Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Auglius „užuodžiantis“ peilis per kelias sekundes gali aptikti gimdos vėžį

Mokslininkai nustatė, kad revoliucinis chirurginis peilis, operacijų metu atpažįstantis auglius, per kelias sekundes gali diagnozuoti ir gimdos vėžį, praneša „The Guardian“.
Chirurgai
Chirurgai / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Sveikata Vėžys

Ši liga yra ketvirtas pagal dažnumą moterų vėžys.

Dabar Londono imperatoriškojo koledžo ekspertai nustatė, kad krūties ir smegenų vėžiui gydyti jau naudojamas prietaisas „iKnife“ gali tiksliai nustatyti ir endometriumo (gimdos gleivinės) vėžį.

„iKnife“ per kelias sekundes patikimai diagnozavo šią vėžio formą, o diagnostinis tikslumas siekė 89 proc., taip sumažinant dabartinį moterų delsimą laukiant histopatologinės diagnozės“, – žurnale „Cancers“ rašė tyrėjų komanda, – „Šiame tyrime pateiktos išvados gali atverti kelią naujiems diagnostikos būdams.“

Peilis „iKnife“ analizuoja garus, pasklindančius, kai chirurgas šalina audinį, naudodamas elektros srovę, ir akimirksniu praneša, ar audinys yra vėžinis, ar sveikas.

Tyrėjai teigė, kad jo veiksmingumas buvo įrodytas naudojant 150 moterų, kurioms įtariamas gimdos vėžys, biopsinio audinio mėginius, o rezultatai palyginti su dabartiniais diagnostikos metodais. Komanda planuoja pradėti didelį klinikinį tyrimą, po kurio šis metodas galėtų būti pradėtas plačiai naudoti.

Tyrimą finansavusios vėžio labdaros organizacijos „Eve Appeal“ vadovė Athena Lamnisos sakė: „Tyrimų rezultatų laukimas kelia stresą, ypač jei jais siekiama išsiaiškinti, ar sergate vėžiu, ar ne.“

Gimdos vėžys turi vieną „raudonos vėliavos“ simptomą – kraujavimą po menopauzės, dėl kurio visada reikėtų pasitikrinti gavus šeimos gydytojo siuntimą po dviejų savaičių. Laukti rezultatų dar dvi savaites pacientėms gali būti labai sunku.

„Yra daugybė neįprasto kraujavimo iš makšties po menopauzės priežasčių – gimdos vėžys yra tik viena iš jų, todėl galimybė atlikti diagnostinį tyrimą, kuris iš karto ir tiksliai paneigtų vėžį, turėtų labai daug teigiamos reikšmės“, – teigė A.Lamnisos.

57 metų Alison iš vakarų Londono, kuriai šių metų pradžioje pasireiškė gimdos vėžio simptomai, sakė, kad „iKnife“ būtų labai pakeitęs jos patirtį.

„Laimei, buvau viena iš tų žmonių, kuriems po menopauzės kraujavimo pasisekė išsiaiškinti, kad tai ne vėžys. Buvo labai varginantis rezultatų laukimas, kuris man truko beveik tris savaites. Manęs taip pat buvo paprašyta nuvykti asmeniškai atsiimti rezultatų, o tai buvo aiškus ženklas, kad tai bloga žinia ir man tikrai yra gimdos vėžys. Buvo baisu“, – teigė ji.

123RF.com nuotr./Gimdos vėžio profilaktika – reguliarūs vizitai pas ginekologą
123RF.com nuotr./Gimdos vėžio profilaktika – reguliarūs vizitai pas ginekologą

„Būtų buvę labai svarbu iš karto sužinoti, kad man nėra vėžio, ir nereikėtų laukti trijų savaičių“, – pridūrė Alison.

Tyrimui vadovavęs Londono imperatoriškojo koledžo profesorius Sadafas Ghaemas-Maghami sakė, kad diagnozę sužinojusios per kelias sekundes moterys, kurioms buvo patvirtintas vėžys, galėtų greičiau pradėti gydymą, o tos, kurios buvo pripažintos sveikomis, išvengtų savaites trunkančio nerimo.

„iKnife“ gali visiškai pakeisti žmonių gydymą.

„iKnife“ diagnostinis tikslumas yra 89 proc., o teigiama prognozinė vertė – 94 proc., todėl, jei tyrimo rezultatas neigiamas, galima iš karto nuraminti žmogų, kad tikimybė susirgti vėžiu yra labai maža. Taip pat galima paspartinti tolesnius tyrimus, skenavimus ir gydymą žmonėms, kurių biopsijos rodo, kad yra vėžys. Tai būtų galima padaryti laukiant standartinės patologijos patvirtinimo, kuris gali užtrukti iki dviejų savaičių“, – komentavo S.Ghaemas-Maghami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius