-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilniaus biurų rinkoje numato galimą kai kurių naujų projektų vėlavimą

Pastaruosius metus vidutinis Vilniaus biurų vakansijos rodiklis siekė apie 3 proc. ir buvo vienas mažiausių Europoje. Žemas rodiklis skatino vis daugiau NT vystytojų orientuotis į biurų plėtrą Vilniuje, o nuomininkus sudarinėti sutartis į priekį, dar neiškilus verslo centrams. Netikėtas posūkis biurų rinkoje – pandemija ir karantinas – pakoregavo vystytojų ir nuomininkų nuotaikas bei analitikų prognozes, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vilnius per karantiną
Vilnius per karantiną / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Pasak „Newsec“ analizės ir tyrimų grupės vadovo Baltijos šalyse Mindaugo Kulboko, pastaruosius 5 metus biurų vystytojai rinkai kasmet pasiūlydavo apie 70 tūkst. kv. m modernaus biuro ploto. Panašiai tokiam plotui buvo sudaroma ir nuomos sutarčių, todėl vakansija išlikdavo stabiliai žema ir siekdavo apie 3 proc.

„Įsibėgėjus vystytojams, iki 2020 m. pabaigos Vilniaus biurų rinka pasipildys 115 tūkst. kv. metrų. Tuo tarpu rinka, jei karantinas neužsitęs ilgiau, ir toliau bus pajėgi įsisavinti panašų skaičių kaip anksčiau, t. y. 70 - 80 tūkst. kv. m biurų ploto per metus, tad šiais metais gali likti apie 25 - 35 tūkst. kv. m naujo biuro ploto, kuris padidins vakansijos rodiklį“, – teigia M. Kulbokas.

D.Vaičiulio nuotr./Mindaugas Kulbokas
D.Vaičiulio nuotr./Mindaugas Kulbokas

Anot jo, 2020 m. vidutinė vakansija Vilniuje ūgtels iki 8 proc. Minėta vakansija priartės prie Europos vidurkio ir vis dar išliks sveiku rinkos rodikliu – nors biurų pasiūla išaugs, bet tai neturės didelės įtakos nuomos kainų pokyčiams.

Tuo tarpu šių metų pirmą ketvirtį, buvo sudaryta sutarčių 37 000 kv. m ploto nuomai ir bendras modernaus biuro ploto neužimtumas sumažėjo nuo 3,4 proc. iki 2,5 proc. (A klasėje nuo 3,1 proc. iki 2,0 proc., B klasėje nuo 3,6 proc. iki 2,9 proc.). Nuomos kainos laikėsi panašiame lygmenyje kaip ir praeitais metais: A klasės biurų projektuose kaina siekė 14-17 eurų už kv. m neįskaitant papildomas išlaidas, B klasės biurų projektuose - 11-14 eurų už kv. m, o senesnės statybos B klasėje - 9-12 eurų už kv. m.

„Įdomu pastebėti, kad pirmą š. m. ketvirtį nebuvo priduotas nei vienas naujas projektas – biurų vystytojai arba laukia kol pasibaigs karantinas ir stabilizuosis situacija rinkoje, arba susidūrė su nenumatytomis, karantino sąlygotomis aplinkybėmis: statybinių medžiagų teikimo vėlavimu, darbininkų iš trečiųjų šalių išvykimu, finansinių srautų pokyčiais. Dėl šių ir kitų panašių priežasčių galimas net gi kai kurių naujų biurų projektų vėlavimas“, - teigia ekspertas.

Kaip pastebi „Newsec“ tarpininkavimo grupės vadovė Jurgita Šilaikytė, padidėjusi vakansija suteiks daugiau laisvės nuomininkams - jie turės didesnę biurų pasirinkimo laisvę, o nuomos kainos išliks panašios kaip dabar. Tuo tarpu projektų vystytojams augs poreikis investuoti į kokybę, gali didėti jų investicijos į biuro pritaikymą nuomininko poreikiams (apdaila, baldai ir t.t.). Pasibaigus karantinui ir įvertinus jo padarinius, tikėtina, kad atsiras ir nauja „sutarčių architektūra“ – tiek savininkai, tiek nauji nuomininkai iš kitos perspektyvos pamatę sutartinius įsipareigojimus, sieks atnaujinti arba pakeisti tradicinius sutarties punktus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgita Šilaikytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgita Šilaikytė

Nemažai iššūkių laukia ir senesnių nei 5 metai biurai, kurie sudaro 56 proc. bendros Vilniaus biurų rinkos. Pagal vyraujančią rinkos praktiką, nuomos sutartys dažniausiai peržiūrimos kas penkerius metus, todėl 2020 metais biurų savininkų laukia nemažas derybų etapas.

Taip pat prognozuojamas, kad kai kurios įmonės (paslaugų centrai, IT, telekomunikacijos, draudimas ir kt.) po karantino didins plotą dėl naujos, koronaviruso prevencijos sukurtos praktikos - poreikio išlaikyti didesnę distanciją tarp darbuotojų, jų dekoncentracijos viename plote. Tuo tarpu paslaugas teikiančių įmonių biurai gali tapti dalinai uždari arba su numatyta didesne erdve vienam darbuotojui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius