Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 29d. 15:34

Genetinis tyrimas rodo: sifilis atsinaujino pasauliniu mastu

Sifilio tyrimas
123RF.com nuotr. / Sifilio tyrimas
Atlikus išsamiausią iki šiol atliktą sifilio genominį tyrimą, nustatyta, kad ši liga pastaruoju metu atsinaujino visame pasaulyje.

Sparčiai plintanti liga

„Wellcome Sanger“ instituto, Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos agentūros, Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos mokslininkai ir jų bendradarbiai nustatė, kad 14 šalių sifilio mėginiai yra beveik identiški, o tai rodo, kad per pastaruosius 20 metų liga ypač paplito tarptautiniu mastu, praneša „Technology“.

Tyrime, paskelbtame žurnale „Nature Microbiology“, nustatyta, kad pasaulinę sifilio populiaciją sudaro dvi linijos – SS14 ir Nichols. Išsami šių linijų analizė suteikia svarbių įžvalgų apie sifilio genetinę įvairovę, turinčią reikšmės vakcinų kūrimui ir antimikrobiniam atsparumui.

Sifilį sukelia Treponema pallidum bakterija. Tai viena iš labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje, kurie kasmet užsikrečia maždaug šeši milijonai žmonių.

Sifilis yra lengvai išgydomas, nors simptomai gali išnykti anksčiau, nei asmuo supranta, kad yra užsikrėtęs, arba gali visai nepasireikšti. Negydomas sifilis gali sukelti rimtų ilgalaikių sveikatos problemų.

Nėštumo metu užsikrėtus sifiliu, jis gali būti perduodamas vaikui, sukeldamas įgimtą sifilį. Tai antroji pagrindinė negyvų vaikų gimimo priežastis pasaulyje, o iki gimdymo išnešiotiems vaikams gali sukelti sunkių vystymosi pasekmių.

To galima išvengti anksti atliekant tyrimus ir gydant nėštumo metu. Įgimtas sifilis dažniau pasitaiko šalyse, kuriose tokių patikros programų nėra.

Atlikdami šį tyrimą mokslininkai koordinavo 726 sifilio mėginių rinkimą iš 23 šalių, įskaitant gerai ištirtas teritorijas (Jungtines Amerikos Valstijas, Vakarų Europą) bei prastai ištirtus regionus (Centrinę Aziją, Australiją ir Afriką).

Tyrėjai nustatė kiekvieno mėginio genomo seką ir atliko filogenetinę bei klasterinę analizę, kad sudarytų pasaulinį sifilio paplitimo žemėlapį.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas lytiškai plintančiomis ligomis mažėja. 2019 m. Lietuvoje užregistruoti 117 sifilio atvejai, o sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodiklis siekė 4,2 atvejo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:18:53
14:40
02:11

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką