Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

CES 2018: ką gero išvysime?

Sausio pradžioje JAV, Las Vegase nuolat vyksta pažangus sujudimas – čia vyksta pirmoji metuose didžiulė technologijų paroda, kurioje galima išvysti tūkstančius įmonių, norinčių pademonstruoti pasauliui, ką gero sukūrė per metus ar bent jau parodyti, kokį produktų asortimentą siūlo, rašo engadget.com. O jau kitą savaitę tiesioginį žvilgsnį į šią technologijų fiestą pasiūlys ir portalas 15min.
CES parodos logotipas
CES parodos logotipas / Scanpix nuotr.

Pernykštė CES paroda pasižymėjo aiškia tendencija išplėsti interesų spektrą už išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių ir televizorių: visos įmonės, kurios turėjo bent vieną-kitą gerą technologinę idėją, suderinamą su tradiciniu technologinių įrenginių pasauliu, bandė patraukti lankytojų ir žiniasklaidos dėmesį: kas anonsavo tradicinį žemės ūkį aukštyn kojomis apversiančius robotus ūkininkams, kas bepilotes skraidykles, kas savaime pusiausvyrą išlaikančius motociklus. Lietuvių įmonė „Deeper“ Las Vegase demonstravo savo naują išmaniąją spyną dviračiams. Vargu ar galima abejoti, kad šiemetinis naujovių spektras bus tikrai ne siauresnis, o gal ir gerokai platesnis. Bet trumpai apžvelkime svarbiausius su šia paroda susijusius lūkesčius.

Asmeniniai kompiuteriai

Daugybės naujų kompiuterių pristatymo Las Vegase tikėtis nereikėtų. Tačiau neabejotina, kad bus daug kalbų apie besikeičiantį nešiojamųjų kompiuterių peizažą – vis daugiau dėmesio bus skiriama mažai energijos naudojančioms, itin didelio efektyvumo platformoms, kurios be laido, kuriuo tekėtų elektra, gebės atlaikyti visą darbo dieną. Gruodį jau pasirodė pirmosios kregždės, kurioms sparnus suteikia ne „Intel“ ar AMD, o „Qualcomm“ ir jų gaminama „Snapdragon 835“ platforma, produktyvumu nusileidžianti nedaug, o akumuliatoriaus darbo trukme kur kas pranašesnė už gaminius su labiau įprastais procesoriais ir „Windows 10“ sistema. Kita vertus, „Intel“, pajutę stiprų „Qualcomm“ sukeltą dieglį, veikiausiai taip pat nesėdės vietoje ir norės kažkuo pasigirti.

Mobilieji įrenginiai

Jeigu tikitės naujienų apie kokius nors pasaulinio lygio išmaniuosius telefonus, kurie tarsi gaisras sausame miške savo kelyje nušluotų viską, tai žinias iš CES galite drąsiai ignoruoti – juk netrukus, jau žiemos pabaigoje, Barselonoje vyks „Mobile World Congress“ paroda, daug labiau tinkanti tokiems pristatymams. Bet veikiausiai sulauksime žinių apie naujus vidutinio ir biudžetinio lygio išmaniuosius įrenginius – pavyzdžiui, beveik neabejotina, kad bus papildytas „Huawei“ prekės ženklo „Honor“ asortimentas. Gali būti, kad malonių staigmenų pateiks ir „Sony“.

Dėvimoji elektronika

„Scanpix“/AP nuotr./Išmanusis laikrodis
„Scanpix“/AP nuotr./Išmanusis laikrodis

2017 metai dėvimosios elektronikos gamintojams nebuvo sėkmingi – paaiškėjo, kad nepaisant galingų rinkodaros pastangų įtikinti visuomenę užsisegti išmanųjį telefoną ant riešo nėra lengva. Todėl nebus didelė staigmena, jeigu gamintojai šiemet dėvimajai elektronikai skirs mažiau dėmesio. Bet gali būti, kad išvysime daugiau išmanių laikrodžių ir apyrankių, ant kurių užklijuoti kokie nors su prabanga ir mada siejami prekės ženklai.

Bet laikrodžiai – ne vientinteliai dalykai, kuriuos galima išmanizuoti. Tad pasiruoškite bangai naujų neįprastų produktų, prie kurių pavadinimo bus priklijuotas žodelis „smart“ – jau praėjusiais metais buvo demonstruojamos ištisos ekosistemos, sudarytos iš miego jutiklių, vonios svarstyklių ir termostatų namams, o šiemet galima tikėtis ir naujų, dar išradingesnių „išmaniųjų“ produktų. Taip pat galima tikėtis sustiprėjusio dėmesio sveikatos priežiūrai.

Televizoriai ir namų elektronika

Gamintojų nuotr./LG „Signature“
Gamintojų nuotr./LG „Signature“

Kad ir kiek būtų plečiami CES horizontai, šioje parodoje be daugybės naujų televizorių pristatymų neapsieinama: svarbiausi pasaulio gamintojai būtent Las Vegase pirmą kartą pasauliui parodo tai, kuo norėtų papuošti Jūsų svetainę. LG ir „Sony“ veikiausiai pademonstruos naujus OLED technologijos televizorius, o „Samsung“ reklamuos konkuruojančias QLED technologijas.

Ant kulnų žinomiausiems televizorių gamintojams lipa ir kur kas mažiau populiarūs prekės ženklai, bandantys daugiau žavėti ne rytojaus technologijomis, o mažomis kainomis (ir pakankamai patikima kokybe) – šioje „kylančių žvaigždžų“ kategorijoje turėtume išvysti tokius gamintojus, kaip „HiSense“, „Vizio“, TCL.

Praėjusiais metais LG Las Vegase demonstravo už tapetus vos storesnius – 2,6 mm storio – televizorius, kurie turėjo būti privalomai klijuojami ant sienos (nes ant stovo tiesiog nesilaikė), o „Sony“ didžiavosi tiesiai iš ekrano skleidžiamu garsu. Reikia tikėtis, kad šiemet šios naujovės bus dar patobulintos.

Automobiliai

Tradiciškai automobiliai ir išmanioji elektronika būdavo ganėtinai atskiros temos, kurioms būdavo rengiamos ir atskiros parodos. Tačiau pastaruoju metu šios dvi visiškai skirtingos rinkos pradėjo savotiškai kryžmintis – į automobilius prikemšama vis daugiau kompiuterių, vis daugiau išmanumo ir netgi robotizacijos. Visiškai neabejojama, kad šiemet CES parodoje pamatysime jeigu ne naujų automobilių anonsų, tai bent jau iki šiol neregėtų automobilių komponentų, kurie ratuotoms transporto priemonėms suteiks išmanumo ir naujų funkcijų.

Be to, pavežėjimo paslaugas teikianti įmonė „Lyft“ ketina demonstruoti savavaldžius automobilius, kuriais parodos metu galės važinėtis žurnalistais – o tai jau yra tikrų tikriausia fantastika ir baisiausias taksi vairuotojų košmaras.

Bet ir be „Lyft“ bus įmonių, kurios demonstruos naujas dirbtinio intelekto pagrindu veikiančias vairavimo saugumo sistemas, naujus LIDAR jutiklius (tai yra praktiškai būtinas bepiločio automobilių valdymo komponentas), elektromobilių įkrovimo sistemas. Kartu sudėjus šias naujoves bus kuriama elektrinių ir autonominių automobilių infrastruktūra – saugesnė, pigesnė, greitesnė.

Be abejonės bus kalbos ir apie kompaktiškesnes, asmenines transporto priemones – elektrinius paspirtukus, savaime pusiausvyrą laikančius riedžius, kitas ratuotas priemones, padėsiančias tikslą pasiekti greičiau ir be sunkumų, kylančių norint pastatyti automobilį miesto centre.

Žaidimai

CES parodą žaidimų ir žaidimams skirtos įrangos kūrėjai tikrai myli – būtent Las Vegase buvo pristatytas pirmasis „Xbox“ žaidimų kompiuteris ir „Oculus Rift“ virtualios realybės akiniai. Šie metai neturėtų būti išskirtiniai – Nevados dykumoje sausį naujų kompiuterinių pramogų tikrai netrūks.

Svarbiausi vardai, į kuriuos ateinančią savaitę reikėtų atkreipti dėmesį žaidimų gerbėjams yra „Razer“, nuolat stebinantys naujovėmis būtent sausį bei „nVidia“. Bet šiemet daugiausiai dėmesio turėtų sulaukti karščiausia žaidimų pasaulio tema – e-sportas. Tikėtina, kad šiemet sužinosime apie ne vieną naują e-sporto projektą ir bendradarbiavimą.

Be to, kompiuteriniams žaidimams giminingos virtualios ir papildytosios realybės technologijos – praėjusiais metais jos šiek tiek buksavo bei maitino vartotojus pažadais, bet žinant, kokio masto įmonės vysto šias technologijas (ko verti vien „Microsoft“ ir „Facebook“ pavadinimai) galima manyti, kad kažką įdomaus ir naujo apie tai tikrai išgirsime.

Išmanieji namai

Technologijų gamintojai jau sukūrė išmaniuosius termostatus, išmaniuosius durų skambučius ir kitus dalykus O ką dar galima išmanizuoti? O galbūt pakanka tobulinti ir piginti jau esamus produktus, kad jie būtų naudojami didesniame namų kiekyje? Praėjusiais metais labai „karšta“ CES tema buvo įvairių produktų integracija su „Amazon Alexa“ skaitmeniniu asistentu – gali būti, kad šiemet „Alexa“ taip pat sudomins daugybę partnerių.

Tiesioginis konkurentas „Google Assistant“ taip pat neturėtų pasileisti – bendrovė LG jau pademonstravo pirmąjį savo išmanųjį garsiakalbį su „Google“ skaitmeninio asistento integracija, bet tai veikiausiai nebus vieniša kregždė. Todėl pasiruoškite srautui naujienų apie pačius beprotiškiausius išmanius dalykėlius – šaldytuvus, puodus, vonios reikmenis ir daugybę kitokių, galbūt ir visiškai netikėtų tradicinių buitinių ir šiuolaikiškų skaitmeninių technologijų derinių.

Visa kita

Apskritai CES yra savotiškas technologijų troškinys, kuriame galima rasti praktiškai visko, iš ko galima tikėtis geresnės ateities, tad staigmenų šioje parodoje niekada netrūksta. Be techninių ar programinių naujovių CES konferencijų erdvėse nepaliaujamai vyksta debatai apie tai, kas vyksta technologijų pasaulyje, kokių politinių permainų ir ekonominių tendencijų siekiama.

Milžiniška parodos erdvė skiriama ir startuoliams, kurių tikslai yra spręsti įvairias problemas, kylančias technologijų amžiuje nuo internetinio smurtavimo, skaitmeninio ekstremizmo iki buitinių nepatogumų.

Įdėmiau į kai kurias iš naujovių, kurios turėtų formuoti ateities pasaulį, jau kitą savaitę galėsite pažvelgti 15min portale: naujienas tiesiai iš Las Vegaso skelbs žurnalistas Vaidas Neverauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?