Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 29d. 07:55

Viruso išsigandę miestiečiai traukia į kaimo turizmo sodybas, bet karantinuotus priima ne visi

„Kliukų“ sodyba
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Kliukų“ sodyba

Kaimo turizmo sodybos Lietuvoje netikėtai atkuto dar net neprasidėjus oficialiam sezonui. Jau nuo kovo vidurio užsakinėjamos sodybos, nameliai, kuriuose galima pasislėpti nuo išorės. Kai kur sodybos užsakinėjamos visam mėnesiui, negailima tūkstančių eurų, tačiau dalis sodybų šeimininkų nepriima žmonių, kurie karantine, ir netgi aiškinasi, kada jie pastarąjį kartą buvo užsienyje.

Sugrįžusiems iš užsienio – griežtas ne

Vilnietis Vytis Štelbys savo kaimo turizmo sodybą „Kliukai“ Molėtų rajone atvėrė šeimoms, kurios panoro pagyventi nuošaliai mažiausiai mėnesį, tačiau jis skambučių sulaukia kur kas daugiau nei gali priimti. Laikinai pagyventi prašo tie, kurie karantine.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Kliukų“ sodyba
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Kliukų“ sodyba

„Aš iškart pasakiau – žmonių karantine nepriimu. Aš prisiimu atsakomybę už svečius, jų saugumą, todėl sugrįžusių iš užsienio asmenų, deja, neįsileidžiu“, – kalbėjo verslininkas.

Kaip jis atskiria, kad žmogus tikrai sugrįžęs? „Žinoma, pasidomiu, kas tie žmonės, nes turiu būti tikras, kad jie tikrai nėra karantine. Tai darau dėl kitų žmonių sodyboje, kurie nori ramiai praleisti laiką“, – sakė V.Štelbys.

Viena šeima jį įtikino, kad pastarąjį kartą už Lietuvos ribų buvo tik gruodį, kita šeima – nuolatiniai klientai, tad šeimininkas žino daugiau apie juos.

Yra ir kitaip galvojančių

Visai kitaip galvoja kaimo turizmo sodybos „Pas bitininką“ savininkas Ramūnas Ardavičius. Jo sodybos namelius šeimos užsisako kaip tik dviem savaitėms – tiek, kiek trunka privalomas karantinas.

„Aš suprantu, kad tai yra rizika, bet kažkas juos turi įsileisti. O ką daryti iš užsienio ką tik grįžusioms šeimoms, kurios neturi kitos galimybės? Todėl aš juos įsileidžiu ir nesuprantu tų, kurie jiems užvėrė duris“, – 15min pasakojo R.Ardavičius.

Sodybos nuotr. /Sodyba Pas bitininką
Sodybos nuotr. /Sodyba Pas bitininką

Jis pasakojo pats turėjęs asmeninės patirties, kai iš užsienio grįžusi giminaitė neturėjo net kur apsistoti, todėl kaimo turizmo sodyba jai buvo išsigelbėjimas.

Tiesa, didelėms grupės nenuomojama, o šventės apskritai yra uždraustos, tad sodybos šeimininkas nemano, kad gali virsti viruso židiniu. „Visi gyvena atskirai, neturi jokių kontaktų nei su manimi, nei tarpusavyje. Tik parkingas bendras. Manau, turi būti žmogiškas faktorius – o jei tavo vaikai grįš į Lietuvą ir neturės kur gyventi dvi savaites“, – savotiškai kreipėsi verslininkas į tuos, kurie atsisako nuomoti karantine esantiems tautiečiams.

Sezoną pradėjo anksčiau

Kaimo turizmo sodybos šiais metais sezoną pradėjo anksčiau, nes į jas plūsta ne tik dėl savo saugumo susirūpinusios šeimos, bet ir iš užsienio grįžę tautiečiai.

„Labai masinio reiškinio nėra, bet tendencija tokia – sodybos, nameliai užsisakomi mėnesiui. Yra internetas, todėl, kol tėvai dirba, vaikai leidžia laiką sode, ir neturi jokio kontakto su aplinkiniais. Su manimi irgi jokio kontakto“, – sakė sodybos savininkas V.Štelbys.

Kai kurios kaimo turizmo sodybos skelbimuose ir nurodo, kad turi atskirus įėjimus, patalpos dezinfekuojamos, netgi raktai paliekami sutartose vietose, o atsiskaitoma tik pavedimu.

Kaip teigė Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė, susidomėjimas turizmo sodybomis ypač išaugo kovo viduryje.

Asmeninio archyvo nuotr. /Agnė Vaitkuvienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Agnė Vaitkuvienė

„Kai intensyviai plintant virusui, žmonės, ypač šeimos su vaikais, pradėjo ieškoti saugios vietos, kur galėtų praleisti mėnesį ar du, galėtų būti gryname ore, vaikai galėtų žaisti lauke, būtų patogu dirbti nuotoliniu būdu“, – pasakojo ji.

Emigrantų neįsileidžia

Asociacijos vadovė pastebėjo, kad dažnai, net ir turėdami senelius kaime, norėdami juos apsaugoti, žmonės geriau renkasi išsinuomoti sodybą. Ypač paklausūs atskiri nameliai šeimoms, nedideliu atstumu nuo didžiųjų miestų. Šeimos su vaikais pageidauja namelių su virtuvėlėmis, kad galėtų patys ruošti maistą, taip pat, kad nameliai turėtų atskiras teritorijas, kiemus.

Laisvalaikis kaimo turizmo sodyboje
Laisvalaikis kaimo turizmo sodyboje

Tačiau įsileidžia pastarosiomis dienomis ne visus. „Skambino iš Anglijos grįžusių emigrantų grupė, norėjo sodybos pasilinksminimui. Atsakiau jiems, tai išvadino visokiais žodžiais“, – pasakojo sodybos šeimininkas V.Štelbys. Jis sako nesantis prieš tuos parvykėlius, tačiau įvertinęs riziką, sako, nepriimantis tokių žmonių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniuje nusileido lėktuvas iš Alikantės – keleiviai pasirašę saviizoliacijos dokumentą paleidžiami karantinuotis namo
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniuje nusileido lėktuvas iš Alikantės – keleiviai pasirašę saviizoliacijos dokumentą paleidžiami karantinuotis namo

Asociacijos vadovė supranta, kad tai kiekvieno sodybos šeimininko pasirinkimas. „Šeimininkai dažnai baiminasi – o jeigu atvykęs žmogus susirgs, o jeigu užkrės kitus gyventojus, šeimininkus, sodyba turės būti dezinfekuota, todėl kiekvienas šeimininkas apsvarsto ar galės užtikrinti saugias sąlygas poilsiautojams ir jeigu mato, kad ne – natūralu, kad stabdo veiklą“, – teigė ji.

Asociacija jau renka duomenis iš sodybų, kurios galėtų priimti medikus, kurie pateko į karantiną, nemokamai.

Kol tęsis karantinas, panašu, kaimo turizmo sodybose klientų tik daugės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:00
24:59
00:45

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką