Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 10d. 18:12

Debesų ekonomika: investicijos verslo plėtrai, o ne IT

Darbas su kompiuteriu
„Scanpix“ nuotr. / Darbas su kompiuteriu
Terminas debesų kompiuterija plinta kaip virusas ir tampa bene kiekvienos didesnės informacinių technologijų (IT) specialistų konferencijos pagrindine tema. Ir ne veltui, mat debesų ekonomika paprasta – nebereikia investuoti į nuosavą IT, o prireikus galima naudotis debesų kompiuterija kaip paslauga ir mokėti tik už tai, kuo naudojiesi. Tad kodėl gi nežengti į debesis, jei galima efektyviau dirbti neišleidus IT didžiulių sumų?

Tyrimų bendrovės IDC duomenys rodo sparčiai populiarėjančios technologijos tempus – jau 2011 metais daugiau nei pusė naujų verslo įmonių naudosis debesų kompiuterijos sprendimais.

Sėkmingam šiuolaikiniam verslui

Verslo sėkmė priklauso nuo sugebėjimo konkuruoti tiek Lietuvos, tiek pasaulio rinkose. Pigios darbo jėgos poreikis nebėra toks aktualus, o didesnį pranašumą įmonėms suteikia gebėjimas dirbti greitai ir produktyviai, sukuriant pridėtinę vertę. Turbūt labiausiai prie to prisideda darbo procesų automatizavimas, apie kurį buvo kalbama ir prieškriziniu laikotarpiu, ir sunkmečiu, bet iki šiol jis asocijavosi tik su dideliais kaštais, brangiai kainuojančiais specialistais bei ilgalaikiais diegimo projektais. Suprantama, kad buvo sudėtinga įžvelgti naudą, kurią žadėjo IT pardavėjai.

„Blue Bridge Bond“ nuotr./„Blue Bridge Bond“ dinaminių IT paslaugų skyriaus vadovas Julius Gregorauskas
„Blue Bridge Bond“ dinaminių IT paslaugų skyriaus vadovas Julius Gregorauskas

Tačiau naujų vėjų pasirengusi „įpūsti“ debesų kompiuterija, kurios koncepcija itin paprasta – teikti IT kaip paslaugas ar jų rinkinį iš vieno ar kelių tiekėjų. Kitaip tariant, jei nusprendėte skristi į Londoną, juk neperkate lėktuvo, o įsigyjate lėktuvo bilietą ir naudojatės aviakompanijų paslaugomis. Tokiu pat principu veikia ir debesų kompiuterija – nebūtina diegti visos IT infrastruktūros biure, tačiau kai prireikia šių paslaugų, jas paprastai galima įsigyti „iš išorės“.

Kokia nauda?

Debesų ekonomika patraukli tuo, jog užuot investavus į duomenų centro, techninės bei programinės įrangos infrastruktūrą, visa tai galima įsigyti kaip paslaugą. Tokiu būdu investicines lėšas ir laiką verslas gali skirti savo pagrindinei veiklai ir taip didinti konkurencinį pranašumą. Debesų kompiuterijos rezultatas: už paslaugas atsiskaitoma mėnesiniais mokėjimais, mokama už tiek, kiek sunaudojama, o likusios lėšos gali būti skirtos verslo augimui.

Kitas debesų kompiuterijos bruožas – sprendimų ar projektų įgyvendinimo greitis. Įsigyti šią paslaugą ir pradėti ja naudotis galima per dieną ar keliasdešimt minučių, o IT įrangos įsigijimas ir pritaikymas gali užtrukti iki kelių mėnesių. Taigi didėja rizika, jog projektai nebus įgyvendinti laiku, o bendrovė praras daug lėšų.

Debesų kompiuterijos paslaugos išsiskiria lankstumu. Automatizuoto verslo lankstumas priklauso nuo IT infrastruktūros pritaikymo. Kuo greičiau keičiamos IT sistemos „kaladėlės“, tuo sparčiau galima prisitaikyti prie verslo pokyčių. Kintant verslui ypač aktualu, jog IT infrastruktūra būtų lengvai ir greitai valdoma: neliktų nepanaudotų resursų, ar nesusidarytų situacija, kai jų trūksta.

Kitas svarbus verslo aspektas – rizikos eliminavimas. Verslo aplinka yra itin dinamiška, verčianti greitai reaguoti į pokyčius. Tuo tarpu investicija į techninę ir programinę įrangą tokioje aplinkoje yra gana rizikinga ir ne visuomet išpildanti verslo lūkesčius. Naudojantis debesų kompiuterijos paslaugomis, galima kurti, bandyti, eksperimentuoti neskiriant daug lėšų ir tokiu būdu verslo riziką sumažinti iki minimumo.

Laimi ekonomiškumas ir greitis

Naujojo modelio skeptikams, abejojantiems dėl duomenų saugumo ir sistemų patikimumo, galima būtų priminti, jog tai nėra nauja, tai visada buvo ir bus svarbu. Pasirenkant naująjį IT valdymo modelį – IT kaip paslaugą – būtina įvertinti paslaugų tiekėjo kvalifikaciją, patirtį, technologinius pajėgumus, žmogiškuosius išteklius, kuriuos verslas gali skirti IT ar pagrindinei veiklai.

Debesų kompiuterijos poreikį diktuoja ne rinkos dydis, o verslo poreikiai. Šios paslaugos savo ekonomiškumu yra prieinamos visoms įmonėms, nes joms nereikia didelių investicijų. Dažnai prie verslo sėkmės prisideda ne tik investicijų dydis, bet ir tai, kaip greitai patenkinami verslo poreikiai – tuo debesų kompiuterijos koncepcija ir yra patraukli. Bendrovės, pirmosios įgyvendinusios esminius IT infrastruktūros pokyčius, gali daugiau laiko skirti pagrindinei veiklai ir tapti konkurencingomis globalioje rinkoje. Todėl sėkmingas verslas turėtų drąsiai taikyti naujoves ir nuolat ieškoti būdų, kaip efektyviau vykdyti veiklą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką