Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 11 07, 06:00

Kaunietiško interneto fenomenas

Krepšinio sostinės titulas, merginų grožis bei unikali Laisvės alėja – šiuos tris dalykus, paklaustas apie savo miesto privalumus, tikriausiai išvardytų kaunietis. Tačiau Kaunas gali didžiuotis dar vienu dalyku, dėl kurio jam gali pavydėti net ir visas pasaulis.
Daugeliui miesto svečių nustebina galimybė nemokamu bevieliu internetu naudotis visame Kauno centre.
Daugeliui miesto svečių nustebina galimybė nemokamu bevieliu internetu naudotis visame Kauno centre. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaunas pagal interneto greitį yra vienas lyderiaujančių miestų pasaulyje. Šį faktą patvirtino bent keli skirtingų užsienio organizacijų atlikti skaičiavimai. Bene rimčiausiu tyrimu galima laikyti Didžiosios Britanijos Oksfordo ir Oviedo universitetų mokslininkų atliktus skaičiavimus, po kurių paaiškėjo, jog Kaunas yra vienas iš trijų pasaulio miestų, turinčių geriausią plačiajuostį ryšį. Laikinoji sostinė nusileidžia tik Japonijos miestams Jokohamai ir Nagojai, o Europoje yra akivaizdi lyderė.

Svetur internetas lėtesnis

Ką apie šiuos skaičiavimus mano Kaune dirbantys mokslininkai? Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Programų inžinerijos katedros profesoriaus Rimanto Šeinausko, miestų ir šalių reitingai priklauso nuo pasirinktos skaičiavimo metodikos. Tačiau Kaunas, mokslininko teigimu, bet kokiu atveju pasaulyje yra vienas iš lyderių.

„Kartais būna, kad kolegos iš užsienio, kai pamato pateikiamą statistiką, net pasitikslina, ar tikrai pas mus yra taip gerai“, – nusišypsojo R.Šeinauskas.

KTU profesoriaus teigimu, tokie skaičiavimai nėra svarbūs vien tik teoriškai – šios tendencijos jaučiamos ir realiame gyvenime. R.Šeinauskas, prisiminęs savo išvykas į skirtingas Europos šalis, neslėpė, jog daugelyje vietų jo naudoto interneto sparta nė iš tolo neprilygo tam, ką žmonės turi Kaune.

„Man labiausiai įstrigo atvejai Ispanijos viešbučiuose ir universitetuose, kur tikrai pajutau, kad ten viskas truputėlį kitaip nei pas mus“, – tvirtino profesorius.

Nulėmė konkurencija

Kas nulėmė, jog Kauno bei visos Lietuvos gyventojai gali naudotis internetu, pasižyminčiu itin didele sparta? Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktorius Rytis Rainys, bandydamas atsakyti į šį klausimą, išskyrė kelias priežastis.

„Senoji infrastruktūra, likusi po sovietinių laikų, buvo variniai kabeliai, kurie netiko interneto duomenų perdavimui. Planuojant diegti naujas technologijas, teko keisti visą infrastruktūrą. Didžioji jos dalis buvo keičiama žvelgiant į ateitį ir tiesiant optinius kabelius, – pasakojo R.Rainys. – Kitas svarbus dalykas yra mobiliojo ryšio skverbtis. Lietuvoje turime tris operatorius, tiekiančius internetą mobiliaisiais telefonais. Pridėjus dar ir bevielio ryšio technologiją „Wimax“, tarp tiekėjų susidarė didžiulė konkurencija, nulėmusi spartų infrastruktūros plėtojimąsi.“

Lietuviško interneto užuomazgos

Kalbėdamas apie Kauno išskirtinumą RRT atstovas prisiminė 1989–1990 m., kuomet KTU atsirado lietuviško interneto užuomazgos.

„Internetas mūsų šalyje prasidėjo nuo KTU „Litnet“ tinklo. Dar ir dabar ten yra domenų vardų skirstymo sistema. Šie istoriniai momentai galėjo lemti, jog Kaunas išsiskiria iš kitų miestų. Būtent nuo čia visa infrastruktūra pradėjo vystytis į kitus šalies regionus“, – tvirtino R.Rainys.

Dalis specialistų pabrėžia, jog Kaune veikia net keturi šviesolaidiniai tinklai, kuriuos valdantys tiekėjai tarpusavyje konkuruoja ne tik kainomis, bet ir interneto sparta bei patikimumu. Būtent dėl to laikinosios sostinės gyventojai gali naudotis greičiausiu internetu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką