Dabar populiaru
Publikuota 2022 09 14, 13:20

ES jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvos atstovė pristatė naujai sintetinamas medžiagas

Šiandien Leidene Nyderlanduose prasideda Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas. Prestižiniame 14–20 metų jaunimui skirtame konkurse Lietuvai atstovauja Kauno technologijos universiteto taikomosios chemijos studentė, „Kauno tvirtovės VII forto“ auklėtinė Meda Surdokaitė, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Meda Surdokaitė
Meda Surdokaitė / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 2 Chemija Mokslas

M.Surdokaitės pristatomo chemijos srities tyrimo „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“ tikslas – susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio.

Jaunosios mokslininkės optimizuoti gamybos metodai leidžia atsisakyti nuodingų medžiagų, naudotų iki šiol, taip užtikrinant prieinamumą, pritaikomumą ir saugesnį darbą.

„Pasitelkę organinę chemiją galime saugoti vandenynus nuo mikroplastikų, gydyti sunkias ligas ir kurti ekologiškesnę kasdienybę. Atlikdama savo darbą prisidėjau prie aktualių saugos ir tvarumo temų, susipažinau su naujais metodais. Mano optimizuotos sintezės dažikliui neteko gulėti lentynoje – bendradarbiavimo su kitais mokslininkais dėka jis jau sėkmingai naudojamas atliekant įvairius tyrimus. Štai ką tik sulaukiau žinių, kad viena biotechnologijos kompanija sėkmingai pritaikė mano optimizuotos sintezės produktą smegenų ląstelėms, formuojančioms mieliną, dažyti. Mielino dažymas leidžia tirti procesus, vykstančius sergant tokiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, sklerozė ar šizofrenija“, – apie praktinį dažiklio pritaikymą pasakoja M.Surdokaitė.

Šis mokslinis projektas tapo geriausiu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Tarptautiniame konkurse šiemet dalyvauja jaunieji mokslininkai iš 33 šalių. Beveik 90 tiriamųjų darbų pristatoma biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.

Laimėtojai paaiškės rugsėjo 17 d., šeštadienį.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką