06 10

Keičiantys spalvą ir savaime atsinaujinantys – ateityje drabužiai atrodys tarsi iš fantastinių filmų

Diskutuojant apie stilių dažnai sakoma, kad seni drabužiai sugrįžta į madą. Iš dalies tai tiesa, tačiau turint omeny milžinišką pastarojo šimtmečio technologijų ir mokslo pažangą, ateityje mums įprastas medžiagas ir rūbus gali pakeisti nauji ir kartais net keistai skambantys konceptai. Vilnius TECH Aplinkos inžinerijos fakulteto prodekanė doc. dr. Aušra Zigmontienė 15min pasakojo, kad ateityje drabužiai galės ne tik keisti spalvą, bet ir prisitaikyti prie kūno formų ir reguliuoti temperatūrą.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

2022 m. kovo mėnesį buvo priimta „ES tvarios ir žiedinės tekstilės ekonomikos strategija“, kurioje nurodoma, kad iki 2030 m. privaloma užtikrinti, jog visi į ES rinką tiekiami tekstilės gaminiai būtų ilgaamžiai ir perdirbami, pagaminti iš perdirbtų pluoštų, be pavojingų cheminių medžiagų.

Kaip pasakoja A.Zigmontienė, šioje strategijoje taip pat nurodyta, kad svarbu plėsti mokslinius tyrimus bei inovacijas kuriant tekstilės perdirbimo pajėgumus ir įgyvendinant žiedinės ekonomikos principus.

Svarbu paminėti, kad tekstilės gamybos sektorius yra ketvirtas pagal šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Apskaičiuota, kad mados pramonė yra atsakinga už 10 proc. pasaulinio anglies dioksido išmetimo – daugiau nei tarptautiniai skrydžiai ir jūrų laivyba kartu paėmus. Be to, tekstilės pramonėje sunaudojamo dideli vandens kiekiai, o apie 20 proc. pasaulinės vandens taršos susidaro dėl tekstilės gaminių dažymo ir apdailos, pasakojo mokslininkė.

Ateityje drabužiams naudojamos medžiagos turės smarkiai pasikeisti.

Drabužių gamybai taip pat naudojama įvairių dažų, kurių išvalymas iš nuotekų yra problematiškas dėl dažų sudėtyje naudojamų sunkiųjų metalų ar kitų cheminių medžiagų.

„Vertinant šiuos aspektus, ateityje drabužiams naudojamos medžiagos turės smarkiai pasikeisti“, – 15min teigė pašnekovė.

Antrinių žaliavų mada – drabužiai iš ananasų lapų?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką