčius iki šiol, tai mokės ir toliau, o jei mokestis dėl skaidymo sumažėtų, tikėtina, kad jis pritrauktų mažesnės vertės turto valdytojus“, – teigė analitikas.

123RF.com nuotr./Naujakuriai
123RF.com nuotr./Naujakuriai

VMI: sumokama vis daugiau mokesčių

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kontrolės departamento atstovas Rolandas Puncevičius 15min teigė, kad šiuo metu gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“ verslo liudijimą. Nekilnojamojo turto (NT) nuoma su individualios veiklos pažyma negalima.

„Pažymėtina, jog, neįsigijus verslo liudijimo, bet kokio NT (ne tik gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga taip pat gali būti teikiama tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims – tiesiog metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 2 d., reikia deklaruoti šias gautas pajamas ir sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį“, – komentavo jis.

VMI duomenimis, iki 2019 metų rugsėjo pabaigos verslo liudijimus gyvenamosios paskirties patalpų nuomai, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugų arba nakvynės ir pusryčių paslaugų), yra įsigiję 11 476 gyventojai.

Tiesa, auga ir iš NT nuomos veiklos gautų deklaruojamų pajamų suma. 2018 metais verslo liudijimus buvo įsigiję 10 088 gyventojai, 2017 m. – 8 878 gyventojai, 2016 m. – 7 125 gyventojai, 2015 m. – 5 768 gyventojai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvoje prasidėjo pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvoje prasidėjo pajamų deklaravimas

VMI duomenimis, 2018 metais 55 tūkst. gyventojų deklaravo 172 mln. eurų pajamų, 2017 m. – 56 tūkst. gyventojų deklaravo 149 mln. eurų.

R.Puncevičiaus teigimu, populiariausias verslo liudijimas, kuomet nuomojamas NT neteikiant apgyvendinimo paslaugų, skiriasi kiekvienoje savivaldybėje. 2019 metais Vilniuje tokio liudijimo kaina siekė 684 eurus, Kaune – 520 eurų, Klaipėdoje – 209 eurus, o Šiauliuose ir Panevėžyje – 500 eurų.

R.Puncevičius 15min aiškino, kad siekdama išsiaiškinti deklaruoti pajamas ar susimokėti mokesčius pamiršusius būsto nuomotojus, VMI prioritetą teikia komunikacijai su mokesčių mokėtojais. Teigiama, kad pirmiausiai nuomotojai kviečiami pokalbiui, prašoma pateikti pasiaiškinimus.

„Dažniausiai tie mokesčių mokėtojai, kurie sulaukia VMI dėmesio ir pokalbių metu išsiaiškinama, jog būstas buvo nuomojamas, o mokesčiai pamiršti sumokėti, sutinka bendradarbiauti ir pateikia ar patikslina gyventojų pajamų deklaracijas“, – sakė jis.

Šių metų I pusmetį gyventojams buvo sudaryta galimybė prisiminti praeityje pamiršus mokesčius ir juos savarankiškai deklaruoti bei sumokėti be jokių sankcijų – delspinigių ir baudų. Per tą laiką nebuvo tikrinami nuomotojai ir gyventojai deklaravo papildomai 42 mln. eurų.

„Atnaujinus kontrolės veiksmus, verslo internete kontrolės padaliniui atlikus būsto nuomos platformoje „Airbnb“ paslaugas siūlančių Lietuvos gyventojų veiklos analizę, smulkieji verslininkai papildomai deklaravo 261 tūkst. eurų pajamų bei 49 tūkst. eurų mokesčių“, – tikino R.Puncevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką