Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kas greičiau nukris vakuume: plunksna ar boulingo kamuolys?

Jeigu mokykloje stropiai lankėte fizikos pamokas greičiausiai žinosite, kad nei plunksna, nei boulingo kamuolys lenktynių nelaimės.Pirmą kartą dar Galilėjus nustatė, kad jei vakuume iš vienodo aukščio bus paleisti du daiktai, nepriklausomai nuo jų svorio, abu žemyn nukris vienodu metu. Kasdieniniame gyvenime šio reiškinio negalime pamatyti dėl oro pasipriešinimo.
Boulingo kamuoliukas ir plunksna vakuume žemyn krenta vienodu greičiu
Boulingo kamuolys ir plunksna vakuume žemyn krenta vienodu greičiu / Youtube nuotr.
Temos: 3 Plunksna Fizika NASA

Idealus būdas pademonstruoti, kaip oro pasipriešinimas veikia, yra paleisti plunksną ir boulingo kamuoliuką – du skirtingos formos ir masės daiktus. Dėl masės ir formos plunksna susiduria su didesniu oro pasipriešinimu ir jai reikia gerokai daugiau laiko nukristi ant žemės.

Britų fizikas Brianas Coxas nutarė pasižiūrėti, kaip viskas vyksta vakuume. Jis filmavo laidą BBC2 laidai „Human Universe“ ir apsilankė didžiausioje pasaulyje barokameroje – NASA „Space Power Facility", Ohajuje.

Kai kamera nėra naudojama, joje yra apie 30 tonų oro, o kai ji įjungta, sukuriamas dirbtinis vakuumas, kuriame oro lieka vos du gramai. Vaizdo įraše rodoma, kas nutinka, kai plunksna ir boulingo kamuoliukas numetami žemyn įprastinėmis sąlygomis, ir vakuume.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius