Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išrinktas Lietuvos atstovas dalyvauti „Trijų minučių disertacijos“ konkurse

Kovo 6 d. Vilniaus universiteto (VU) MKIC Konferencijų salėje vyko jau tradiciniu tapęs Trijų minučių disertacijos konkursas. Jo metu varžėsi 15 doktorantų, iš kurių, komisijos nutarimu, nugalėtoju tapo fizikas Lukas Rimkus. Antrąją vietą užėmė psichologė Dovilė Mikučionytė, o trečiąją – medikė Erika Šalčiūtė-Šimėnė, rašoma Vilniaus universiteto pranešime spaudai.
Trijų minučių disertacijos konkursas
Trijų minučių disertacijos konkursas / Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.

Trijų minučių disertacijos (Three Minute Thesis; 3MT) konkursas pirmą kartą surengtas 2008 m. Queensland'o universitete Australijoje. Tais metais šalį buvo apėmusi sausra. Siekiant taupyti vandenį, vietiniams gyventojams buvo rekomenduojama prieš einant į dušą trims minutėms užsistatyti virtuvės laikmatį, naudojamą kiaušiniams virti.

Šis paprastas laiko ir resursų taupymo principas įkvėpė Queensland'o universiteto profesorių Alan'ą Lawson'ą. Jis pirmasis ir pasiūlė 3MT formatą, kuris prigijo ir yra taikomas iki šiol.

Konkurso metu dalyviai turi per 3 minutes anglų kalba pristatyti savo vykdomą tyrimą, pasitelkdami tik vieną skaidrę ir nenaudodami jokių kitų pašalinių elementų.

Remiantis Queensland'o universiteto pateiktais duomenimis, šiandien šis konkursas rengiamas virš 900 pasaulio universitetų daugiau nei 85-iose valstybėse. Lietuvai jame atstovauja Vilniaus universitetas.

Pirmosios vietos laimėtojas toliau dalyvauja Coimbros universitetų grupės vidinėje atrankoje, kurią perėję jaunieji mokslininkai keliauja į tolimesnį konkurso etapą.

Efektyvi mokslo komunikacija – įveikiamas iššūkis

Šiemet konkurse pasirodė 15 doktorantų iš medicinos, filosofijos, istorijos, ekonomikos, psichologijos, fizikos ir kitų mokslo krypčių.

„Priežastis, kodėl nusprendžiau dalyvauti konkurse, labai pragmatiška – reikėjo susirinkti trūkstamus studijų kreditus. Tačiau nesitikėjau, kad tiek daug išmoksiu šiam pristatymui besiruošdamas. Taip pat labai motyvuoja matyti, kiek daug įdomių ir aktualių temų gvildena VU doktorantai, kuriais galime drąsiai didžiuotis“, – sako Fizikos fakulteto doktorantas Lukas Rimkus, laimėjęs pirmąją vietą.

Jaunojo fiziko tyrimo tema – „Ekstremaliosios šviesos šaltiniai: principai ir taikymai“.

„Sufokusavus femtosekundinio lazerio impulsus į taikinį (dujas, skysčius ar kietąsias medžiagas) yra indukuojama plazma, kuri pradeda spinduliuoti „kitokią“ šviesą, vadinama antrine spinduliuote. Savo doktorantūros metu analizavau du tokio pobūdžio šviesos šaltinius: lazerio indukuotos plazmos rentgeno generaciją ir aukštųjų harmonikų generaciją“, – pasakoja jis.

Nuoroda į Luko pristatymą YouTube

Antrosios vietos laimėtoja Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto doktorantė Dovilė Mikučionytė disertacijoje nagrinėja paauglių lėtinį skausmą ir jį lydinčius psichosocialinius veiksnius, prisidedančius prie tokio skausmo rizikos. Tyrėja ypatingą dėmesį skiria gebėjimui atpažinti savo emocines būsenas – šiam tikslui ji planuoja pasitelkti psichofiziologinius matavimus.

„Pagrindinė priežastis, dėl kurios nutariau dalyvauti šiame konkurse – tai noras išmokti apie savo tyrimą papasakoti trumpai, suprantamai ir įtaigiai. Ypatingai vertinu VU organizuotus mokymus, kurie padėjo tinkamai pasirengti. Džiaugiuosi, kad dalyvavau ir labai didžiuojuosi visais jaunaisiais mokslininkais, atliekančiais įspūdingus mokslinius tyrimus“, – tikina Dovilė.

Nuoroda į Dovilės pristatymą YouTube

Trečiosios vietos laimėtoja Medicinos fakulteto doktorantė Erika Šalčiūtė-Šimėnė. Jos mokslinio darbo tikslas – ištirti intensyviosios terapijos skyriuje gydomų pacientų energijos (kalorijų) poreikį ir kaip jis keičiasi ligos eigoje. Esami tyrimo rezultatai jau parodė, kad kiekvieno paciento energijos poreikiai unikalūs, tad ir mitybos taktika turi būti pritaikyta individualiai.

„3MT konkursas man buvo iššūkis sau: ar pavyks pristatyti savo tyrimą trumpai, aiškiai bei suprantamai ne tik medikams, bet ir visuomenei? Labai džiaugiuosi galimybe šiame konkurse sudalyvauti, o prizinės vietos laimėjimas – įrodymas, kad užsibrėžtą tikslą pavyko puikiai įvykdyti“, – teigia Erika.

Nuoroda į Erikos pristatymą.

Doktorantus konkurso metu vertino komisija, kurią sudarė komunikacijos ir viešojo kalbėjimo ekspertė Neringa Bliūdžiūtė; Gyvybės mokslų centro profesorius, biochemikas dr. Rolandas Meškys; Medicinos fakulteto Mokslo ir inovacijų prodekanas, gydytojas vaikų nefrologas dr. Karolis Ažukaitis ir psichologijos profesorius, Psichotraumatologijos centro vadovas dr. Evaldas Kazlauskas.

Susirinkusiuosius sveikino VU mokslo prorektorė prof. Edita Sužiedėlienė. Renginį organizavo VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyriaus vadovė dr. Virginija Uksienė ir tyrėjų gebėjimų mokymų koordinatorė Gabija Strumylaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius