Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 24, 15:29

Apklausa parodė: įsitikinimas dėl aviacijos taršos ir reali situacija kardinaliai skiriasi

Balandžio pabaigoje atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa rodė, kad didžiausia dalis Lietuvos gyventojų kaip taršiausias (anglies dvideginio emisijos) veiklos sritis vertina pramonę, kelių transportą, atliekų sektorių ir žemės ūkį. Nemaža dalis apklaustųjų (17 proc.) nurodė, kad tarp daugiausia anglies dvideginio emisijų generuojančių veiklų yra ir aviacija bei oro transportas.
Lėktuvas
Lėktuvas / 123RF.com nuotr.

Anot aviacijos ekspertų, vis dėlto pasaulinės aplinkosaugos analizės rodo, kad vyraujančios nuostatos neatitinka realybės – aviacija yra atsakinga tik už maždaug 2 proc. visų planetos anglies dvideginio emisijų – panašiai kaip vandenų transportas, rašoma pranešime spaudai.

Lietuvoje aviacija atsakinga net mažiau nei už 2 proc. anglies dvideginio paliekamo pėdsako – tai labai panašus emisijų lygis kaip ir geležinkelių transportas. Antžeminis transportas sudaro absoliučiai didžiausią emisijų dalį tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje – autobusai, sunkvežimiai ar lengvieji automobiliai generuoja beveik trečdalį viso CO2 pėdsako.

Pasak aplinkosaugos ekspertų, dalis aviacijos sektoriaus generuojamų emisijų tiesiogiai priklauso nuo technologijų, kurios įdiegtos orlaiviuose.

„Pastarąjį dešimtmetį, galima sakyti, buvo pasiektas technologinis proveržis, nes orlaivių kuro sunaudojimo efektyvumas kasmet didėjo apytiksliai 2 procentais, efektyvumo tendencijos nemažins tempų ir šiame dešimtmetyje, nes visas aviacijos sektorius, visi jo dalyviai yra užsibrėžę tikslus iki 2030 metų kardinaliai sumažinti savo generuojamas emisijas, kurios net ir šiuo metu nėra tarp didžiausių“, – komentuoja Lietuvos oro uostų aplinkosaugos projektų vadovė Kristina Greičiūtė.

Jos teigimu, aviacijos sektorius savanoriškai prisiima įsipareigojimą siekti CO2 neutralumo. Kalbant apie technologinę pažangą, rinkoje jau ne tik diskutuojama, bet ir bandomi pirmieji visiškai elektriniai lėktuvai, tolimesnėje perspektyvoje nagrinėjama vandenilio kaip kuro lėktuvams opcija.

„Lietuvos oro uostai irgi imasi iniciatyvų mažinti CO2 emisijas. Taikome platų priemonių spektrą: periodiškai vykdome savo suvartojamos energijos auditus, perkame tik iš atsinaujinančių resursų generuojamą elektros energiją, investuojame į hibridinius automobilius, didelė dalis mūsų veiklų šioje srityje yra susijusios ir su investicijomis į pastatų energetinio efektyvumo gerinimą. Artimiausiu metu žengsime dar toliau bei į emisijų mažinimo iniciatyvas įtrauksime daugelį oro uostuose veikiančių kitų verslų“, – sakė K.Greičiūtė.

123RF.com nuotr./Lėktuvas
123RF.com nuotr./Lėktuvas

Atlikta visuomenės apklausa parodė, kad du trečdaliai (66 proc.) apklaustųjų mano, jog Lietuvoje būtent pramonė savo veikloje išskiria daugiausiai anglies dvideginio, 60 proc. apklaustųjų manymu – kelių transporto (automobiliai, sunkvežimiai, autobusai) sritis yra tarp daugiausia CO2 emisijų generuojančių veiklų, 37 proc. gyventojų įvardino atliekų sritį, o 29 proc. teigia, kad daugiausia CO2 išskirianti sritis Lietuvoje yra žemės ūkis, 17 proc. – aviaciją, 16 proc. – geležinkelius, 5 proc. – įvardino jūrų transportą.

Reprezentatyvi visuomenės apklausa atlikta 2022 m. balandžio 20-28 dienomis, joje dalyvavo 1008 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Apklausą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką