Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kapų tyla Mėnulyje: užgeso paskutinis mėnuleigis „Nefritinis triušis“

Darbą baigė paskutinis mėnuleigis „Nefritinis triušis“, dirbęs Žemės palydovo paviršiuje, praneša „New Scientist“. Jis buvo siųstas Kinijos mokslininkų su misija „Chang'e 3“
Kinijos mėnuleigis „Nefritinis triušis“ (Jade Rabbit, Yutu)
Kinijos mėnuleigis „Nefritinis triušis“ (Jade Rabbit, Yutu) / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kinijos valstybinė gynybos ir mokslo valdyba (SASTIND) pranešė, kad Mėnulio paviršiuje mėnuleigis Yutu (liet. „Nefritinis triušis“, angl. „Jade Rabbit“) darbavosi 31 mėnesį, nors buvo planuota tik 3 mėn. misija.

„Nefritinis triušis“ – kiniškai „Yutu“ – yra pavadintas pagal kinų mitologijos Mėnulio deivės Čangės (Chang'e) augintinį Jutu.

Misija Chang'e 3, kuroje dalyvavo stacionari kosminė stotis ir mėnuleigis, nusileido Mėnulio Vaivorykštės įlankos krateryje 2013 m. gruodžio 14 d. Mėnuleigiui pavyko palydovo paviršiumi pravažiuoti apie 114 metrų. Po 14 darbo parų jis nustojo judėti, tačiau tęsė tyrimus, tinkamai veikiant daliai mechanizmų.

2014 m. vasarį svarstytos kelios versijos: mėnuleigis neatlaikė itin žemos naktinės Mėnulio temperatūros arba tiesiog sugedo valdymo mechanizmas. Kita versija, kurią įvardijo Australijoje gyvenantis nepriklausomas kosmoso tyrimų ekspertas Morrisas Jonesas, kad problema kilo nesusiskleidus mėnuleigio saulės baterijai.

„Tai sudarė sąlygas šaltą Mėnulio naktį šilumai išeiti iš mėnuleigio. Šaltis tikriausiai visam laikui pakenkė kai kurioms mėnuleigio dalims“, – sakė jis.

Kinija – pasaulio kosminė valstybė Nr. 3

Kinijos mėnuleigis tapo pirmuoju moduliu per 37 metus, kuris ant Žemės palydovo paviršiaus nusileido „minkštai“. Anksčiau tai yra pavykę padaryti tik JAV ir Sovietų Sąjungai.

2017 m. kinai planuoja siųsti į Mėnulį aparatą, kuris, surinkęs grunto pavyzdžius, grįš atgal. Tai bus jau ketvirtoji misija. Primename, kad dvi pirmosios Chang'e misijos buvo tik orbitinės, kai stebėjimų metu pagal surinktus duomenis buvo tikslinamas Mėnulio žemėlapis.

Kinijos kosminės ambicijos – didelės. Jie neslepia planų pasiųsti į Mėnulį žmogų. O prieš tai, iki 2020 metų, dar vieną orbitinę stotį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius