TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

Ką naujo pamatysime didžiausioje pasaulio technologijų parodoje?

Technologija „Consumer Electronics Show“ (CES), kurią drąsiai galima vadinti didžiausia pasaulyje, jau po kelių dienų pravers savo duris ir pažers begalę naujovių, kurias didžiausios pasaulyje IT korporacijos ir nestandartiniu mąstymu išsiskiriantys startuoliai sukūrė per metus. Kokių naujovių iš Las Vegaso (JAV) galime tikėtis šiemet?
CES parodos logotipas
CES parodos logotipas / Scanpix nuotr.

Žinant, kad parodoje savo produktais ir paslaugomis sužavėti lankytojus ir žurnalistus bandys daugiau nei 4400 bendrovių, neįmanoma tikėtis apžvelgti viso naujovių margumyno, tačiau bendras tendencijas galima numatyti.

AMD

Iš pagrindinių konferencijos pranešimų (angl. keynote) galima išskirti AMD vadovės Lisos Su kalbą – jos vadovaujama įmonė per praėjusius metus sugebėjo grįžti į pilnavertę konkurenciją su bendrove „Intel“ bei pasiūlė fantastišką „Ryzen“ procesorių seriją. Šiemet galima būtų tikėtis kokių nors naujovių ir vaizdo plokščių srityje – praėjusių metų pabaigoje buvo gandų apie AMD ketinimus pasiūlyti produktų, kurie galėtų sudaryti rimtą konkurenciją net ir aukščiausio lygio „Nvidia“ vaizdo plokštėms. Tad jau vien dėl lūkesčio, kad ateinantys metai kompiuterių pirkėjams bus geresni, jos pranešimu domėtis tikrai verta.

Stopkadras/AMD „Ryzen“ procesorių linijos pristatymas
Stopkadras/AMD „Ryzen“ procesorių linijos pristatymas

Kompiuteriai

Praėjusiais metais itin daug dėmesio buvo skirta nešiojamųjų kompiuterių ekranų rėmelių mažinimui. Šiemet galima tikėtis tolesnės pažangos ta pačio kryptimi, tačiau taip pat galima tikėtis ir galybės staigmenų išradingai išnaudojant kompiuterių paviršiaus plotus. Na, pavyzdžiui, ASUS jau pademonstravo, kad lietimui jautri aikštelė gali tapti antru kompiuterio ekranu. Tai buvo pirmoji ir nelabai palankiai sutikta kregždė, tačiau inžinieriams ir dizaineriams pasukus galvą Las Vegase galima tikėtis išvysti originalių ir praktiškai naudingų sprendimų.

123RF.com nuotr./Nešiojamo kompiuterio klaviatūra
123RF.com nuotr./Nešiojamo kompiuterio klaviatūra

Be jokios abejonės, nereikėtų užmiršti ir to, kad 2019-uosius ateityje prisiminsime kaip metus, kuomet pasirodė pirmieji darbui 5G tinkluose skirti įrenginiai – tikėtina, kad bus ir su naujų duomenų perdavimo standartu susijusių naujovių nešiojamųjų kompiuterių srityje.

Telefonai

Telefonų, kurie užtikrintai, patikimai ir be jokių staigmenų daro viską, ko mums reikia, jau turime. Jie nebestebina. Galbūt tuo, kad nestebina, jie mus labiausiai ir džiugina. Bet CES parodoje reikėtų tikėtis pamatyti visai kitokių įrenginių – nebūtinai idealiai atrodančių ir idealiai veikiančių, kaip kad aukščiausio lygio „Samsung“ ar „Apple“ produkcija, bet būtinai su netipinėmis funkcijomis, dizaino ir inžineriniais sprendimais, kurių iki šiol kišenėje dar neturėjome.

Na, pavyzdžiui, telefonų su iššokančiomis asmenukių kameromis, su pirštų atspaudų skaitytuvais ekrane (tokių sprendimų jau galima rasti ir net įsigyti, tačiau jų tikrai nėra gausu), galbūt netgi įrenginių su sulankstomais lietimui jautriais ekranais – pirmosios kregždės iš šio lizdo jau taip pat pakilo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sulankstomas „Samsung“ telefonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sulankstomas „Samsung“ telefonas

Kita vertus, svarbesnių žinių, susijusių su telefonais, reikėtų palūkėti iki vasario pabaigos – tuo metu Barselonoje vyks paroda MWC, kuri labiau koncentruotai sutelks dėmesį būtent į mobiliąsias ir išmaniąsias technologijas. Be to, būtent Barselonoje turėtume tikėtis išvysti pirmuosius įrenginius su naujausiais „Qualcomm“ procesoriais ir 5G ryšį palaikančiomis technologijomis.

5G

Kad jau niekaip nepavyksta atitrūkti nuo 5G temos, tai panagrinėkime ją labiau sutelktai. Neabejotina, kad šiemet galima tikėtis didesnės naujovių šioje srityje bangos, nei bet kada iki šiol: JAV, Azijos ir Europos rinkos lenktyniauja tarpusavyje, kur bus įjungtas ir plačiai išvystytas bei panaudotas 5G ryšio tinklas, o Las Vegase savo žodį tars JAV ryšio operatoriai, turintys didelių planų – išsamiau apie juos sužinosime jau po kelių dienų.

Bet panašu, kad, europietiški 5G plėtros planai liks už užsklandos iki parodos Barselonoje – iki jos liko tik pusantro mėnesio, tad tai bus kur kas geresnė erdvė pateikti informaciją „savai“ žurnalistų auditorijai per daug neatsiliekant nuo amerikietiškų naujienų fejerverko pačioje metų pradžioje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Telia 5G ryšio maršrutizatorius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Telia 5G ryšio maršrutizatorius

Šiemet nacionalinės ryšių reguliavimo tarnybos jau pradės vykdyti aukcionus 5G dažniams, taigi ties metų pabaiga jau tikriausiai ir išvysime pirmąsias 5G komercines paslaugas, tačiau įrangos gamintojai tam ruoštis pradės jau nuo metų pradžios – galima tikėtis pranešimų apie 5G ryšio palaikymą ne tik kompiuteriuose ir telefonuose, bet ir autonominio valdymo funkcijų turinčiuose automobiliuose, ir daiktų internetui priskiriamų produktų, kurie savo funkciją tinkamai galės atlikti tik su 5G ryšiu.

Automobiliai

Ganėtinai keista, bet automobiliai tradicinėse transporto parodose jau nebeišsitenka: vis didesnius plotus technologijų parodose, greta kompiuterių, telefonų ir kitos „kuprininės“ ar kišeninės įrangos, užima ir automobilių pramonės senbuviai bei naujokai. Galima neabejoti, kad 2019-aisiais ši tendencija tik stiprės, nes ir patys automobiliai jau nebėra tik mechaninės mašinos, skirtos žmonių ar krovinių pergabenimui iš taško A į tašką B.

Bet automobiliai ir jiems skirtos technologijos, rodomos tokiose parodose, kaip CES, visuomet išsiskiria savo inovatyvumu: galima tikėtis inovacijų, susijusių su vairavimo autonomizacija, automobilių pramogų sistemomis ar naujų informacijos atvaizdavimo ne tik valdymo panelyje ar įprastuose ekranuose, pristatymų.

Reuters/ Scanpix nuotr./„Waymo“ taksi automobilis
Reuters/ Scanpix nuotr./„Waymo“ taksi automobilis

Sunku būtų įsivaizduoti 2019 m. CES parodą ir be automobilių bei vilkikų su bent 3-4 lygio autonominio valdymo galimybėmis – sklinda gandas, kad kažko panašaus reikėtų tikėtis iš įmonės „Yandex“, kuri yra vadinama rusiška „Google“.

Bet jeigu autonominių technologijų kūrėjai ir gali nuvilti neparodydami nieko kardinaliai naujo, tai „Audi“ ir BMW beveik neabejotinai nudžiugins Las Vegase pristatydami visiškai elektrinius savo visureigius.

Televizoriai

Galima užtikrintai sakyti, kad CES parodoje ryškiausiai švies ne daugybės kazino lemputės, o 8K raiškos ekranai. Nors šio raiškos formato pilnaverčio išnaudojimo dar nelabai galime tikėtis – ne visi televizijos kanalai ryžosi pereiti prie „Full HD“, o apie 4K raišką apskritai nelabai tesvajoja (nors šios raiškos televizorius jau leidžia išnaudoti žaidimų kompiuteriai, jiems skirtą turinį savo kameromis fiksuoja ir pažangesni išmanieji telefonai) – 8K raiška, kuri turėtų pasiūlyti net 16 kartų gražesnį vaizdą už „Full HD“, jau akivaizdžiai domina visus svarbiausius televizorių gamintojus, o gamintojai savo susidomėjimą bando perteikti vartotojams. Pirmieji tokios raiškos televizoriai bendrovės „Sharp“ kaip tik CES parodoje buvo pristatyti dar 2012 metais, bet šiemet galima neabejoti, kad savo CES paviljone neturėti 8K ekrano matricos bus tiesiog gėda gamintojui.

„Scanpix“/AP nuotr./„Sharp 8K“ LED televizorius
„Scanpix“/AP nuotr./„Sharp 8K“ LED televizorius

Taip pat galima užtikrintai prognozuoti, kad viena iš svarbesnių naujų televizorių funcijų bus jų integracija arba su „Amazon Alexa“, arba su „Google Asisstant“ skaitmeniniu asistentu. Išimtis gali būti nebent „Samsung“ – labai tikėtina, kad jie užsispyrusiai rinksis savo sukurtą „Bixby“ asistentą, kurį jau prieš metus siūlė naudoti kaip išmaniųjų namų įrenginių integravimo priemonę.

Išmanieji namai ir daiktų internetas

Kad jau prakalbome apie skaitmeninius asistentus ir išmaniuosius namus, tai tęskime. Tikimybė, kad Las Vegase smulkūs, vienaip ar kitaip internetu sinchronizuojami išmanūs daiktai ir integruotos namams proto suteikiančios sistemos, gebančios bendrauti su atskirais smulkiais daiktais, yra artima 100 procentų. Čia sunku suklysti – Las Vegase prie interneto jungiami daiktai ir išmaniųjų namų sprendimai bent jau dviejose ankstesnėse CES parodose buvo demonstruojami taip dažnai, kad pradėjo tiesiog lietis ir tapo bendru parodos fonu, savotišku triukšmu, iš kurio norisi instinktyviai ištrūkti ir ieškoti kokių nors įdomesnių naujovių.

Kita vertus, nors tai nėra pačios akiai patraukliausios naujovės, santykinai nebrangių išmaniųjų daiktų kiekis, nusėdantis mūsų namuose, yra tiesiog stulbinantis, tad ir ignoruoti jų tiesiog neįmanoma.

Apie svarbiausias parodos CES naujoves 15min žurnalistas Vaidas Neverauskas sausio 6-12 dienomis rašys tiesiai iš svarbiausių technologinių įvykių vietos – Las Vegaso, JAV.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius