15min be reklamos
2014 01 08, 07:50

Į kosmosą – tarsi per rakto skylutę tarp žvarbos ir darganos

Panašu, kad tarp neįprastai permainingų orų, kurie šiuo metu kankina rytinę Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantę, NASA vis tik pavyko rasti tarpą, kai sąlygos bus palankios paleisti erdvėlaivį „Cygnus“. Oficialiais NASA vertinimais, yra 95 proc. tikimybė, jog raketos startas bus duotas šiandien 20:32 val. Lietuvos laiku. Kartu su juo prasidės ir pirmoji Lietuvos kosminė misija, kai į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) bus nugabenti, o po maždaug dviejų mėnesių į atvirą kosmosą išleisti pirmieji lietuviški palydovai „LitSat-1” ir „LituanicaSat-1“.
Raketa „Antares”, kelianti erdvėlaivį „Cygnus“ su Lietuvos palydovais iš Volopo salos NASA skrydžių centro
Raketa „Antares”, kelianti erdvėlaivį „Cygnus“ su Lietuvos palydovais iš Volopo salos NASA skrydžių centro / NASA/Scanpix. nuotr.

Prognozuojama, kad starto metu saloje, kur įsikūrusi raketų bazė, bus saulėta, maždaug nulis laipsnių, pūs silpnas 2–5 m/s pietvakarių vėjas. Tokios sąlygos – kur kas švelnesnės nei buvo vakar, kai saloje pūtė žvarbus vėjas, o termometro stulpelis visą dieną nepakilo aukščiau -17 laipsnių. Tiesa, dar prieš dieną saloje neperstojamai pliaupė lietus, drėbė šlapdriba. 

Didžiausia grėsmė paleidimui trečiadienį – aukštų ir tirštų debesų tikimybė, kuri gali sutrikdyti suplanuotą paleidimo grafiką. Jei startas šiandien neįvyktų,  tam dar yra ne viena galimybė iki pat sausio 12 d.

Vis tik viskas nėra taip paprasta. Raketa su erdvėlaiviu  jau paruošta vertikalioje padėtyje paleidimo aikštelėje, jo viduje – gausu mokslinių eksperimentų ir atsargų, kurios jautrios temperatūrai ir laikui. 

Didžiausia grėsmė paleidimui trečiadienį – aukštų ir tirštų debesų tikimybė, kuri gali sutrikdyti suplanuotą paleidimo grafiką.

„Jei rytoj nepakilsime, dar turime 2 šansus tai padaryti nenuleisdami raketos iš paleidimo aikštelės. Vėliau reikėtų iš naujo pakeisti mokslinius eksperimentus, kurie gabenami į kosminę stotį. Techniškai mes esame pasiruošę  paleisti bet kuriuo metu, net ir vėlai šią savaitę“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė kompanijos „Orbital“  vykdomasis viceprezidentas Frankas Culbertsonas. 

Kiekvienas toks raketos nuleidimas pareikalauja didelių išlaidų, tačiau apie konkrečius skaičius F.Culbertsonas nėra nusiteikęs kalbėti. „Su NASA esame pasirašę susitarimą krovinių nugabenimui į TKS už fiksuotą kainą. Jei pasikeistų NASA saugumo reikalavimai ar raketos paleidimas būtų dažnai atidedamas, ko gero, turėtume sugrįžti prie derybų stalo", – sakė „Orbital“ viceprezidentas.   

Vieną kartą raketa jau buvo nuleista iš paleidimo aikštelės ir sugrąžinta į angarą – gruodžio pabaigoje dieną prieš paleidimą startas buvo atšauktas dėl gedimų Tarptautinėje kosminėje stotyje, kuriems pataisyti į atvirą kosmosą prireikė išleisti astronautus. 

„Blogiausia, kas gali nutikti – jei startas būtų atšauktas likus mažiau nei 10 minučių iki paleidimo.  Tada būtų jau sunaudota daug resursų, kurių nesugebėtume atkurti nei per vieną, nei per dvi dienas,“ – sakė Mike'as Pinksonas, bendrovės „Orbital“ viceprezidentas, atsakingas už raketos paleidimą. 

Kompanijai „Orbital“ tai – pirmasis komercinis skrydis į TKS. Pagal sutartį su NASA, „Orbital“ įgyvendins iš viso aštuonias tokias misijas, tris iš jų – dar šiemet. 

Per pirmąją misiją erdvėlaivis „Cygnus“ į TKS nugabens 1,5 tūkst. kg krovinio. Jame bus ir keli kilogramai Lietuvai itin svarbaus krovinio: du pirmieji istorijoje Lietuvos nanopalydovai „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“. 

Pirmosios Lietuvos kosminės misijos startą – raketos paleidimą – tiesiogiai iš NASA skrydžių bazės žiūrėkite šiandien nuo 20:00 val. portaluose 15min.lt ir TV3Play, o nuo 20:25 val. – karščiausias naujienas iš skrydžių bazės TV3 televizijos eteryje praneš specialus TV3 Žinių korespondentas Vytautas Dovydaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką