15min be reklamos

„Tvarkiečių“ milijonieriaus statybos pakibo ant plauko: projektas sudomino ir STT

„Helios Grupės“ bendrovės planuojamos ir verslininko Arturo Feifero su žmona vykdomos statybos Žvėryne atsidūrė institucijų taikiklyje. Sklype, kuriame buvo senas medinis kultūros paveldo pastatas, bus statomas daugiabutis, jau dabar dygsta dar ir individualus namas. Institucijos pradėjo tyrimus, jau nustatyta nemažai pažeidimų, aiškinamasi, ar statybos leidimai išduoti teisėtai. Tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo pradėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Statybos Birutės g. 40 Tyrimas
Statybos Birutės g. 40 / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kadaise sklype Žvėryne stovėjo sena generalgubernatoriaus vasaros rezidencija, kurią ne kartą siaubė gaisrai, ji buvo sulyginta su žeme. Tai buvo medinis kultūros paveldo pastatas, kuris, paveldosaugininkų teigimu, turės būti atstatytas. Tačiau šiuo metu sklype statomas vienbutis namas, dar planuojamos daugiabučio statybos, taigi pagal projektą paveldo objektas bus apsuptas dviejų naujų statinių.

Institucijos šiuo metu situaciją tiria, aiškinamasi, ar statybos leidimai išduoti teisėtai. Projektą derinusiems valstybės tarnautojams gresia ne tik nuobaudos, bet galimai ir baudžiamoji atsakomybė.

Sklype jau dygsta individualus namas

Registrų centro duomenimis, apie 41 aro ploto sklypas Birutės gatvėje turi du bendrasavininkius. Didžiąją sklypo dalį valdo „Helios Grupės“ bendrovė „Via Sportas“, o mažytė sklypo dalis priklauso verslininkui, buvusiam SEB banko valdybos nariui A.Feiferui ir Ligitai Feiferienei.

Sklype jau yra statomas vienas individualus namas. Jį stato vieni iš sklypo savininkų – A.Feiferas ir L.Feiferienė. Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento Statybos dokumentų skyriaus vedėja Angelija Petrauskienė 15min teigė, kad leidimas yra išduotas vienbučiui namui statyti.

„2015-09-22 išduotas leidimas vienbučiui gyvenamajam namui, fiziniam asmeniui, kuris yra sklypo bendraturtis. Šis fizinis asmuo dabar stato būtent vienbutį gyvenamąjį namą“, – komentavo A.Petrauskienė.

Daugiabutį statys ir Vilniaus savivaldybės tarybos nario įmonė

Vilniaus savivaldybės teigimu, sklype, kuriame buvo kultūros paveldo pastatas, išduotas ir dar vienas statybos leidimas statyti daugiabutį.

„Statybos leidimas išduotas bendrovei „Via Sportas“ daugiabučio gyvenamojo namo Birutės g. 40 statybai. Leidimas išduotas statyti 9 butų, daugiau nei 3 236 kv.m bendro ploto, 2 aukštų su mansarda ir cokoliniu aukštu (kuriame numatyta požeminė stovėjimo aikštelė) dviejų aukštų gyvenamajam namui. Korpuso A aukštis – 12,11 m, korpuso B – 14,22 m“, – rašoma Vilniaus savivaldybės 15min atsiųstame komentare.

Registrų centro duomenimis, „Via Sporto“ akcininkai yra du: Kipre registruota įmonė „Lake King Holdings Limited“ ir Valerijus Stankevičius, kuris yra „Helios Grupės“ bendrovių akcininkas ir 2016 metų lapkritį tapo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu nuo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos. Iš pradžių jo privačių interesų deklaracija Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) nebuvo prieinama viešai, nors deklaruoti interesus tarybos nariai privalo.

15min informaciją apie tai pranešė Vilniaus savivaldybei. Vilniaus savivaldybės atstovai teigė, kad savivaldybė ketina aiškintis, ar tarybos narys tikrai nedeklaravo interesų: „Tarybos narys V.Stankevičius nedalyvavo jokiuose statybos leidimo išdavimo procesuose. Ačiū už pastebėjimą dėl deklaracijų pildymo ir pateikimo, perduosime šią informaciją Personalo departamento Korupcijos ir nusižengimų prevencijos skyriaus specialistams, kad patikslintų.“

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Jurga ir Valerijus Stankevičiai
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Jurga ir Valerijus Stankevičiai

Po šio savivaldybės atsakymo tarybos nario deklaracija tapo vieša. VTEK duomenimis, jis ją užpildė tik balandžio 13-ą dieną, pradėjus domėtis žurnalistams. Su pačiu V.Stankevičiumi 15min susisiekti nepavyko, jis neatsakė į siųstus elektroninius laiškus.

Žada atstatyti seną medinį pastatą

15min jau anksčiau rašė apie šias, tada dar tik planuotas, statybas Žvėryne. Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas 15min anksčiau teigė, jog senas kultūros paveldo pastatas buvo nugriautas su KPD leidimu, o jo savininkams galioja prievolė jį atstatyti.

„Jis yra išardytas ir jo statusas yra išlikęs tas pats, nes iš [kultūros vertybių] registro neišbraukiama niekas. (...) Yra parengtas projektas atkūrimui“, – kalbėjo V.Karčiauskas.

Jis pažymėjo, kad statybų ir pastato atkūrimo projektas yra suderintas su paveldosaugininkais. „Helios Grupės“ komunikacijos vadybininkas Nerijus Pudžiuvelis 15min teigė, kad, be planuojamo daugiabučio, šalia bus atstatyta ir medinė rezidencija, o kol kas įmonė statybų sklype dar nevykdo, jas vykdo A.Feiferas su žmona.

„Minimas pastatas iš plytų yra sklypo bendraturčio statomas statinys – tai nėra paveldo registre įregistruotas pastatas (beje, jis ir vizualiai akivaizdžiai skiriasi nuo UAB „Via Sportas“ planuojamo atstatyti pastato)“, – komentavo N.Pudžiuvelis.

Jis su 15min pasidalino projekto vizualizacija, kurioje matyti, kad šalia planuojamos atstatyti medinės rezidencijos bus daugiabutis, iš kitos pusės ją sups sklypo bendrasavininkio A.Feifero statinys.

Projekto vizualizacija
Projekto vizualizacija

Speciali komisija nustatė, kad valdininkai negalėjo derinti projekto

Dėl įtartinų statybų sklype KPD vadovės pavedimu buvo sudaryta speciali komisija, kuri nagrinėjo šį atvejį. Ji nustatė, kad valstybės tarnautojai pažeidė įstatymus, sudarė prielaidas kultūros paveldo sunaikinimui ir turėtų būti baudžiami tarnybinėmis nuobaudomis.

„Laikinoji komisija nustatė, kad KPD Vilniaus skyrius nepareikalavęs sklypo Birutės g. 40 žemės naudojimo paskirtį pakeisti į konservacinę, o suderinęs projektinius pasiūlymus, išdavęs sąlygas detaliajam planui rengti ir pritaręs pačiam detaliajam planui, pažeidė teisės aktų reikalavimus ir sudarė galimybę užstatyti žemės sklypą ir kultūros paveldo objekto pastato teritoriją pastatais, nesusijusiais su valstybės saugomo kultūros paveldo objekto pastato Birutės g. 40 specialia priežiūra, tvarkymu ir apsauga.

Buvo sudarytos prielaidos sunaikinti ne tik Vilniaus m. istorinės dalies, vadinamos Žvėrynu, pietvakarinės dalies vertingąją savybę – pastato vietą Birutės g. 40, bet ir patį kultūros paveldo objektą – pastatą“, – rašoma komisijos išvadose.

Komisijos išvadose pažymima, kad dėl statybų derinimo turėtų prasidėti ikiteisminis tyrimas: „Laikinosios komisijos nuomone, šios projektinės dokumentacijos rengimo ir derinimo procese yra didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčios vertybės sunaikinimo požymių, kas patenka į Baudžiamojo kodekso dispoziciją ir yra tikslinga kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Laikinoji komisija pasiūlė spręsti klausimus dėl galimų tarnybinių nuobaudų inicijavimo projektinę dokumentaciją derinusiems valstybės tarnautojams.“

Tarp projektą derinusių – ir Vilniaus paveldosaugininkų vadas, STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

STT, gavusi gyventojų skundus, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo derinant statybas Žvėryne.

„Specialiųjų tyrimų tarnyboje pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 228 straipsnio 1 dalį (piktnaudžiavimas)“, – rašoma STT rašte.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Specialiųjų tyrimų tarnyba
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Specialiųjų tyrimų tarnyba

KPD direktorės pavaduotojas Audrius Skaistys 15min teigė, kad yra pradėta tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra, tačiau kol kas laukiama STT tyrimo išvadų. Jis patvirtino, kad vienas iš projektą derinusių asmenų yra KPD Vilniaus skyriaus vedėjas V.Karčiauskas.

„Prasidėjo tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra, tačiau iš STT gavome informaciją, kad jie pradėjo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ikiteisminį tyrimą, todėl mes pagal teisės aktus privalome sustabdyti savo tyrimą ir tada, kai jau žinosime jų išvadas, mes arba atnaujinsim tyrimą, arba iš viso nutrauksime“, – kalbėjo A.Skaistys.

Paklaustas, ar vienas iš projektą derinusių asmenų buvo Vilniaus paveldosaugininkų vadovas V.Karčiauskas, KPD direktorės pavaduotojas tai patvirtino: „Buvo. Vienas iš asmenų, kuriam buvo pradėta nuobaudos skyrimo procedūra, buvo V.Karčiauskas.“

V.Karčiauskas KDP vadovybei yra pateikęs paaiškinimą dėl tokių komisijos išvadų, jis gynėsi ir kaltino komisiją neprofesionalumu.

Paklausus, kodėl tyrimo išvadose kalbama tik apie planuojamo daugiabučio statybas, tačiau nieko nėra užsimenama apie jau sklype vykstančio individualaus namo statybas, A.Skaistys teigė, kad ir dėl jo bus daromas detalesnis tyrimas: „Dėl to kotedžo kreipėmės tarnybinės pagalbos. Mes pritrūkome medžiagos ir užklausėme VTPSI, kad jie pateiktų mums visą medžiagą, susijusią su kita sklype vykstančia statyba. Kai gausime medžiagą, šį epizodą nagrinėsime detaliau.“

Pats V.Karčiauskas KDP vadovybei yra pateikęs paaiškinimą dėl tokių komisijos išvadų, jis gynėsi ir kaltino komisiją neprofesionalumu.

Kultūros paveldo departamento nuotr./Vitas Karčiauskas
Kultūros paveldo departamento nuotr./Vitas Karčiauskas

„Komisijos sudėtis sudaryta tendencingai, iš anksto siekiant pagrindo griežtoms bausmėms. <...> Apibendrinant galima konstatuoti, kad su tokia tendencinga, chaotiška ir neprofesionalia, paremta nutylėjimais ir prielaidomis, turinčia aiškų tikslą atsikratyti vadizmui prieštaraujančių darbuotojų, komisijos išvada savo ilgamečio darbo praktikoje dar neteko susidurti“, – rašoma V.Karčiausko atsakyme KPD vadovybei dėl komisijos išvadų.

VTPSI sprendžia, ar statybos leidimas išduotas teisėtai

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) tiria, ar statybos leidimas buvo išduotas teisėtai.

„Reaguodama į gautus skundus ir žiniasklaidoje skelbtą informaciją, VTPSI vykdo tyrimą dėl Vilniaus miesto savivaldybės išduoto šio objekto statybą leidžiančio dokumento teisėtumo.

VTPSI dėl to taip pat kreipėsi ir į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją, ir į Kultūros paveldo departamentą. Atsižvelgę į šių institucijų pateiktas išvadas ir VTPSI tyrimo rezultatus, priimsime galutinį sprendimą dėl leidimo teisėtumo“, – 15min situaciją komentavo VTPSI atstovas Albinas Keturka.

Visa puokštė pažeidimų: užimta valstybinė žemė ir aplinkosaugininkų tyrimas

Galima įtarti, kad prie verslininkų sklypo Žvėryne yra ir daugiau galimų pažeidimų. VTPSI atsakyme gyventojams mini, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) nustatė, jog greta yra sklypo yra užimta valstybinės žemės. Tai 15min patvirtino ir pati NŽT.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nacionalinė Žemės Tarnyba
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nacionalinė Žemės Tarnyba

„Pranešame, kad NŽT Vilniaus miesto skyrius 2017-03-16 atliko žemės sklypo žemės naudojimo valstybinę kontrolę. Patikrinimo metu nustatyta, kad valstybinėje žemėje, ties vakarine, šiaurės vakarų ir pietine žemės sklypo ribomis, įrengtos statybinės ir vielinės tvoros. Bendrai užimtas 64 kv. m plotas.

Informuojame, kad dėl žemės užėmimo (savavališko naudojimo) galimiems pažeidėjams išsiųstas kvietimas atvykti į skyrių dėl administracinio nusižengimo išaiškinimo ir/ar protokolo surašymo“, – komentavo NŽT atstovė Aušrinė Lisauskienė.

Dar daugiau, tyrimą dėl galimų aplinkosauginių pažeidimų yra pradėję ir aplinkosaugininkai. Apie tai taip pat rašo VTPSI savo rašte.

„Sklype, pagal kompetenciją, agentūra atliko patikrinimą. Nustatyta, kad atliekant kasimo darbus buvo pažeistos europinio maumedžio šaknys. Pažymėtina, kad šis medis nebuvo nurodytas leidime genėjimo darbams. Dėl aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų tvarkant saugotinus želdinius pradėtas tyrimas“, – cituojamas Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento atsakymas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką