Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 27d. 10:24

Vilniaus kogeneracinės jėgainės rangovai kreipiasi į teismą: reikalauja atlyginti žalą

Vilniaus kogeneracinė jėgainė
„Ignitis“ nuotr. / Vilniaus kogeneracinė jėgainė

Lietuvos statybų bendrovės, atlikusios didelės apimties subrangos darbus statomoje Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje (VKG) ir neatgaunančios 11 mln. eurų, pradėjo teikti ieškinius teismui. Pirmoji ieškinį dėl skolos už darbus ir statybinių medžiagų vertės priteisimo Vilniaus apygardos teismui šiandien pateikė bendrovė „Axis Tech“. Ji prašo teismo iš Vilniaus kogeneracinė jėgainės priteisti 5 mln. eurų.

„Šešios memorandumą pasirašiusios įmonės, kurioms nesumokėta, nebemato kitos išeities po visų nesėkmingų pastangų susitarti taikiai. Esame priversti teikti ieškinius, nors mieliau mintume ne teismo, o statybvietės slenkstį siekdami laiku užbaigti valstybinės svarbos projekto, Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro bloko, statybas“, – sako įmonės „Tilsta“ vadovas Gediminas Gribulis, atstovaujantis susivienijusiems rangovams.

Anot jo, pirmasis ieškinys atspindi situaciją, į kurią pakliuvo visos Lietuvos rangos įmonės, su kuriomis neatsiskaito įmonė Vilniaus kogeneracinė jėgainė.

„Panašius, šiuo metu ruošiamus, ieškinius teiks ir kitos memorandumą pasirašiusios bendrovės“, – teigia G. Gribulis.

„Tilsta" nuotr./Lietuvos statybų bendrovių piketas prie "Ignitis grupės"
„Tilsta" nuotr./Lietuvos statybų bendrovių piketas prie "Ignitis grupės"

Valstybės valdomai energetikos milžinei „Ignitis grupė“ priklausančią VKG statė šiuo metu restruktūrizuojama Lenkijos katilų gamintoja „Rafako“. Tačiau su ja „Ignitis grupė“ sutartį nutraukė spalį, įvertinusi, kad lenkų bendrovė finansiškai ir techniškai nepajėgi atlikti darbų.

„Ignitis grupė“ pabrėžia, kad lietuvių įmonėms skolinga ne ji, o „Rafako“, su kuria Lietuvos energetikos bendrovė tikina atsiskaičiusi.

„Vilniaus kogeneracinė jėgainė kaip su generaliniu rangovu sutartį buvo sudariusi su dabar restruktūrizuojama Lenkijos bendrove „Rafako“ ir su ja už visus tinkmai atliktus ir FIDIC inžinieriaus patvirtintus bei priimtus darbus yra visiškai atsiskaičiusi. „Rafako“ yra skolinga savo pasitelktiems subrangovams, tačiau ši bendrovė turi patvirtintą restruktūrizavimo planą ir savo kreditoriams, įskaitant ir subrangovus, yra pateikusi skolų grąžinimo grafiką. Mūsų žiniomis, bendrovė „Axis Tech“ galimai taip pat pritarė šiam skolų grąžinimo grafikui", – teigiama 15min atsiųstame „Ignitis grupės“ komentare.

Įmonė pridūrė, kad šiuo klausimu yra pasisakiusi ir Viešųjų pirkimų tarnyba.

Įmonės nuotr./Ignitis grupė
Įmonės nuotr./Ignitis grupė

„Pagal sudarytą sutartį su „Rafako“ Vilniaus kogeneracinei jėgainė neturi teisinio pagrindo tiesiogiai mokėti buvusiems „Rafako“ subrangovams. Taigi, mūsų vertinimu, ieškinys neturi pagrindo“, – teigiama „Ignitis grupės“ komentare.

Kaltina naudos siekimu

„Axis Tech“ ieškiniu prašo teismo susidariusią situaciją įvertinti ir viešųjų pirkimų teisinio reguliavimo kontekste. Jis suteikia teisę reikalauti tiesioginio atsiskaitymo už atliktus darbus ir į Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro bloką pristatytas medžiagas.

Neseniai Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas nurodė, kad reikalavimas į sutartis įtraukti nurodymą projektų užsakovams perimti įsipareigojimus subrangovams yra įtvirtintas ES direktyvose, o Lietuvoje taikomas nuo 2017 m. liepos.

Rangovai teigia, kad nors Vilniaus kogeneracinė jėgainės ir projekto generalinės rangovės „Rafako“ iš Lenkijos sutartis pasirašyta anksčiau, Vilniaus kogeneracinei jėgainei buvo žinomas šis reikalavimas, tačiau jis nebuvo įtrauktas į sutartį. Sutartyse tarp „Rafako“ ir subrangovų tokia galimybė yra numatyta.

„Tilsta" nuotr./Piketas
„Tilsta" nuotr./Piketas

Ieškinyje taip pat teigiama, kad užsakovas piktybiškai siekė maksimalios asmeninės naudos, nors toks elgesys kitoms šalims sąlygoja milžiniškus nuostolius.

Nurodoma, kad projekto generalinis rangovas „Rafako“, susidūręs su mokumo problemomis, įmonei Vilniaus kogeneracinė jėgainė siūlė perimti santykius su subrangovais – tiesiogiai spręsti atsiskaitymo už atliktus darbus klausimus.

„Sutikusi su tokiu pasiūlymu, Vilniaus kogeneracinė jėgainė ne tik būtų užtikrinusi valstybinės reikšmės projekto tęstinumą, bet ir garantavusi sąžiningai dirbančių subrangovų interesus, atlyginimą už atliktus darbus“, – teigia rangovai.

Ieškinyje daroma išvada, kad Vilniaus kogeneracinė jėgainė, tikėtina, matydama galimybę išvengti apmokėjimo už subrangovų atliktus darbus ir į objektą pristatytas medžiagas, o taip pat perimti garantinį fondą, tokį „Rafako“ pasiūlymą atmetė.

Vilniaus kogeneracinė jėgainė, nutraukusi sutartį su „Rafako“, iš Lenkijos kompanijos perėmė 15 mln. eurų dydžio sutarties įvykdymo garantinį fondą. Vilniaus kogeneracinė jėgainė viešai skelbė, jog įmonei „Rafako“ sumokėjo ženkliai mažiau nei yra atlikta darbų jėgainėje, teigia rangovai.

„Axis Tech“, atlikusi darbus ir negavusi už juos apmokėjimo, patyrė 5 mln. eurų nuostolių, o Vilniaus kogeneracinė jėgainė ta pačia apimtimi nepagrįstai praturtėjo. Yra pagrindo manyti, kad kompanija už šiuos darbus nemokėjo įmonei „Rafako“, o dabar atsisako mokėti bendrovei „Axis Tech“, – teigia jėgainėje dirbusios Lietuvos statybų bendrovės.

Skolą siekia atgauti šešios bendrovės

Šešios atsiskaitymo iš „Ignitis grupės“ įmonės „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ nesulaukiančios bendrovės, kurios atliko rangos darbus Vilniaus kogeneracinėje jėgainės biokuro bloke, yra pasirašiusios memorandumą, kuriuo siekia bendromis jėgomis atgauti skolą.

Tai – projektavimo, statybos, betonavimo, energijos gamybos įrenginių bendrovės „Tilsta“, „Montuotojas“, „Axis Tech“, „Kaefer“, „Ulava“ ir „Elektrėnų energetikos remontas“. Šioms įmonėms iš viso liko nesumokėta beveik 11 mln. eurų.

2020-ųjų rudenį darbą jėgainėje sustabdžiusios bendrovės bandė įvairiomis taikiomis priemonėmis susitarti su įmone Vilniaus kogeneracinė jėgainė ir tęsti darbus Vilniaus kogeneracinėje jėgainės biokuro bloke. Pasak jų, sprendžiant iš „Ignitis grupės“ komunikacijos, grupė nesiruošia sumokėti Lietuvos rangovams ir ketina skelbti naują konkursą jėgainės statyboms.

„Tapdama listinguojama bendrove „Ignitis“ įsipareigojo laikytis griežtos socialinės atsakomybės ir tvaraus verslo principų. Keista matyti, kad dabar įmonė renkasi teismo kelią, kuris gali neribotam laikui ištęsti jėgainės statybų pabaigą. Tuo tarpu nebaigta statyti jėgainė yra neužkonservuota, o nauji įrengimai yra veikiami žiemos oro sąlygų po atviru dangumi“, – sako G. Gribulis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

05:21
01:30
01:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką