Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 15d. 16:22

Lava, toksiški dūmai ir smegduobės: kas pavojinga turistams prie Islandijos ugnikalnio?

Islandijoje išsiveržęs ugnikalnis
Deivido Matkevičiaus nuotr. / Islandijoje išsiveržęs ugnikalnis
Pavasarį Islandijoje išsiveržęs Fagradalsfjalio ugnikalnis sulaukė šimtų tūkstančių turistų, o „Mokslo sriubos“ komanda susikrovė filmavimo įrangą ir nusprendė pamatyti besiveržiantį ugnikalnį iš arti. Einant link ugnikalnio, pirmiausia pasitinka didžiuliai lavos laukai ir iš jų kylantys dūmai.

Pasak VU geologo prof. Andrejaus Spiridonovo, keliavusio drauge, tos rūkstančios dujos, jeigu susikauptų, galėtų sustabdyti kvėpavimą! Per ilgai užsibuvus nedėkingoje vietoje arba pasiklydus, yra šansas apsvaigti ir užmigti. „Ten aiškiai jauti sierą, tai jos kvėpuoti daug nereikėtų, nes prisilietus prie gomurio, kuris yra drėgnas, ji jungiasi su vandeniu ir tu turi sieros rūgštį“, - sako geologas, mokytojas dokt. Simonas Saarmann.

Pasivaikščioti per lavos laukus taip pat gali būti pavojinga idėja: „Kai kuriose vietose matome savotiškas įgriuvas, smegduobes - tose vietose yra lavos tuneliai, kuriais lava teka žemyn į slėnį ir žmonės, kurie čia vaikščioja, rizikuoja įkristi į lavą“, - pasakoja A.Spiridonovas.

Įdomu tai, kad tokie lavos tuneliai egzistuoja ir Mėnulyje bei Marse, kur kadaise taip pat veržėsi lava. Būtent tokiuose tuneliuose parankiausia apsigyventi astronautams ir kurti požeminius miestus.

Daugiau apie tunelius, lavos tipus, pavojus ir kelionės nuotykius - laidos „Mokslo sriuba“ įraše:

VIDEO: Mokslo sriuba: kelionė prie Islandijos ugnikalnio (1 dalis)

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

01:00
16:32
19:43

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką