Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 14:48

Vilniuje vietos neturintys irkluotojai sulaukė pažado – irklavimo bazė bus, sklypo miestas neparduos

„Grindos“ aukcione parduodama teritorija
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Grindos“ aukcione parduodama teritorija

Olimpiadų, pasaulio ir Europos čempionatų medalius į Lietuvą parvežantys irkluotojai jaučiasi varomi iš Vilniaus. Apie tai, kad UAB „Grinda“ parduoda nekilnojamąjį turtą Neries krantinėje, paskelbta gruodį. O tai ta pati vieta, kurioje planuota įrengti irklavimo bazę. Lietuvos irklavimo federacija tikina, kad taip pažeidžiamas viešasis interesas. Tačiau į piketą susirinkę sportininkai išgirdo kitokį pažadą.

Sąlygų, kuriomis svarbiausiame pasaulyje startams ruošiasi Lietuvos irkluotojai, parvežantys iš ten aukščiausius įvertinimus, geromis nepavadinsi. Salės vaizdus galite įvertinti patys.

LIF nuotr./Milda Valčiukaitė
LIF nuotr./Milda Valčiukaitė

Akcija, kad neišvarytų iš Vilniaus

Trečiadienį prieš neeilinį Vilniaus tarybos posėdį prie savivaldybės surengta akcija „Šimašiau, neišvaryk irkluotojų iš Vilniaus!“. „Tai yra Lietuvos irklavimo ir Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijų organizuojama akcija, kuria siekiama sustabdyti viešąjį interesą pažeidžiančius savivaldybės veiksmus, aukciono būdu Žirmūnuose, Tuskulėnų parke, prie Neries, parduodant pastatus bei siekiant neribotam laikui perduoti verslui sklypą. Pastarasis prieš keletą metų buvo suformuotas, planuojant čia įrengti irklavimo bazę.

Ilgametę aukščiausių laimėjimų patirtį Europos ir pasaulio čempionatuose bei olimpiadose irklavimo sporto šaka Vilniuje iki šiol neturi tinkamos bazės. Ankštose nuomojamose patalpose vienu metu turi treniruotis 200 irkluotojų, o baseine jiems skirtos tik 6 vietos. Tai verčia mūsų olimpinės rinktinės narius du kartus per dieną savo lėšomis važiuoti į Trakus. Lietuvos irklavimo sportą šiandien palaiko tik entuziazmas, tačiau laiko klausimas, kada jis baigsis. Jau dabar daug gabių jaunųjų irkluotojų neturi galimybės važinėti treniruotis į Trakų bazę“, – kvietime į akciją rašė jos organizatoriai ir Dainius Pavilionis, Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas.

15min nuotr./Irkluotojų akcija prie savivaldybės
15min nuotr./Irkluotojų akcija prie savivaldybės

Akcija, anot jos rengėjų, siekiama, kad visame pasaulyje Vilnių ir Lietuvą garsinantys irkluotojai ir jų pamaina – dabartiniai moksleiviai – turėtų sąlygas treniruotis sostinėje. O tam reikia šiuolaikiškos irklavimo bazės.

„Akcijos metu kartu statysime ir savo linkėjimais bei lūkesčiais savivaldybei išpaišysime simbolinę irkluotojų ir jų naujos bazės projekto palaikymo sieną, kurią papildys ir paties mero olimpietei Mildai Valčiukaitei prieš dvejus metus įteikta plyta“, – teigiama kvietime.

Sportininkai pasipiktinę

M.Valčiukaitė prieš kelias paskelbė savo nuomonę šiuo klausimu portale 15min. „Lietuvos irkluotojų vardai pasaulio irklavimo sporto istorijoje yra fenomenas. Dešimtmetis po dešimtmečio lipame ant prizininkų pakylų Europos ir pasaulio čempionatuose ir olimpiadose. Priklausyti šiai stipriai, Lietuvos vardą garsinančiai irkluotojų bendruomenei man yra didžiulė garbė. Deja, šiandien negalėčiau to paties pasakyti apie Vilniaus miestą: šio miesto savivaldybės vadovų pasisakymai irkluotojų bendruomenės adresu mažų mažiausiai stebina, o jų veiksmus šiandien galėčiau įvardinti kaip pačiu tikriausiu irklavimo sporto Lietuvos sostinėje žlugdymu“, – rašė garsioji irkluotoja.

Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas D.Pavilionis, dėstydamas svarbiausius faktus, teigia, kad praėjusios kadencijos Vilniaus vadovybės iniciatyva Žirmūnuose buvo sukurtas planas įrengti irklavimo bazę, parengtas ir būsimo komplekso maketas. Tai buvo 2014 metais, tuo metu vienas iš Vilniaus mero pavaduotojų buvo Jonas Pinskus – praeityje irgi garsus irkluotojas.

Pasikeitus Vilniaus valdžiai idėjos neatsisakyta: meru išrinktas Remigijus Šimašius prieš dvejus metus įteikė Europos ir pasaulio irklavimo čempionei M.Valčiukaitei simbolinę plytą, kurią sportininkė pažadėjo panaudoti būsimai irklavimo bazei statyti.

Tačiau dabar situacija esą kardinaliai pasikeitė: 2018 m. pabaigoje per žiemos šventes, nepasitarus su irkluotojų bendruomene, savivaldybės iniciatyva buvo paskelbtas aukcionas apleistiems statiniams minėtame sklype parduoti kartu su įgaliojimais tvarkytis sklype.

Sausį Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija kreipėsi į įvairiais tarnybas dėl aukciono organizavimo skaidrumo, bet kol kas išvadų nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, nei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, nei Nacionalinė žemės tarnyba nepateikė.

Kitoks pažadas

Tačiau paaiškėjo, kad akcijos nereikia – pas mitinguotojus atėjęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius pareiškė, kad jokio aukciono nebus, o vienintelis jo noras įrengti šioje vietoje irklavimo bazę.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Akcija „Šimašiau, neišvaryk irkluotojų iš Vilniaus!“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Akcija „Šimašiau, neišvaryk irkluotojų iš Vilniaus!“

„Viena savivaldybė gal to ir nepajėgs padaryti, Vyriausybės indėlis čia labai svarbus, kad prisidėtų. Aš labai gerai, kad buvo daroma prieš 4-5 metus. Buvo labai gražiai prisidengiant irkluotojų vardu norima gauti nemokamai žemę, kad pastatytų didelį viešbutį ir neva irklavimo bazės kažkiek. Tai šitokio plano nebus. Jūs tą irgi turėtumėte žinoti, – kreipdamasis į Lietuvos irkluotojų federacijos prezidentą Dainių Pavilionį sakė meras.

– Jūs puikiai žinote tuos planus, kurie buvo, puikiai žinote, ką vicemeras Jonas Pinskus rezgė, kaip rezgė. Tai toks planas nepraeis. O irklavimo bazė bus, geriausia vieta yra šita. Ačiū už irklavimą.“

„Žaidimų nežaidžiam“

D.Pavilionis, klausiamas apie mero žodžius apie buvusius planus, tikino, kad federacijai svarbiausia yra turėti bazę, o jokiuose žaidimuose jie nedalyvauja.

„Irklavimo federacija turi vieną tikslą – pasistatyti irklavimo bazę, turėti geras sąlygas mūsų jaunimui ir olimpiečiams treniruotis. Toliau kas ten ir kur buvo, mums visiškai neįdomu ir mes jokiuose žaidimuose nedalyvaujame“, – tvirtino federacijos prezidentas.

Jis džiaugėsi, kad tereikėjo bendruomenę pakelti, o merui užteko geros valios ir noro išspręsti tą reikalą. „Pažadas duotas. Mes žmonėmis tikime, žmogus gali vieną kartą sumeluoti, antrą kartą jis praranda pasitikėjimą. Jeigu meras išėjo ir pasakė, kad bus, reikia tikėti žmonėmis“, – abejoti R.Šimašiaus žodžiu nenorėjo D.Pavilionis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Pavilionis

Jis tikino, kad padėjo Klaipėdai įsirengti irklavimo bazę – gauti finansavimą iš Vyriausybės investicijų programos, padeda Šiauliams, Kaunui, tą patį darys ir Vilniuje.

„Girdime sportininkų bendruomenės balsus ir jau ėmėmės aktyvių veiksmų: sustabdėme aukcioną, kreipėmės į Vyriausybę paprašydami skirti 6 mln. eurų irkluotojų bazei įrengti, o pačiai bazei skirtume didžiulį sklypą, kuriame 78 arai priklauso savivaldybei ir 0,5 aro yra valstybinės žemė. Visa teritorija su visais joje esančiais pastatais bus skirta naujos irklavimo bazės reikmėms“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Praėjusią savaitę Nacionalinė žemės tarnyba atšaukė savo anksčiau išduotą sutikimą perleisti šio žemės sklypo nuomos teises.

Nors planuota, aukciono nebus

Vilniaus meras R.Šimašius 15min patikino, kad aukcionas atšauktas. „Aukcionas neįvyks, jis yra atšauktas ir jo nebus. Mano tikslas yra, kad ten būtų irklavimo bazė. Kreipsimės ir į Vyriausybę, kad prisidėtų prie finansavimo ir ta bazė tikrai atsirastų. Kita vertus, šita teritorija yra susijusi su ankstesnių valdžių gana keistais planais ir turiu pasakyti, kad tikrai nebus ir to, kas buvo planuojama anksčiau – pastatyti viešbutį, o priedangai neva truputį irklavimo bazės. Tai tikrai bus irklavimo bazės, o ne kažkoks pseudokomercinis objektas, kurį kažkas už dyką norėjo išparceliuoti savo viešbučio statybai“, – kalbėjo meras.

Paprašytas paaiškinti, kodėl toks aukcionas iš viso buvo paskelbtas, jeigu planai irklavimo bazę nepalaidoti, R.Šimašius teigė: „Daug kas atsiminė tuos ankstesnius planus, kad ten buvo daroma neva irklavimo bazė, irkluotojams buvo pasakojama apie irklavimo bazę, o realiai statomas grynai komercinis objektas, norima statyti komercinį objektą už dyką gautame sklype, tai aš tokią schemą vadinčiau korupcine – nei vienaip, nei kitaip. Natūralu, kad ją nutraukus galvojama gal geriau tą vietą parduoti.“

Vilniaus savivaldybė dairėsi ir kitų vietų, kur galbūt bazę galima būtų statyti, tačiau geresnės nerado. „Šita vieta yra unikali Vilniaus mieste. Buvo mintis, kad galėtų būti prie Vingio parko, bet ten upės vingis, truputėlį akmenuota ir nelabai tinkama. Čia yra rami srovė, 500 metrų reikalingų tiesios vagos. Kito varianto nėra, nors buvo galvojama, gal kiti variantai bus, bet ne, kitų neradome“, – kalbėjo R.Šimašius.

Planuota pradinė kaina – 1,5 mln. eurų

Gruodžio pirmosiomis dienomis apie aukcioną paskelbė bendrovė „Grinda“. Tuomet teigta, kad ji viešame aukcione parduos nebenaudojamą nekilnojamojo turto kompleksą prie Neries krantinės Žirmūnų gatvėje. „Jį sudaro 5 statiniai: garažai, elingas, administracinio pastato buitinės ir pagalbinės patalpos. Statinių bendras plotas sudaro 823,74 kv. m. Kompleksas užima 7251 kv. m atskirųjų želdynų žemės sklypą. Sklypų valdymo forma – valstybinės žemės sklypo nuoma.

Pradinė pastatų, suteikiančių teisę nuomotis 0,78 ha valstybės žemės sklypą ir nedidelę dalį gretimo sklypo, kaina – 1,5 mln. eurų. Nekilnojamasis turtas parduodamas viešo elektroninio aukciono būdu.
Registracijos į aukcioną pradžia – 2018 m. gruodžio 10 d. Pats elektroninis aukcionas vyks nuo šių metų gruodžio 17 iki 20 dienos“, – pranešime spaudai tuomet teigė „Grinda“.

Bendrovės atstovų teigimu, sprendimas, kad šį turtą reikėtų parduoti, buvo priimtas dar 2012 metais, kelerius pastaruosius metus pastatais nesinaudojama, kad „Grinda“ patiria išlaidų, susijusių su jų priežiūra, apsauga ir dėl pasitaikančių vandalizmo atvejų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką